TOP 50 płyt - geri92

Zbiór ankiet i Waszych opinii dotyczących innych zespołów.

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Re: TOP 50 płyt - geri92

Postautor: Schizoid » pt paź 30, 2020 9:28 pm

Owszem, ale w tegoroczej edycji nie pojawią się niektóre płyty będące nawet wyżej od niego :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt paź 30, 2020 9:28 pm

No to zapowiada się niezła lista :)
Outside the soundness of your mind
Bathing your soul in silver tears
Beneath a blackened summer sky
Praying for time to disappear

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » pt paź 30, 2020 10:00 pm

Jak ktoś chce poznać VDGG zdecydowanie polecam Godbluff. Najbardziej zwarty album, bez specjalnych odlotów (może za wyjątkiem improwizowanego intro do Arrow), krótki i na temat. Wybrałbym dokładnie te same utwory.
Faktycznie, nie pomyślałem o tym - rzeczywiście dobry by zacząć z zespołem i się nie zrazić. Ewentualnie World Record też jest przystępny.
Hammill wyjął wcześniej na swoją solową płytę kawałki, więc Godbluff jest albumem krótkim. Forsaken Gardens mogłoby się na tej płycie znaleźć. A World Record to już dłuższa płyta. Jest bardzo dobra, ale ja bym polecił wcześniej Still Life. To drugi album VDGG z jakim się zapoznałem.
Mustaine jest charakterystyczny, co jest dużym plusem. Taki Chuck Billy to tylko lepszy Hetfield. A sam Hetfield to radiowa wiocha dla gospodyń domowych lepiących pierogi. Mustaine nie ma radiowego głosu, co jak dla mnie nie jest wadą. Ostatecznie jak już lubisz lepić te pierogi, to wybierz raczej ballady Testamentu, nie M***lliki.
KI$$ my sA$$afras
Enslavement = New Freedom, Cowardice = New Bravery, Isolation = New Togetherness. Welcome to the New Normal.
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » sob paź 31, 2020 12:35 pm

Teraz pojedziemy progiem :P

29. Eloy - Ocean 2: The Answer (1998)
R-12971407-1545590286-5204.jpeg.jpg
Grupa Eloy to niezwykle płodny zespół z Niemiec. Założona w 1969 roku porusza się po meandrach roka progresywnego, psychodelicznego czy space rocka. Niestety, nie są z Wielkiej Brytanii, więc rzadziej się ich wymienia w gronie prog rockowych klasyków. Moim zdaniem zupełnie niesłusznie. W moim top 50 będzie tylko jedna płyta Eloy - kontynuatorka płyty z lat 70, czyli Ocean. Ocean 2 The answer to już nowsze brzmienie, zwłaszcza jeśli chodzi o klawisze i syntezatory. Klimat płyty jest bardzo spójny - mamy tu klawiszową kosmiczną otoczkę, a pierwsze skrzypce grają syntezatory i gitary. Oj, piękne melodie są na tej płycie... Bardzo udany sequel, który nie kopiuje rozwiązań z jedynki, ma na siebie własny pomysł i ten pomysł konsekwentnie realizuje.

Ulubione utwory: Paralysed Civilisation, Serenity, Waves of Intuition, The Answer

28. Mike Oldfield - The Songs of Distant Earth (1994)
870840e95b14b027a8aee8c99f2a207f.jpg
Już pod skrzydłami nowej wytwórni, już po wydaniu Tubular Bells II, Mike mógł ponownie realizować swoje muzyczne wizje. Koniec z radiowymi pioseneczkami, których wymagał od niego Branson. Tytuł albumu zaczerpnięty z powieści Pieśni dalekiej Ziemi Alexandra Clarke. Na tej płycie Oldfield zaczyna flirtować z new age, co zresztą na kolejnych płytach będzie kontynuuował. Mamy tu więc przewagę klawiszowo syntezatorowych brzmień, nad instrumentami akustycznymi. Nie jest to Ommadawn na pewno. W 1994 roku brzmienie tej płyty było niesamowite - ciepłe, głębokie, czyste i nostalgiczne jak chloera. Wystarczy posłuchać intra i Let There Be Light by zrozumieć w jaką podróż będzie chciał nas zabrać Mike. Zresztą... do wydania z 1994 dołączono płytę CD z animacjami światów i krajobrazów, do których grała muzyka. Taki był zamysł Mike - by tym razem nie popisywać się solówkami, a zabrać słuchaczy do innych światów. Mnie zabrał.

Ulubione utwory: Let There Be Light, The Chamber, Hibernaculum

27. Collage - Moonshine (1994)
cover_553492472016_r.jpg
Jedyna polska płyta w moim zestawieniu. Przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych płyt neo progresywnego rocka. Brzmienie płyty jest bardzo spójne, nie ma tu wypełniaczy! Może jeden się wyróżnia, chyba najbardziej znany - Living In the Moonlight. Brzmi to jak post-fishowski Marillion, aczkolwiek nie jest to zarzut z mojej strony. Collage był jednym z ulubionych zespołów Tomka Beksińskiego, który zresztą podobno interweniował u ojca, by zespół mógł wykorzystać jego obraz jako okładkę płyty. Z płytą mam dużo pozytywnych wspomnień. Ma bardzo ciepły, nostalgiczny klimat. Przesłuchałem ją wiele razy, ale nadal gdy ją odpalę, to potrafię się wyłączyć na godzinę i słuchać, aż do ostatniego, końcowego, cholernie pozytywnego utworu - War is over. Chyba najlepsza polska płyta ze świata progresywnego grania. Ja na pewno nie znam lepszej.

Ulubione utwory: Heroes Cry, Living In The Moonlight, The Blues, War Is Over
Moj solo projekt: https://huffmantree.bandcamp.com/
youtube: https://www.youtube.com/user/AdrianSmithRocks/videos

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » sob paź 31, 2020 12:44 pm

Ja znam lepszą polską progresywną płytę "Memento z Banalnym Tryptykiem" SBB.
Mustaine jest charakterystyczny, co jest dużym plusem. Taki Chuck Billy to tylko lepszy Hetfield. A sam Hetfield to radiowa wiocha dla gospodyń domowych lepiących pierogi. Mustaine nie ma radiowego głosu, co jak dla mnie nie jest wadą. Ostatecznie jak już lubisz lepić te pierogi, to wybierz raczej ballady Testamentu, nie M***lliki.
KI$$ my sA$$afras
Enslavement = New Freedom, Cowardice = New Bravery, Isolation = New Togetherness. Welcome to the New Normal.
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » sob paź 31, 2020 2:28 pm

Collage tylko słyszałem na zywo kiedys, nawet mi się podobało. Eloy wolę jedynkę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

paulek
-#assassin
-#assassin

Postautor: paulek » ndz lis 01, 2020 9:46 am

Ja znam lepszą polską progresywną płytę "Memento z Banalnym Tryptykiem" SBB.
+1, powiedziałbym jednak, że SBB to żadną miarą nie neoprog.
W kategorii polskiego progrocka to jeszcze ze 3-4 inne płyty SBB, ze 4 płyty Niemena, pojedyncze sztuki Skaldów, Anawy, pewnie by coś tam się jeszcze znalazło....

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » pn lis 02, 2020 7:02 pm

26. Bathory - Twilight of the Gods (1991)
bathory.jpg
Moje ulubione wydawnictwo Bathory. Proste riffy, chórki w tle i czasami fałszujący głos Quorthona. Całość podlana nordyckim sosem. Jest bardzo klimatycznie. Była to pierwsza w pełni przyswojona przeze mnie płyta Bathory. Wcześniej znałem tylko Blood on Ice, ale nawet tej nie mogłę słuchać w całości. Na Twilight Quorthon dodatkowo bardzo sprawnie posługuje się gitarą akustyczną. Intro do Bloog And Iron... no poezja. Można tego słuchać oddając cześć nordyckim bóstwom.

Ulubione utwory: Blood and Iron, Under the Runes, To Enter Your Mountain

25. Mark Knopfler - Get Lucky (2009)
get.jpg
To moja ulubiona solowa płyta Marka Knopflera. Wg mnie jest na niej rock, folk i ballady w odpowiednio wyważonych proporcjach. Na wcześniejszych płytach różnie to bywało - pierwsza była za bardzo nastrojowa - zresztą - dedykowana żonie. Później było więcej bluesa, którego ja osobiście nie trawię. Z tego powodu np takie Privateering jest dla mnie asłuchalne. Na Get Lucky Knopfler zabiera nas w nostalgiczną podróż po jego dzieciństwie i wspomnieniach. Otwierający, przebojowy Border River opowiada historię kolesia, który jedzie samochodem firmy dostawczej. Na Before Gas & TV Knopfler opowiada o swoim ojcu i dzieciństwie przy kominku. Cleaning My Gun? Prosze bardzo, czyste Dire Straits. Zamykająca album ballada Piper To the End opowiada o wujku Knopflera, który zginął na wojnie, a którego Konpfler nie poznał. Jest i przebojowo i refleksyjnie. Top Marka Knopflera, jeśli chodzi o rzeczy solowe.

Ulubione utwory: Border Reiver, Before Gas & TV, Get Lucky, So Far From The Clyde, Piper To The End

24. Dream Theater - Awake (1994)
awake.jpg
Trzeba było w końcu wrzucić Dream Theater. Jankesi wraz z wyjącym Kanadyjczykiem odcisneli na moim muzycznym postrzeganiu świata duże piętno. W 2007 roku poznałem The Glass Prison, jednak wtedy była to dla mnie za ciężka muzyka. Wróciłem w 2011 roku przy jakiejś kompilacji ballad na YT. Jednak przełom nastąpił w 2012 roku, kiedy wróciłem do The Glass Prison i poznałęm Octavarium. Tak już poleciało - płyta po płycie latałem do antykwariatu muzycznego i poznawałem coraz to nowsze krążki. Pamiętam, że po Images pojawiło się Awake. Wtedy spodziewałem się rozwinięcia stylu na Images, jednak płyta nie zaskoczyła. Była chłodna i ciężka. Zupełnie tak jak kapitalna okładka. Muzyka mi się nie podobała. Teraz, po latach, kiedy już się osłuchałem z DT, Octavarium nie zachwyca, a 70% twórczości mógłbym z czystym sumieniem wyrzucić z mojej muzycznej pamięci - Awake jawi się jako silny fundament mojego muzycznego gustu. Dojrzałem do tej płyty. I jest dla mnie bardzo ważna.

Ulubione utwory: 6:00, Innocence Faded, Erotomania, Scarred, Space-Dye Vest

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pn lis 02, 2020 7:38 pm

Liczyłem, że Awake będzie ciut wyżej, fajne utwory wybrałeś. Bathory też jedna z najlepszych płyt. Marka solowej płyty nie znam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » pn lis 02, 2020 7:41 pm

Liczyłem, że Awake będzie ciut wyżej, fajne utwory wybrałeś. Bathory też jedna z najlepszych płyt. Marka solowej płyty nie znam.
Kiedyś pewnie byłaby wyżej i do rankingu załapało by się Octavarium, SFAM, 6 Degrees i A Dramatic. No ale to bym musiał robić ten ranking w 2012 - od tego czasu sporo muzy poznałem ;)

Awatar użytkownika
Dzosef
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: Dzosef » pn lis 02, 2020 7:46 pm

Bathory - Twilight of the Gods
Bardzo solidny naśladowca Manowar.
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
Kiedyś Rock'n'roll" Fanclub Shakin Stevena

2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona, Kraków x2
2020: chuj
KISS to zespół, który od samego początku nastawiony był na komercję. Stworzono markę KI$$ i ona zarabia na wielu płaszczyznach. Muzycznie nie mieli nigdy zbyt wiele do powiedzenia, na każdy album z lat 70 przypada po 3 kawałki, które ujdą, reszta to durnowate rock and rolle jakich nie zaryzykowałby nawet Shakin' Stevens. W latach 80 grali to, co grali wtedy wszyscy, ale znacznie słabiej, bez pomysłu, po prostu dziady żyjące wciąż legendą KISS. Dwie ich płyty, których mogę słuchać to te, których ich fani akurat nie lubią, co by się zgadzało.

Awatar użytkownika
Vorgel
-#rainmaker
-#rainmaker

Postautor: Vorgel » pn lis 02, 2020 10:04 pm

Bathory świetna płyta, ten album i Hammerheart to najlepsze co Quorthon nagrał.
KI$$ my sA$$afras
Obrazek

Awatar użytkownika
Sardi
-#assassin
-#assassin

Postautor: Sardi » pn lis 02, 2020 11:17 pm

Piper to the End to zdecydowanie najlepszy zamykacz u solowego Marka. Lekkie zaskoczenie, sam na pewno bym nie postawił tej płyty bardzo wysoko w topie MK :)
raz jadlem z miesem w zakopanym kurwa takie chujowe ze ja pierdole okazalo sie ze byly z watrobka a ja nienawidze watrobki

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » wt lis 03, 2020 10:20 pm

23. Mike Oldfield - Tubular Bells II (1992)
71cJJiHSGpL._AC_SL1411_.jpg
O tej płycie już trochę pisałem. Mike odchodzi z Virgin Records po konflikcie z Bransonem i by jeszcze bardziej go zdenerwować, pierszą wydaną przez niego płytą w nowej wytwórni jest Tubular Bells II - płyta na którą Branson naciskał od wielu lat, a której Mike nie chciał mu nagrywać. No to teraz nagrał, w 1992 roku! Cóż to jest za płyta. Strukturą nazwiązuje do oryginalnych Tubular Bells. Mamy tu jednak więcej elektroniki, keyboardu i syntezatorów, niż tak jak w oryginale - instrumentów akustycznych. Jak dla mnie niesamowity klimat, który ma swój punkt kulminacyjny w The Bell. Jest zapis wideo z koncertu w szkockim Edynburgu, gdzie Mike odegrał całą płytę w zamku edynburskim. Jak dla mnie wykonanie tego sequela oryginału jest bardzo świeże i wciągające. W 2013 to chyba była moja ulubiona płyta.

Ulubione utwory: Sentinel, Clear Light, The Bell, Weightless, The Great Plain, Tattoo

22. Iron Maiden - Fear Of The Dark (1992)
057922c445ed9c3a2e7d99758fe52175.jpg
Jest i pierwszy album Ironów. Fear trafia na listę jako pierwszy i to nie ze względu na tytułowy kawałek, do którego mam już awersję. Raczej dlatego, że mi w przeciwieństwie do wielu osób podpasowała era Maiden z lat 90. Moim zdaniem na SSOASS brzmienie rozmywało się już niemiłosiernie i cieszę się, że Harris postanowił zrobić brzmienie bardziej surowym. Trafia do mnie klimat tej płyty. Zaczynając od okładki, atmosfery grozy, po w pełni wykorzystane umiejętności kompozytorskie Jakicka Gersa. To także chyba ostatnia "klasyczna" płyta Maiden jeśli chodzi o kompozycje. Mamy tu dużo krótkich i zadziornych rockerów. Jedyny minus tej płyty to wg mnie dwa słabe utwory - Weekend Warrior i The Apparition. Cała reszta - jak dla mnie, bardzo fajny schyłek "oryginalnych Maidenów".

Ulubione utwory: Afraid to Shoot Strangers, Fear Is the Key, Childhood's End, Wasting Love, Judas Be My Guide

21. Connect.Ohm – 9980 (2012)
R-3952156-1354675334-1333.jpeg.jpg
Pierwszy i ostatni album z gatunku Downtempo na mojej liście. Jest dla mnie ważny, ponieważ poniekąd zainspirował mnie by wrócić do muzyki po kilku latach i w końcu spełnić moje marzenie - nagrać płytę od początku do końca. 9980 to płyta będąca wynikiem kolaboracji dwóch znanych muzyków gatunku - Hidetoshi Koizumiego (Hybrid Leisureland) oraz Alexandra Scheffera (Cell). Ja przyznam się szczerze - nie znałem ani tego gatunku, ani wykonawców - moją uwagę przykuła okładka pewnego dnia na YT. A że z muzyką zwykle zaczynam od okładek - tak było i tym razem. Muzyka jest kapitalna, zwłaszcza na pochmurne popołudnia. Jeśli odpalimy ją na dobrym sprzęcie, bądź słuchawkach, to "utoniemy" wręcz w tym klimacie. Ile tam jest tekstur dźwiękowych, ile warstw się przecinających, tworzących spójną, ambientową całosć... Polecam posłuchać.

Ulubione utwory: Evolution 1:1, Snow Park, 9980

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » wt lis 03, 2020 11:37 pm

Ciekawe, że FOTD tak wysoko. Dla mnie osobiście jedna z ich słabszych płyt. Tragedii nie ma, bo wciąż nie jest to poziom DOD, ale to niestety tylko średniak. Gdyby zrobili z niej i z NPFTD jeden album, to byłoby to bardzo mocne wydawnictwo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » śr lis 04, 2020 12:44 am

Oldfield - dwójka Tubular, to jedna z pierwszych płyt jakie usłyszalem w zyciu, choc wlaasciwie ja tylko do The Bell lubię wracac. No i są pierwsi Maideni, a pewnie nie ostatni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
geri92
-#moonchild
-#moonchild

Postautor: geri92 » śr lis 04, 2020 7:18 pm

Ciekawe, że FOTD tak wysoko. Dla mnie osobiście jedna z ich słabszych płyt. Tragedii nie ma, bo wciąż nie jest to poziom DOD, ale to niestety tylko średniak. Gdyby zrobili z niej i z NPFTD jeden album, to byłoby to bardzo mocne wydawnictwo.
Jasne ;) Jednak płyty układam pod kątem moich ulubionych 50 płyt, niż "top 50 płyt które uważam za najlepsze". To duża różnica, bo wpływ na mój gust, sentyment czy jakieś odczucia podczas słuchania robią u mnie kolosalną robotę. Inaczej przecież nie postawił bym Awake niżej niż Fear of the dark ;)

Awatar użytkownika
Schizoid
-#nomad
-#nomad

Postautor: Schizoid » śr lis 04, 2020 7:39 pm

W pełni rozumiem, swoją listę też bazuję na odczuciach emocjonalnych, wspomnieniach i innych elementach sfery prywatnej. Nie podjąłbym się tworzenia listy najlepszych płyt pod względem czysto muzycznym, to byłoby za trudne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dzosef
-#lord of light
-#lord of light

Postautor: Dzosef » śr lis 04, 2020 8:25 pm

Bardzo dobry Oldfield, muszę w koncu zacząć go częściej słuchać niż raz do roku.

FotD ma bardzo dużo slabych kawałków, aczkolwiek jak już sa dobre - tytułowy, Afraid, Fugitive, Childchood, Be Quick, Judas (!!!) to są to petardy.
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
Kiedyś Rock'n'roll" Fanclub Shakin Stevena

2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona, Kraków x2
2020: chuj
KISS to zespół, który od samego początku nastawiony był na komercję. Stworzono markę KI$$ i ona zarabia na wielu płaszczyznach. Muzycznie nie mieli nigdy zbyt wiele do powiedzenia, na każdy album z lat 70 przypada po 3 kawałki, które ujdą, reszta to durnowate rock and rolle jakich nie zaryzykowałby nawet Shakin' Stevens. W latach 80 grali to, co grali wtedy wszyscy, ale znacznie słabiej, bez pomysłu, po prostu dziady żyjące wciąż legendą KISS. Dwie ich płyty, których mogę słuchać to te, których ich fani akurat nie lubią, co by się zgadzało.

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » śr lis 04, 2020 8:27 pm

No Geri, moze po top 50 płyt... zrobisz top 50 IM songs :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Ankiety”