TOP 50 płyt - geri92

Zbiór ankiet i Waszych opinii dotyczących innych zespołów.

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Re: TOP 50 płyt - geri92

Postautor: geri92 » wt paź 27, 2020 9:03 pm

Harrisa solo to ja nie mogę słuchać, raz wytrzymałem. A Psycho Motel lubisz?
Baaaardzo dawno słuchałem. Już nawet nie pamiętam tej muzyki.
Moj solo projekt: https://huffmantree.bandcamp.com/
youtube: https://www.youtube.com/user/AdrianSmithRocks/videos

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » wt paź 27, 2020 9:42 pm

ASAP bije na łeb Blaze'a, w ogóle nie ma porównania. A z solowego Harrisa uwielbiam kawałek A World Without Heaven. Genialny numer.
Mustaine jest charakterystyczny, co jest dużym plusem. Taki Chuck Billy to tylko lepszy Hetfield. A sam Hetfield to radiowa wiocha dla gospodyń domowych lepiących pierogi. Mustaine nie ma radiowego głosu, co jak dla mnie nie jest wadą. Ostatecznie jak już lubisz lepić te pierogi, to wybierz raczej ballady Testamentu, nie M***lliki.
KI$$ my sA$$afras
Enslavement = New Freedom, Cowardice = New Bravery, Isolation = New Togetherness. Welcome to the New Normal.
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » śr paź 28, 2020 10:35 pm

35. Camel - Dust And Dreams (1990)
51JRQq3zNhL.jpg
Camel to zespół dla mnie absolutnie wyjątkowy. Nigdy nie należał do wielkiej piątki brytyjskiego proga i ja się temu nie dziwię - zaczęli dość późno jak na prog. Szczerze, doceniam progowe aspiracje i płyty, ale dla mnie piękny Camel, to Camel art-rockowy, czyli ten po 84 roku. Dust And Dreams powstaje po 6 latach od ostatniej płyty. Powodem były problemy wydawnicze Latimera i przeprowadzka do USA. Jest to koncept album oparty na ksiażce The Grapes of Wrath. Dla mnie bardzo spójna i ważna płyta, choć jak na Camel, to bardzo delikatna. Dobry koncept art rock, polecam!

Ulubione utwory: Go West, Mother Road, Hopeless Anger

34. Avantasia - The Metal Opera (2000)
22059.jpg
Pierwszy album projektu założonego przez Tobiego. Płyty chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Koncept album, jeden z dwóch zresztą, na którym Tobi zgromadził gwiazdy power metalu. Reanimował też Kiske, który w pewnym momencie od takiego grania się odciął. Mamy tu gości z Gamma Ray, Helloween, Edguy, Kiss, Stratovarius. Płytę poznałem w 2011 roku, po tym jak zasłuchiwałem się w Helloweenach i Blindach. Od razu wpadła mi w ucho, ponieważ lubię te niemieckie melodie i delikatne flirty z popem w chorusach. Jest potężnie od pierwszej do ostatniej minuty. Do tego te melodie i sola...

Ulubione utwory: Serpents in Paradise, The Glory of Rome, Avantasia, Inside, Sign of the Cross, The Tower

33. Camel - Stationary Traveller (1984)
camel-stationary-traveller.jpg
Bardzo ważna dla mnie płyta, która w 2009 roku wprowadziła mnie w świat prog rocka. To płyta o Berlinie podzielonym murem. Zarówno z okładki jak i z samej muzki bije taki chłód i tęsknota. Już pierwszy utwór - Pressure points zwiastuje to, co nadchodzi. Nie jest to Camel jazzowy, nie jest to Camel progowy. Jest to Camel w najlepszej swojej odsłonie - dojrzały art rock, który nie stara się być drugim Genesis. O ile dla takiego Genesis lata 80 to wg mnie zjazd i dramat, to dla Camela od tej płyty do płyty Rajaz są to złote czasy jeśli chodzi o muzykę. Mam wrażenie, że Latimer i mieszkający wtedy w Berilie Colin Bass grający, a jakże, na basie, wiedzą co chcą grać i robią to bardzo mądrze. Latimer w końcu rezygnuje z fletu i nie kopiuje Jethro Tull, tylko sięga np po fletnię pana i robi miazgę w utworze tytułowym. Mel Collins wpada i robi rozpierdziel na saksofonie w utworze Fingertips. Wszystko mamy podlane grubymi syntezatorami jak na przykłąd w intro do Vopos. Ehh... uwielbiam klimat tej płyty i u mnie ma status już kultowej. Dzisiaj w odtwarzaczu poleci Camel, a ja ponownie przeniosę się do Berlina lat 80, który znam tylko z opowieści rodziców i dziadków.

Ulubione utwory: Pressure Points, Vopos, Cloak and Dagger Man, Stationary Traveller, West Berlin, Fingertips, Long Goodbyes

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » śr paź 28, 2020 10:47 pm

Płyty chyba nie trzeba przedstawiać nikomu.
No widzisz, mnie trzeba :mryellow: W sumie wytłumaczenie jest bardzo proste:
Tobi zgromadził gwiazdy power metalu.
Mam alergię na tę muzykę :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » śr paź 28, 2020 10:54 pm

Mam alergię na tę muzykę :lol:
Weź tak nie pisz, bo zostaniesz tu zjedzony :D Jeśli nie znasz Avantasii, polecam najnowsze wydania. To już nie power metal, przerodziło się to w taki popowy, symfoniczny, wielogłosowy metal. Naprawdę polecam: https://www.youtube.com/watch?v=xEiQ5jBrSxY

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » śr paź 28, 2020 10:57 pm

Ja też nie znam Avantasii, ale mam nadzieję, że mnie nie zjesz. Super płyty Camel, jestem na tak.
Outside the soundness of your mind
Bathing your soul in silver tears
Beneath a blackened summer sky
Praying for time to disappear

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » śr paź 28, 2020 11:12 pm

Ja słucham Helloween od 1988 , a BG od 1993 i też nie słyszałem Avantasii.

Kiske nagrał w połowie lat 90 bardzo dobry album solowy, a w XXI wieku śpiewał w bardzo dobrym Place Vendome. Jest też płyta Kiske/Somerville i jego wokal w Unisonic.
Mustaine jest charakterystyczny, co jest dużym plusem. Taki Chuck Billy to tylko lepszy Hetfield. A sam Hetfield to radiowa wiocha dla gospodyń domowych lepiących pierogi. Mustaine nie ma radiowego głosu, co jak dla mnie nie jest wadą. Ostatecznie jak już lubisz lepić te pierogi, to wybierz raczej ballady Testamentu, nie M***lliki.
KI$$ my sA$$afras
Enslavement = New Freedom, Cowardice = New Bravery, Isolation = New Togetherness. Welcome to the New Normal.
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » śr paź 28, 2020 11:19 pm

Kiske nagrał w połowie lat 90 bardzo dobry album solowy, a w XXI wieku śpiewał w bardzo dobrym Place Vendome. Jest też płyta Kiske/Somerville i jego wokal w Unisonic.
Kojarzę kojarzę, nawet Smith tu na gitarze zagrał: https://www.youtube.com/watch?v=ZhfS7wChj4k

Awatar użytkownika
Dzosef
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: Dzosef » czw paź 29, 2020 2:29 am

Solowy Kiske to tragedia.

Metal Opera to solidna płyta, ale Tobias nawet na standardy power metalu jest przeciętnym twórca, do tego na stałe ma przecietnych gitarzystów. Ale i tak Avantasia jest lepsza niż Edguy
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
Kiedyś Rock'n'roll" Fanclub Shakin Stevena

2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona, Kraków x2
2020: chuj
KISS to zespół, który od samego początku nastawiony był na komercję. Stworzono markę KI$$ i ona zarabia na wielu płaszczyznach. Muzycznie nie mieli nigdy zbyt wiele do powiedzenia, na każdy album z lat 70 przypada po 3 kawałki, które ujdą, reszta to durnowate rock and rolle jakich nie zaryzykowałby nawet Shakin' Stevens. W latach 80 grali to, co grali wtedy wszyscy, ale znacznie słabiej, bez pomysłu, po prostu dziady żyjące wciąż legendą KISS. Dwie ich płyty, których mogę słuchać to te, których ich fani akurat nie lubią, co by się zgadzało.

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » czw paź 29, 2020 11:08 am

Kojarzę kojarzę, nawet Smith tu na gitarze zagrał: https://www.youtube.com/watch?v=ZhfS7wChj4k
Tak, na tej płycie zagrał też Kai Hansen w New Horizons. Generalnie eklektyczny, bardzo dobry album.
KI$$ my sA$$afras
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » pt paź 30, 2020 6:58 pm

32. Van Der Graaf Generator - Godbluff (1975)
Van-Der-Graaf-Generator-Godbluff---Blue-L-444130.jpg
Piąta płyta VDGG i bardzo ważna dla mnie. Wielkim fanem zespołu może nigdy nie byłem, ale płyta jak dla mnie jest kompletna od początku do końca. Co więcej - jest słuchalna. Mam taki problem z VDGG, że potrafią w fajny utwór wpierdzielić dysonanse na siłę i udziwnić mocno tę muzykę. Tak jest np w A Plague of Lighthouse Keepers gdzieś w połowie utworu. Troche mnie to odrzuca, chociaż rozumiem motywy takiego działania. Zawsze jednak uważałem, że dysonanse to trzeba z wyczuciem i smakiem wrzucać, tak jak to się robi np w jazzie. Wracając do tej płyty, podoba mi się od początku do końca. Już pierwszy szept Hamilla w The Undercover Man robi robotę - ciary! Z kolei krzyki Hamilla w Arrow - no po prostu coś niesamowitego. W 2016 roku zajechałem tę płytę jak góral konia nad morskim okiem.

Ulubione utwory: The Undercover Man, Arrow, Sleepwalkers

31. Pink Floyd - The Division Bell (1994)
ru-1-r-640,0-n-1057550stCj.jpg
Fanem Pink Floyd nigdy nie byłem i nigdy nie będę, ale tę płytę bardzo lubię. Jest to dla mnie jedyny słuchalny i nie nudny Pink Floyd. Gdzieś w 2008 roku przyciągnęła mnie okładka, a zatrzymała już sama muzyka. Zaczęło się klasycznie - od High Hopes, który długo był jednym z moich ulubionych numerów. Moim zdaniem Pink Floydzi nie mogli lepiej skończyć kariery wydawniczej. Szkoda, że później pojawiła się jeszcze płytka z odrzutami z tej monumentalnej płyty... Co do Divison Bell - dziś już jej tak nie słucham, ale nadal mam duży sentyment i jeśli ją odpalę to od początku do końca.

Ulubione utwory: Take It Back, Coming Back to Life”, Lost For Words, High Hopes

30. Avantasia - The Mystery of Time (2013)
R-4439065-1365203401-1860.jpeg.jpg
Mój ulubiony album Avantasii. Tobi Sammet już zdecydowanie odszedł tutaj od korzeni grupy, czyli takiego operowego power metalu. Na tej płycie osiągnął wg mnie finalny muzyczny kształt Avantasii, który zresztą kontynuuje po dzień dzisiejszy. Mamy więc często rozbudowane, wielogłosowe utwory, które są metalem wymieszanym z popem. Na tej płycie nie ma słabego utworu. Ponownie mamy tu dużo gości na wokalu - Kiske, Catleya, Turnera, czy Byforda. The Great Mystery długo był jednym z moich top utworów. Ten refren...

Ulubione utwory: Spectres, Black Orchid, Savior in the Clockwork, The Great Mystery
Ostatnio zmieniony pt paź 30, 2020 7:08 pm przez geri92, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » pt paź 30, 2020 7:04 pm

Jak ktoś chce poznać VDGG zdecydowanie polecam Godbluff. Najbardziej zwarty album, bez specjalnych odlotów (może za wyjątkiem improwizowanego intro do Arrow), krótki i na temat. Wybrałbym dokładnie te same utwory.
KI$$ my sA$$afras
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » pt paź 30, 2020 7:12 pm

Jak ktoś chce poznać VDGG zdecydowanie polecam Godbluff. Najbardziej zwarty album, bez specjalnych odlotów (może za wyjątkiem improwizowanego intro do Arrow), krótki i na temat. Wybrałbym dokładnie te same utwory.
Faktycznie, nie pomyślałem o tym - rzeczywiście dobry by zacząć z zespołem i się nie zrazić. Ewentualnie World Record też jest przystępny.

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt paź 30, 2020 7:43 pm

Fajnie, jest i VDG i PF. Czekam co będzie następne, lista spoko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » pt paź 30, 2020 9:11 pm

Mój pierwszy Floyd, znakomity album. Słuchałem ostatnio i nie jest już moim ulubionym, jak te lata temu, ale wciąż ma w sobie to "coś".
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt paź 30, 2020 9:12 pm

Mój pierwszy Floyd, znakomity album. Słuchałem ostatnio i nie jest już moim ulubionym, jak te lata temu, ale wciąż ma w sobie to "coś".
U mnie na pozycji 4, a jaki jest Twój ulubiony?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » pt paź 30, 2020 9:17 pm

Animals. Myślę, że to był szczyt Floydów. W sumie waham się między Animals, a The Wall, ale raczej skłaniam się ku pierwszej opcji.
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt paź 30, 2020 9:20 pm

Miałeś go w swoim top 50 z tego co pamiętam <tym pierwszym> niepotrzebnie sobie spoilera zrobiliśmy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » pt paź 30, 2020 9:24 pm

To, że dałem go do topu rok temu, nie oznacza, że i teraz się w nim pojawi ;) Ale sami zobaczycie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt paź 30, 2020 9:24 pm

No, ale był dosyć wysoko :)