Polityka

Kulturalna dyskusja fanów Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Re: Polityka

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 10:33 am

"A wracając do tematu, to wytłumaczcie mi łaskawie - apologeci religii wszelakich - jakież to zmiany postulowane przez ludzi LGBT uderzają w heteroseksualnych LUDZI? Zabierają albo narzucają im coś? Zmuszają do czegoś? I bądźcie łaskawi nie chrzanić retoryką a'la hołota z ordo juris czy opus dei. Czy "przypadkiem" zagadnienie nie leży na tym samym poziomie, na jakim był "problem" BIAŁEGO CZŁOWIEKA, który nie wyobrażał sobie jazdy autobusem z czarnoskórym obok? Bo jeśli tak - to kiepsko to wygląda. O ile obserwacja, że "takie mamy społeczeństwo" jest jak najbardziej słuszna to już obraz i wynikająca z niego ocena tegoż społeczeństwa - fatalne. O ocenie koryfeuszy ciemnoty, wsteczniactwa i cwaniakach manipulujących emocjami - nie wspominając."

jeśli chodzi o stosunek w zasadzie wszystkich wyznań chrześcijańskich wobec LGBT, to - jeśli chodzi o Polskę - jest on bardzo spójny, w zasadzie w 99% identyczny.
Nic dodać nic ująć.
Oj, jak Ty się w tej Polsce straszliwie męczysz. Ale - podpowiem Ci - emigracja to szansa ;) [W takiej np. Szwecji będziesz tańcował radośnie z Ahmedami wychwalając jednocześnie uroki homoseksualnych stosunków - choć pewnie zbyt długo to nie potrwa ;) ]. Głupie porównania dajesz. Przecież nikt nie potępia kogoś za to że lubi w taki a nie inny sposób zabawić się w łóżku. Nikt nie ma problemu z jechaniem autobusem w obecności geja. Problemem jest tylko pchanie się z tym do sfery publicznej i próba całkowicie radykalnego przebudowywania porządku cywilizacyjnego. Poza tym widzę że jesteś strasznie nabuzowany, nie potrafisz powstrzymać emocji, rzucasz ciągle inwektywami, zwłaszcza pod adresem osób duchownych. Albo Cię to jakoś podnieca (?) albo jesteś opętany. Przyznaj się, że jak widzisz krzyż, to dostajesz piany na ustach ;) Calm down. Bo najgorsze dopiero przed Tobą (jesienne wybory i większość konstytucyjna dla PiS, do czego działalność środowisk LGBT wydatnie się przysłuża). Wtedy to może Ci serducho wystrzelić ;) Validol se possij czy co ;)
Faster then a laser bullet
Louder than an atom bomb
Chromium plated boiling metal
Brighter than a thousand suuuuuuuuuuuns!

Awatar użytkownika
pinio
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: pinio » wt lip 30, 2019 10:53 am

Na czym polega
pchanie się z tym do sfery publicznej i próba całkowicie radykalnego przebudowywania porządku cywilizacyjnego.
?
A zwłaszcza to drugie? - tym bardziej, że ten "inny" porządek cywilizacyjny działa w najlepsze ledwie za Odrą. Z gruntu inny niż w Moskwie - do której to sytuacji (chyba) tęsknisz. Zresztą - pytania zadałem wcześniej. I to one są właściwe bo dotyczą Ciebie, mnie - konkretnego człowieka.
Czytając resztę komentarza - nie spodziewam się (raczej) odpowiedzi innej niż rodem z paska tvpinfo tudzież z tej lub innej ambony okraszonej epitetem babci, która cepem pogoni sąsiadkę - matkę ujmującą się za molestowanym przez klechę dzieckiem. Ale - może jestem zbyt dużym pesymistą w tym zakresie...
Nawet jeśli tej muzyki nie napisał Mozart, to ten kto ją napisał - był Mozartem

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 11:03 am

Na czym polega
pchanie się z tym do sfery publicznej i próba całkowicie radykalnego przebudowywania porządku cywilizacyjnego.
?
A zwłaszcza to drugie? - tym bardziej, że ten "inny" porządek cywilizacyjny działa w najlepsze ledwie za Odrą. Z gruntu inny niż w Moskwie - do której to sytuacji (chyba) tęsknisz. Zresztą - pytania zadałem wcześniej. I to one są właściwe bo dotyczą Ciebie, mnie - konkretnego człowieka.
Czytając resztę komentarza - nie spodziewam się (raczej) odpowiedzi innej niż rodem z paska tvpinfo tudzież z tej lub innej ambony okraszonej epitetem babci, która cepem pogoni sąsiadkę - matkę ujmującą się za molestowanym przez klechę dzieckiem. Ale - może jestem zbyt dużym pesymistą w tym zakresie...
Po pierwsze, to znowu się napinasz i tylko potwierdzasz to co napisałem. Po drugie, myślisz schematem fałszywej alternatywy pt. albo Niemcy albo Rosja. Ja wybieram Polskę, a do obu wspomnianych państw i narodów mój stosunek jest niemal identyczny, wszak dziwnym zrządzeniem losu, za wyjątkiem krótkiego epizodu w latach 40. XX w., od zawsze funkcjonują w anty-polskiej (czy to militarnie czy ekonomicznie) komitywie.
A pchanie się do sfery publicznej, w wymiarze estetycznym, wygląda tak: Obrazek
W innym to np. domaganie się legalizacji "homomałżeństwa" z możliwością adopcji dzieci (postulat wygłoszony ostatnio przez SLD) czy lekcji o LGBT w przedszkolach publicznych, czego nie życzę sobie jako rodzic dwulatka. Zmiana cywilizacyjna polegałaby tu na tym, że w historii Europy, o ile się orientuję nigdy nie było takiej instytucji jak małżeństwo osób tej samej płci. Zawsze był to związek mężczyzny i kobiety będący podstawą rodziny. I taka rodzina była podstawą naszej cywilizacji, chociaż zdarzały się margnialnie inne sytuacje, ale nie były prawnie sankcjonowane. Odrzucenie tradycyjnego modelu rodziny jako normy usankcjonowanej i wspieranej przez państwa uważam za zmianę cywilizacyjną.

BTW Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o ustanowienie formalnej instytucji "związku partnerskiego" dla celów porządkowo-formalnych, to nawet może i specjalnie bym nie oponował. Ale doświadczenie pokazuje, że nie ma w zasadzie możliwości żeby na tym się skończyło. Zawsze potem następuje domaganie się wprowadzenia homomałżeństw i umożliwienia adopcji dzieci. Taka "metoda salami".
Ostatnio zmieniony wt lip 30, 2019 11:59 am przez Metalophil, łącznie zmieniany 5 razy.
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lip 30, 2019 11:04 am

Nie jest to takie proste. I piszę to jako luteranin, co nie zwalnia mnie z obiektywnego spojrzenia na tę kwestię. Obecny dobrobyt w takiej np. Szwecji to kwestia dosłownie ostatnich kilkudziesięciu lat. Z drugiej strony, najbogatszym krajem związkowym Niemiec jest katolicka Bawaria. Poza tym protestantyzm jest baaaaardzo zróżnicowany, kościołów protestanckich są tysiące. I się bardzo między sobą różnią doktrynalnie. Od takich, które są jeszcze bardziej konserwatywne od Kościoła R-K - np. Południowy Kościół Baptystów w USA, po całkiem zlewaczałe - jak Kościół Szwecji. Luter przewraca się w grobie jak widzi akceptację przez niektóre kościoły mieniące się luterańskimi dla aborcji czy (o zgrozo!) homomałżeństw. Sam miał 6 dzieci, szczęśliwe życie rodzinne i był, patrząc dzisiejszymi kategoriami - antyfeministą. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski czy - z nieco innej beczki protestantyzmu - np. Kościół Zielonoświątkowy jest bardzo konserwatywny i nie ma w nim tego rodzaju "nowinek". Retoryka LGBT w Kościele Szwecji jest więc zupełnie inna niż np. w Kościołach Ewangelickich, dajmy na to, w krajach Afrykańskich. Ba, zaryzykowałbym stwierdzenie że np. Kościół Rzymskokatolicki w Szwajcarii czy Niemczech jest bardziej "pro-LGBT" niż np. Kościół Staroluterski Synodu Missouri. Chodzi mi o to, że takie kalki i uproszczenia tu nie działają, gdyż mamy do czynienia ze swoistą mozaiką kościołów protestanckich, a i z całkiem sporym zróżnicowaniem wewnętrznym (zależnym od kraju, który bierzemy pod lupę) w KRK.
Niemiecka CDU była kiedyś partią katolicką, akurat w okresie, kiedy Niemcy budowały dobrobyt. Głosowali na nią także protestanci i ateiści, dlatego, że miała po prostu dobry program gospodarczy. Katolicka nauka społeczna, ma naprawdę optymalną etykę pracy, z jednej strony nie popiera kolektywizmu (wymysłu socjalistycznego), z drugiej sprzeciwia się niewolnictwu. W Niemczech to się nazywano ordoliberalizm. Czyli taki uporządkowany liberalizm gospodarczy, z uwzględnieniem praw pracowniczych. Oczywiście homoseksualizm nie ma tutaj nic do rzeczy. I jeśli gdziekolwiek w zachodnim świecie, produkuje się jeszcze dobrobyt (co nie jest takie oczywiste, ale to wymagałoby dłuższego rozwinięcia), to jest to spuścizna katolickiej nauki społecznej, niezależnie oczywiście od tego, kto ma jaki światopogląd. Po prostu etyka pracy wzięła się z tej nauki. Neomarksiści chcę tę etykę zniszczyć.
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 11:09 am

Nie jest to takie proste. I piszę to jako luteranin, co nie zwalnia mnie z obiektywnego spojrzenia na tę kwestię. Obecny dobrobyt w takiej np. Szwecji to kwestia dosłownie ostatnich kilkudziesięciu lat. Z drugiej strony, najbogatszym krajem związkowym Niemiec jest katolicka Bawaria. Poza tym protestantyzm jest baaaaardzo zróżnicowany, kościołów protestanckich są tysiące. I się bardzo między sobą różnią doktrynalnie. Od takich, które są jeszcze bardziej konserwatywne od Kościoła R-K - np. Południowy Kościół Baptystów w USA, po całkiem zlewaczałe - jak Kościół Szwecji. Luter przewraca się w grobie jak widzi akceptację przez niektóre kościoły mieniące się luterańskimi dla aborcji czy (o zgrozo!) homomałżeństw. Sam miał 6 dzieci, szczęśliwe życie rodzinne i był, patrząc dzisiejszymi kategoriami - antyfeministą. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski czy - z nieco innej beczki protestantyzmu - np. Kościół Zielonoświątkowy jest bardzo konserwatywny i nie ma w nim tego rodzaju "nowinek". Retoryka LGBT w Kościele Szwecji jest więc zupełnie inna niż np. w Kościołach Ewangelickich, dajmy na to, w krajach Afrykańskich. Ba, zaryzykowałbym stwierdzenie że np. Kościół Rzymskokatolicki w Szwajcarii czy Niemczech jest bardziej "pro-LGBT" niż np. Kościół Staroluterski Synodu Missouri. Chodzi mi o to, że takie kalki i uproszczenia tu nie działają, gdyż mamy do czynienia ze swoistą mozaiką kościołów protestanckich, a i z całkiem sporym zróżnicowaniem wewnętrznym (zależnym od kraju, który bierzemy pod lupę) w KRK.
Niemiecka CDU była kiedyś partią katolicką, akurat w okresie, kiedy Niemcy budowały dobrobyt. Głosowali na nią także protestanci i ateiści, dlatego, że miała po prostu dobry program gospodarczy. Katolicka nauka społeczna, ma naprawdę optymalną etykę pracy, z jednej strony nie popiera kolektywizmu (wymysłu socjalistycznego), z drugiej sprzeciwia się niewolnictwu. W Niemczech to się nazywano ordoliberalizm. Czyli taki uporządkowany liberalizm gospodarczy, z uwzględnieniem praw pracowniczych. Oczywiście homoseksualizm nie ma tutaj nic do rzeczy. I jeśli gdziekolwiek w zachodnim świecie, produkuje się jeszcze dobrobyt (co nie jest takie oczywiste, ale to wymagałoby dłuższego rozwinięcia), to jest to spuścizna katolickiej nauki społecznej, niezależnie oczywiście od tego, kto ma jaki światopogląd. Po prostu etyka pracy wzięła się z tej nauki. Neomarksiści chcę tę etykę zniszczyć.
Gwoli ścisłości to poza-bawarska CDU akurat była zdominowana przez protestanów, zaś bawarska CSU przez katolików. A łącznie to była po prostu chadecja. Stąd ich ścisła współpraca. Co do KNS to zgoda, ale jednak u podstaw budowy np. potęgi gospodarczej USA raczej nie leżała, chociaż to trudno jednoznacznie stwierdzić.
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lip 30, 2019 11:14 am

U podstaw potęgi gospodarczej USA też leżała katolicka nauka społeczna, między innymi. Zaszczepiona tam przez irlandzkich katolików. Natomiast drugim filarem tego, było niestety niewolnictwo. Kiedy zniesiono niewolnictwo, ono całkiem nie zniknęło, po prostu przybrało inną formę. Oczywiście na niewolnictwie można budować dobrobyt czego przykładem są Chiny. Ale to chyba nie są dobre wzorce dla nas i chyba nikt nie chce, byśmy porzucili katolicką naukę społeczną, w zamian za liberalny zamordyzm gospodarczy w imię dobrobytu. O socjalizmie nie pisze, bo ten nie buduje niczego, a już na pewno nie dobrobyt.
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 11:20 am

U podstaw potęgi gospodarczej USA też leżała katolicka nauka społeczna, między innymi. Zaszczepiona tam przez irlandzkich katolików. Natomiast drugim filarem tego, było niestety niewolnictwo. Kiedy zniesiono niewolnictwo, ono całkiem nie zniknęło, po prostu przybrało inną formę. Oczywiście na niewolnictwie można budować dobrobyt czego przykładem są Chiny. Ale to chyba nie są dobre wzorce dla nas i chyba nikt nie chce, byśmy porzucili katolicką naukę społeczną, w zamian za liberalny zamordyzm gospodarczy w imię dobrobytu. O socjalizmie nie pisze, bo ten nie buduje niczego, a już na pewno nie dobrobyt.
To już Twoja interpretacja, chociaż polemizować z nią trudno, bo to są sprawy nieudowadnialne - jeśli chodzi o ten KNS i Irlandczyków. Jednak stosunkowo najwięcej amerykanów jest pochodzenia niemieckiego. Co więcej, ponad połowa amerykanów to protestanci - w dzisiejszych czasach, a wcześniej ten odsetek był jeszcze wyższy (w ostatnich latach najszybciej w USA rośnie liczba ludności latynoskiej, a ona jest w większości katolicka). Spośród wszystkich prezydentów USA tylko jeden był katolikiem (J.F. Kennedy). Niemniej mogło być tak, że ta protestancka większość przejęła od Irlandczyków etos pracy, nie mam podstaw żeby nie uznać tego za prawdopodobne, ale zbyt twardo też bym za tym nie obstawał ;)
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lip 30, 2019 11:45 am

Protestancki etos pracy, oparty o kapitalizm w czystej postaci oczywiście nie jest bez znaczenia. Natomiast katolicka nauka społeczna wniosła pewne ramy dla owego kapitalizmu, co przecież nawet Amerykanie zrozumieli (gdyby nie zrozumieli, mieliby rewolucję na wzór bolszewickiej). To że protestanci to poprali, a nawet ateiści, świadczy tylko o tym, że przynosiło im to zyski, nie tylko materialne. Problemem pojawił się dopiero wtedy, kiedy kapitalizm przemysłowy, przekształcił się na Zachodzie w kapitalizm finansowy i kiedy zaczęto lekką ręką dawać za free kasę różnym grupom społecznym. To jest marksizm w czystej postaci, ale zrobiono to dlatego, by pozbawić ludzi chęci do konstruktywnej, przynoszącej zyski społeczeństwu pracy. Bo tylko w ten sposób dało się podważyć sens istnienia jakiejś etyki pracy. Dzisiaj większość sprzętu elektronicznego jaki nas otacza jest Made in China, a Zachód bawi się w spekulacje giełdowe i emisję obligacji. Jak Chińczycy przestaną na nas pracować, to będzie gospodarczy armagedon. Nie tylko dlatego, że z etosu pracy zostały jedynie strzępy, ale też dlatego, że Europejczyk niczego nie potrafi wyprodukować. A w każdym razie, nie na taką skalę, by móc nasycić rynek. Nie ma fachowców, mamy za to całą masę specjalistów od marketingu, filozofów i psychologów (z całym szacunkiem, bo to nie ich wina, a wina systemu).
Invader napisał:

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 11:58 am

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Już dawno temu zastanawiałem się co by było, gdyby nagle z rynku zniknęły wszystkie towary "Made in China". Co by nam zostało i jakie byłyby ceny ;)
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
pinio
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: pinio » wt lip 30, 2019 12:06 pm

@Metalophil - gupia sprawa, bo te zmiany dot. instytucji małżeństwa czy też dzieci, których rodzicami są osoby tej samej płci - są rzeczywistością. I nie mam pojęcia, dlaczego miałoby to komukolwiek przeszkadzać - rozumiem, że bojkotujesz Eltona John'a? I tak szczerze - życzę abyś Twoich przekonań nie musiał chować przed dzisiejszym dwulatkiem jak dorośnie.

@Vorgel KNS jako gnomon postępu ... to żart? Instytucja, która jako OSTATNIA w Europie przestała wspierać niewolnictwo (tu mieli problem bo biblia niewolnictwo akceptuje i każe się z nim godzić - zwłaszcza niewolnikom), największy obszarnik ziemski zajeżdżający chłopów miałaby być przykładem i napędem postępu?
A USA - czy przypadkiem nie stały się potęgą raczej dzięki wojnom, które tocząc się poza ich obszarem - im dawały wyłącznie zarobić? I ostrożnie z katolikami w USA - bo na kimś ciąży zagłada kultury Indian. Z odbieraniem dzieci i chrzczeniem ich na siłę włącznie (taka drobna dygresja do tematu adopcji). Jakby nie patrzeć - byli to chrześcijanie.
Przy takim pakowaniu lukrowanego katolicyzmu do wszystkiego za chwilę dowiemy się, że to katolicka nauka (pewno dotycząca latania czarownic na miotle) pozwoliła zdobyć księżyc, a komórkę to wymyślił Szaweł z Tarsu - bo przecie jakoś z kimś-tam w drodze do Damaszku się dogadał :facepalm:
Ostatnio zmieniony wt lip 30, 2019 12:19 pm przez pinio, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pinio
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: pinio » wt lip 30, 2019 12:08 pm

O - w ostatniej wypowiedzi Vorgela jest wiele ciekawych i realnych problemów. Chyba przedwczoraj czytałem bardzo ciekawy wywiad dotyczący problemów USA i Chin w podniesionych kontekstach. Bardzo ciekawe.

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 12:14 pm

@Metalophil - gupia sprawa, bo te zmiany dot. instytucji małżeństwa czy też dzieci, których rodzicami są osoby tej samej płci - są rzeczywistością. I nie mam pojęcia, dlaczego miałoby to komukolwiek przeszkadzać - rozumiem, że bojkotujesz Eltona John'a? I tak szczerze - życzę abyś Twoich przekonań nie musiał chować przed dzisiejszym dwulatkiem jak dorośnie.
Są, ale nie wszędzie. Tak jak nie wszędzie rzeczywistością jest legalność narkotyków albo prostytucji. Jeżeli w Polsce demokratycznie dojdzie do władzy siła polityczna chcąca coś takiego wprowadzić, to nie będę miał nic do gadania, zostawię to dla siebie - uznam to za werdykt narodu. Póki co, ewidentnie większość Polaków tego nie chce i nikomu nic do tego. Co do wątku osobistego, to dziękuję za te wyrazy troski. Choć wątpię, aby były przekazywane w dobrej wierze ;)

Co do Eltona Johna - nigdy go nie lubiłem, bo mi jego muzyka nie pasowała. Poza tym wyznaję zasadę polegającą na tym, że na odbiór przeze mnie wytworu kultury nie mają wpływy osobiste preferencje jego twórcy. Podam na przykładzie: jak idę do restauracji i zamawiam danie, to kompletnie nie interesują mnie zainteresowania, orientacja, poglądy polityczne czy gust muzyczny kucharza. Samo danie ma mi po prostu smakować. Analogicznie podchodzę do muzyki, kina czy literatury.
Ostatnio zmieniony wt lip 30, 2019 12:18 pm przez Metalophil, łącznie zmieniany 3 razy.
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lip 30, 2019 12:14 pm

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Już dawno temu zastanawiałem się co by było, gdyby nagle z rynku zniknęły wszystkie towary "Made in China". Co by nam zostało i jakie byłyby ceny ;)
Przeżylibyśmy. Po prostu byśmy żyli jak na Kubie (może nie od razu jak w Wenezueli), klimat już prawie taki mamy ;)
Invader napisał:

Awatar użytkownika
pinio
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: pinio » wt lip 30, 2019 12:18 pm

@ Metalophil
Cóż- postawa >>nie bo nie<< też jest postawą. Dobre i tyle. Dzięki za dialog.

Awatar użytkownika
Vorgel
-#nomad
-#nomad

Postautor: Vorgel » wt lip 30, 2019 12:22 pm

@Vorgel KNS jako gnomon postępu ... to żart? Instytucja, która jako OSTATNIA w Europie przestała wspierać niewolnictwo (tu mieli problem bo biblia niewolnictwo akceptuje i każe się z nim godzić - zwłaszcza niewolnikom), największy obszarnik ziemski zajeżdżający chłopów miałaby być przykładem i napędem postępu?
A USA - czy przypadkiem nie stały się potęgą raczej dzięki wojnom, które tocząc się poza ich obszarem - im dając wyłącznie zarobić? I ostrożnie z katolikami w USA - bo na kimś ciąży zagłada kultury Indian. Z odbieraniem dzieci i chrzczeniem ich na siłę włącznie (tak drobna dygresja do tematu adopcji). Jakby nie patrzeć - byli to chrześcijanie.
Przy takim pakowaniu lukrowanego katolicyzmu do wszystkiego za chwilę dowiemy się, że to katolicka nauka (pewno dotycząca latania czarownic na miotle) pozwoliła zdobyć księżyc, a komórkę to wymyślił Szaweł z Tarsu - bo przecie jakoś z kimś-tam w drodze do Damaszku się dogadał :facepalm:
Polecam encyklikę Rerum Novarum Leona XIII. Oraz bullę papieską Urbana VIII z 1639 roku, która zakazywała uprawiania niewolnictwa. Wcześniej w tym samym tonie wypowiadali się papieże Pius II i Leon X. Wszyscy późniejsi papieże sprzeciwiali się niewolnictwu, natomiast co innego monarchowie. Monarchowie przywołali Kościół do porządku i tak naprawdę oni są odpowiedzialni za ten proceder.

USA stały się potęgą zanim stały się światowym agresorem. Oczywiście, można spekulować na ile obecnie ma to wpływ, ale u podstaw potęgi tego kraju kiedyś leżała praca.
Invader napisał:

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 12:24 pm

A USA - czy przypadkiem nie stały się potęgą raczej dzięki wojnom, które tocząc się poza ich obszarem - im dając wyłącznie zarobić? I ostrożnie z katolikami w USA - bo na kimś ciąży zagłada kultury Indian. Z odbieraniem dzieci i chrzczeniem ich na siłę włącznie (tak drobna dygresja do tematu adopcji). Jakby nie patrzeć - byli to chrześcijanie.
Polecam encyklikę Rerum Novarum Leona XIII. Oraz bullę papieską Urbana VIII z 1639 roku, która zakazywała uprawiania niewolnictwa. Wcześniej w tym samym tonie wypowiadali się papieże Pius II i Leon X. Wszyscy późniejsi papieże sprzeciwiali się niewolnictwu, natomiast co innego monarchowie. Monarchowie przywołali Kościół do porządku i tak naprawdę oni są odpowiedzialni za ten proceder.
Hejt na Kościół za 3..2..1..
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
pinio
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: pinio » wt lip 30, 2019 12:50 pm

Najlepszym "hejtem" na tzw. chrześcijaństwo w ogóle a katolstwo w szczególności jest jego własna historia. I rzecz nie w słowach, encyklikach i słodkim pierdzeniu z ambon, ale w czynach i realiach. A że mieli ponad 1700 lat na trening - są dobrzy w dbaniu o własne interesy za wszelką cenę.

Awatar użytkownika
krusejder
-#nomad
-#nomad

Postautor: krusejder » wt lip 30, 2019 12:55 pm

Instytucja, która jako OSTATNIA w Europie przestała wspierać niewolnictwo (tu mieli problem bo biblia niewolnictwo akceptuje i każe się z nim godzić - zwłaszcza niewolnikom), największy obszarnik ziemski zajeżdżający chłopów miałaby być przykładem i napędem postępu?
A USA - czy przypadkiem nie stały się potęgą raczej dzięki wojnom, które tocząc się poza ich obszarem - im dawały wyłącznie zarobić? I ostrożnie z katolikami w USA - bo na kimś ciąży zagłada kultury Indian. Z odbieraniem dzieci i chrzczeniem ich na siłę włącznie (taka drobna dygresja do tematu adopcji). Jakby nie patrzeć - byli to chrześcijanie.
Dowód pinia jest jasny: skoro oglądał niewolnicę Isaurę, której akcja toczyła się w Brazylii, a Brazylia to był kraj katolicki, tzn. że Kościół popierał niewolnictwo.

Co do Indian, to były dwa modele postępowania: katolicki, czyli hiszpański i portugalski, polegający na nawracaniu i edukowaniu Indian. W krajach tych dochodziło do małżeństw mieszanych między Europejczykami a Indianami.

No i model anglosaski, protestancki. Jego skutki widzimy zwłaszcza w USA. Tam tępiono Indian jak zwierzęta. Czegoś podobnego nie widział świat aż po zbrodnie belgijskie w Kongo.
2019: 10.01 Made in Warsaw 12.01 (i 15.02, 1.06, 28.07) Nocny Kochanek, 20.01 Wilki, 29.01 John Corabi 9.02 (i 17.02) Non Iron, 21.02 Uriah Heep i Turbo, 23.02 Kult, 17.03 John Mayall, 21.03 Turbo i Hellhaim, 22.03 4szmery i Ballbreaker, 24.03 U.D.O., 26.03 Manowar, 27.03 Avantasia, 30.03 Monstrum, 25.04 & 4.05 W. Hoffmann, 17.05 Memoriał Dio, 18.05 Monasterium, Roadhog, 25.05 TURBO, 18.06 Kiss, 21.06 Rod Stewart, 22.06 Bryan Adams, 30.06 Varius Manx, 10.07 Mark Knopfler, 12.07 Bon Jovi ....

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 12:59 pm

Najlepszym "hejtem" na tzw. chrześcijaństwo w ogóle a katolstwo w szczególności jest jego własna historia. I rzecz nie w słowach, encyklikach i słodkim pierdzeniu z ambon, ale w czynach i realiach. A że mieli ponad 1700 lat na trening - są dobrzy w dbaniu o własne interesy za wszelką cenę.
Oczywiście "katolstwo" i "pierdzenie z ambon", nie mogło być inaczej :D W pokoju pewnie masz worek treningowy z wizerunkiem księdza, a codziennie do podusi czytujesz "Fakty i Mity" :D Obsesja.
Ostatnio zmieniony wt lip 30, 2019 1:04 pm przez Metalophil, łącznie zmieniany 1 raz.
Louder than an atom bomb

Awatar użytkownika
Metalophil
-#clairvoyant
-#clairvoyant

Postautor: Metalophil » wt lip 30, 2019 1:01 pm

Instytucja, która jako OSTATNIA w Europie przestała wspierać niewolnictwo (tu mieli problem bo biblia niewolnictwo akceptuje i każe się z nim godzić - zwłaszcza niewolnikom), największy obszarnik ziemski zajeżdżający chłopów miałaby być przykładem i napędem postępu?
Dowód pinia jest jasny: skoro oglądał niewolnicę Isaurę, której akcja toczyła się w Brazylii, a Brazylia to był kraj katolicki, tzn. że Kościół popierał niewolnictwo.

Co do Indian, to były dwa modele postępowania: katolicki, czyli hiszpański i portugalski, polegający na nawracaniu i edukowaniu Indian. W krajach tych dochodziło do małżeństw mieszanych między Europejczykami a Indianami.

No i model anglosaski, protestancki. Jego skutki widzimy zwłaszcza w USA. Tam tępiono Indian jak zwierzęta. Czegoś podobnego nie widział świat aż po zbrodnie belgijskie w Kongo.
Odbijam piłeczkę - Belgia była wówczas krajem katolickim :P
Louder than an atom bomb

Wróć do „Kawiarnia SanktuariuM”