YouTube kontra serwisy streamingowe ,gdzie najlepiej słuchać metalu ??

Kulturalna dyskusja fanów Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Zakkahletz
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Re: YouTube kontra serwisy streamingowe ,gdzie najlepiej słuchać metalu ??

Postautor: Zakkahletz » śr lut 06, 2019 12:17 am

Zgadzam się, że te "odtwórcze i niewarte uwagi" zespoły nie osiągną takie statusu jak wymienieni wcześniej i nie będą wypełniać stadionów i dużych hal. I w ogóle mi to nie przeszkadza. Duże kluby w zupełności wystarczą. Ważne, żeby mogli się utrzymać z grania. Na ich koncertach zazwyczaj nie ma przypadkowych osób (ewentualnie ktoś zabrany przez znajomych), dzięki czemu atmosfera i odbiór ich na żywo jest dużo lepszy.
Nic ująć, a dodać mogę to, że jak zespół/artysta dostrzega możliwości utrzymywania się z grania i jest odpowiednio szeroki wybór miejsc o dobrym standardzie, gdzie można grać koncerty, to wszystko idzie elegancko. I nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się popsuć/załamać. Liczba ludzi na świecie - co może się podobać lub nie, ale takie są fakty - najpóźniej na początku następnej dekady przekroczy 8 mld, więc będzie przybywać i zespołów, i wydawnictw, i odbiorców, a dotyczy to m.in. gatunków muzycznych, które Sanktuarianie lubią najbardziej :D, ale jak ktoś lubi śpiew gardłowy z Tuwy czy bluegrass, też nie będzie miał powodów do narzekania. Efekt skali zrobi swoje. ;)

Niezależnie od trafności używanych przez Was argumentów czy porównań gratulacje dla (kolejność alfabetyczna, żeby nie było, że kogoś faworyzuję) Schizoida, Vorgela i Zdana za rozwinięcie tej dyskusji, pasjonującej nie tylko dla rozmówców! :P

Awatar użytkownika
Schizoid
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Schizoid » śr lut 06, 2019 12:31 pm

Kwestia zarabiania na graniu to jest już inna sprawa. Tak naprawdę, to granie metalu jest zazwyczaj jedynie bardzo kosztownym hobby. Większość kapel, nawet całkiem sporych, grając trasę po prostu stara się wyjść na 0. Blaze pomiędzy trasami chwyta się różnych zajęć, byle coś tam zarobić. Immolation poza koncertami również normalnie pracują, a chyba nikt nie powie, że to jakieś nołnejmy. W Polsce ile zespołów metalowych utrzymuje się z tej muzyki? Behemoth, Turbo, Kat, Decapitated, Vader, Nocny Kochanek, Acid Drinkers...Pewnie jeszcze kilka, ale nie więcej niż 15. Niestety tak to wygląda. Można albo gonić marzenie z dzieciństwa i skakać po scenie jak Dickinson, albo zapewnić rodzinie dobrobyt. Mężczyźni zazwyczaj decydują się na to drugie, a te opcje zazwyczaj się wykluczają...No chyba, że to muzykowanie to granie 3 koncertów na rok. Podczas Święta Kiełbasy, Dni Miasta i Przeglądu Zespołów Województwa ;)
OSTATNIO UBIL MNIE SASIAD 70 LETNI WKURWIL SIE BO SLUCHALEM DREAMOW Z GLOSNICZKA KOMORKOWEGO NA CALA GLOSNOSC A ON MOWI TY CHUJU ZJEBANY TAKIEJ MUZYKI POWINNO SIE SLUCHAC NA ANALOGACH A NIE Z JAKIEGOS CHINSKIEGO GOWNA . CZY TO MOZNA UZNAC ZA BOKS?

Siwy
-#assassin
-#assassin

Postautor: Siwy » śr lut 13, 2019 10:58 pm

Pokażcie mi inne źródło muzyki z lat 60-80, źródło jednorazowych wypustów kapel, którym udało się jakimś cudem wydać chociaż epkę, po której zniknęły bez śladu. Zespoły z NWOBHM? Ilu przedstawicieli tej fali znajdzie się obecnie na streamingach?Tylko YT daje takie możliwości, bo na streamingach i innych bandcampach są tylko rzeczy współczesne, które jednak nie mają takiego flow jak materiały nagrywane np. na początku lat 70, które w jakiś sposób wyprzedzały swoją erę, przez co nie zaistniały nigdy bardziej. Jest kilka kanałów, na których pojawiają się zgrane vinyle bądź reedycje takich właśnie wypustów. Zdaję sobie sprawę, że zespoły, o których piszę nie zaistniały bardziej, bo jako całość były raczej średnie, ale ile obecnych zespołów - młodych i starych - potrafi zaprezentować coś ciekawszego? W przypadku nagrań z tamtych czasów mamy jednak zapis całkiem niezłej historii i całkiem sporo perełek ;)
Ja tam dziękuję bogom internetu za YT!
Obrazek

S.I.W.Y. - Siwy I Wszystko Yasne 8)
Metal tworzyli lewaccy kontestatorzy walczący o wolność i pokój wg wskazań agentów Moskwy

Zakkahletz
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Zakkahletz » śr lut 13, 2019 11:04 pm

Ja tam dziękuję bogom internetu za YT!
:pijak:

Zdan
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Zdan » śr lut 13, 2019 11:08 pm

To jest w sumie to co mówił Vorgel - YT jako źródło staroci/rzecz zapomnianych. Mnie chodzi o to, że YT może być też doskonałym sposobem na poznawanie nowej muzyki.

Awatar użytkownika
Dzosef
-#nomad
-#nomad

Postautor: Dzosef » czw lut 14, 2019 4:29 am

Na Tidalu jest masa nieoczywistych staroci ;) .

No i nie wiem po co kolejny raz pisac, że yt jest dobry do odkrywania, skoro z tym się wszyscy zgadzaja :p
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona

Siwy
-#assassin
-#assassin

Postautor: Siwy » pt lut 15, 2019 6:46 pm

No i nie wiem po co kolejny raz pisac, że yt jest dobry do odkrywania, skoro z tym się wszyscy zgadzaja :p
Fani metalu generalnie nie używają yt jako zrodla muzyki, tak było nawet przed streamingiem. To nie pop i rap, gdzie słucha się singli.
1. bo ostatnie wypowiedzi to jednak off top

2. bo Twoja teza jest bardzo nietrafiona i myślę, że ten argument jest dosyć istotny w obalaniu jej ;) Myślę też, że jest dużo bardziej trafny niż domysły po ilości wyświetleń czy samej popularności YT jako takiego.

Tidala nie znam, związałem się ze spotify i itunes i tam jednak jest kupa w kwestii starych jednopłytowych zespołów. Poza tym wątpię, żeby z tamtych nagrań dało się wyciągnąć coś lepszego niż istniejące na YT ripy, bo to po prostu było ujowo nagrane to raz, a dwa, ew. zarobek z tego byłby mizerny, więc pewnie nikomu nie chce się odgrzebywać materiału i go ponownie, legalnie wydawać. (jakie ceny osiągają oryginalne vinyle, to już jest inna kwestia i raczej temat dla kolekcjonerów, którzy poszukują najrzadszej płyty, choćby nie wiem jakie gówno na tym było nagrane :P )
Obrazek

Metal tworzyli lewaccy kontestatorzy walczący o wolność i pokój wg wskazań agentów Moskwy

Awatar użytkownika
Dzosef
-#nomad
-#nomad

Postautor: Dzosef » pt lut 15, 2019 6:54 pm

Nie no kurwa mac, halo.

Przypominam, ze dyskusja zaczela sie od tego, ze Iron Maiden ma na yt niskie liczby, na co odpowiedzialem, ze metalu generalnie NIE słucha sie z youtuba. Moja teza jest dobra, po prostu nie kazdy potrafi zrozumiec kontekst. Jesli Maideni maja pare mln wyswietlen singla, a potem na koncert przychodzi 20 kola ludzi, a polski raper majacy 30mln na yt gra klubowki dla 100-300 osob, to znaczy ze w tym gatunku yt nie jest dominujacym zrodlem muzyki. Biorac pod uwage demografie w tym gatunku glownym zrodlem sa pewnie jednak płyty, a w dalszej kolejnosci streamingi. W przypadku popu (ktorym jest rap) jest na odwrot, dominuje yt bo pop to gatunek singlowy i teledyskowy. To, ze sa jakies osoby, które mimo długiego stażu w metalu odtwarzaja na laptopowym głośniczku kiepskie wrzutki na youtube to pewnie jest jakis procent, ale niewielki.

Na tidalu undegroundowego metalu jest wiecej niz na spotify. To, ze jakichs zespolow brakuje to moze byc rowniez kwestia licencji (np czesc płyt Helloween jest niedostepna w Europie) i przede wszystkim praw wydawniczych. Duze labele pchaja masowo całe katalogi, ale w przypadku mniejszych rzeczy może być tak, że wydawca 40-letniej płyty od 30 lat nie istnieje, firma gdzieś dawno temu upadła i nikt nie wie jak się do tego zabrać, zespoły zazwyczaj nie składają się z prawników (pozdro dla tych, którzy wyłapali nawiazanie), więc status jest jaki jest.

I nie, nie neguję odkrywania muzyki za pomocą NWOBHM Full Albums, to jest normalna praktyka, ale po jednym-dwóch przesłuchaniach raczej kupuje się płytę/flaca na bandcampie/uzywa streamingu, bo z yt to jest problem zeby sluchac w autobusie, bo apka nie dziala w tle. No ludzie, nie zakłamujcie rzeczywistosci.
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pn lut 18, 2019 3:22 pm

Fani i streaming okradają artystów? Ostre słowa gitarzysty Misfits

https://www.terazmuzyka.pl/aktualnosci/ ... rbiusd8gL4
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Vorgel
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Vorgel » pn lut 18, 2019 4:54 pm

100 tysięcy dolarów na wyprodukowanie płyty to może kiedyś wydawał dobry zespół metalowy, nie Misfits. Obecnie nawet kapele z tzw dobrym brzmieniem (czytaj skompresowana nowomodna kiszka), płacą nie więcej niż 30 tysięcy, w czym część tych kosztów to licencja do programu komputerowego. Pewnie da się nawet taniej, podałem dane sprzed 10 lat, kiedy już się nagrywało w taki sposób. Wątpię też, że Misfits sprzedawali nie wiadomo ile płyt sprzed czasów mp3 i streamingów. Nagrywali 20 minutowe albumy i większość ludzi, którzy się zetknęli z ich twórczością w ostatnich latach zna ich, bo Metallica zrobiła cover. Już widzę te tłumy walące do sklepów by zakupić mini album kiepskiego hard core'owego bandu.
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Zdan
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Zdan » pn lut 18, 2019 9:38 pm

Doyle myślę, że wypowiada się o swojej solowej karierze bo Misfits od długiego czasu nic nie nagrali. I nie wierzę mu, że którykolwiek z jego albumów kosztował 100 tysięcy zielonych.

Siwy
-#assassin
-#assassin

Postautor: Siwy » czw lut 21, 2019 2:21 pm

Nie no kurwa mac, halo.

Przypominam, ze dyskusja zaczela sie od tego, ze Iron Maiden ma na yt niskie liczby, na co odpowiedzialem, ze metalu generalnie NIE słucha sie z youtuba. Moja teza jest dobra, po prostu nie kazdy potrafi zrozumiec kontekst.
jak rozumiem temat został wydzielony z innego wątku przez moderację? bo ja we wcześniejszej dyskusji nie uczestniczyłem i nie wiem, że takowa była. po prostu wszedłem na forum, zobaczyłem nowy topic i Twoją autorytatywną wypowiedź, przy której dalej się upierasz ;)

ok., w kwestii odpowiedzi na pytanie postawione w temacie, jasne i oczywiste jest to, że lepiej słuchać jakiejkolwiek muzyki z serwisów streamingowych, bo lepsza jakość, bo artysta cokolwiek zarabia na swoim albumie, bo wygodniej na telefonie itd. i na tym moglibyśmy zakończyć dyskusję, ale...

Jesli Maideni maja pare mln wyswietlen singla, a potem na koncert przychodzi 20 kola ludzi, a polski raper majacy 30mln na yt gra klubowki dla 100-300 osob, to znaczy ze w tym gatunku yt nie jest dominujacym zrodlem muzyki. Biorac pod uwage demografie w tym gatunku glownym zrodlem sa pewnie jednak płyty, a w dalszej kolejnosci streamingi. W przypadku popu (ktorym jest rap) jest na odwrot, dominuje yt bo pop to gatunek singlowy i teledyskowy.
Mówisz, że metal jest inny, ale równocześnie chyba o tym zapominasz. owszem inaczej się do niego podchodzi w kwestii odsłuchu i chodzenia na koncerty i pewnie w tym sęk. Na IM czy Metallicę przyjdzie 20tys. osób na koncert, ale będą tam i zapaleńcy i osoby, które na co dzień nie słuchają ani trochę metalu, ale gra wielka gwiazda, legenda, wiadomo że będzie dobre show, które warto zobaczyć.
Podobnie, ale w drugą stronę ;) jest z milionami wyświetleń na YT hitów popu, disco polo czy innego rapu. Zgadzam się, ta muzyka od czasów MTV żyje wideoklipami i do dzisiaj jest to jedno ze znaczących źródeł dochodu i budowania popularności. I do tej popularności również dokłada się nie jeden fan metalu, włączając takie wideo, żeby sprawdzić o co tyle hałasu, biorący udział w domówce, która oczywiście kończy się jako "youtube party", bo Youtube to najłatwiejsze narzędzie do puszczania muzyki na imprezie. W dodatku YT zlicza wyświetlenia nawet jak poleci sekunda wideo, co przy włączonym autoodtwarzaniu i podpowiedziach najpopularniejszych wideo również generuje puste wejścia, ale to już trochę za dalekie wchodzenie w mechanizmy, bo w sumie koniec końców, i tak liczą się wszystkie odtworzenia ;) No a po co iść na koncert typa, który ma jeden dobry kawałek i raczej dobrego show nie robi?
To, ze sa jakies osoby, które mimo długiego stażu w metalu odtwarzaja na laptopowym głośniczku kiepskie wrzutki na youtube to pewnie jest jakis procent, ale niewielki.

I nie, nie neguję odkrywania muzyki za pomocą NWOBHM Full Albums, to jest normalna praktyka, ale po jednym-dwóch przesłuchaniach raczej kupuje się płytę/flaca na bandcampie/uzywa streamingu, bo z yt to jest problem zeby sluchac w autobusie, bo apka nie dziala w tle. No ludzie, nie zakłamujcie rzeczywistosci.
obstawiam, że to są Twoje osobiste przypuszczenia. Moje osobiste przypuszczenia są całkiem odwrotne. To, że są jakieś osoby, które przykładają wagę do jakości brzmienia to pewnie jakiś procent, ale niewielki. Zacznijmy od tego, że dla większości osób, w tym fanów metalu, różnica pomiędzy jakością z YT a innego źródła nie jest wartością determinującą. Nie mówię, że niezauważalną, bo pewnie jak się skupią, to zauważą, że jednak YT ma kiepską jakość. Jest to różnica zauważalna nawet jak się słucha muzyki z laptopa czy telefonu na jakiś tam głośniczkach, albo słuchawkach, które i tak wszystko spłaszczają. Ok, może osoby słuchające jakiegokolwiek rocka są bardziej wrażliwe na tę jakość i w domowych warunkach puszczają sobie płytę/flaca czy chociaż streaming na lepszym sprzęcie. Oczywiście jadąc autobusem yt nie jest najlepszym wyborem, bo nie działa w tle, bo zżera baterię itd., ale znam ludzi, którym to nie przeszkadza.

Ogólnie zapominasz jeszcze o kwestii darmowości YT. Na streamingach jak nie zapłacisz, to albo nie masz dostępu, albo masz, ale co chwila reklama, kolejność losowa, można przełączyć tylko kilka piosenek, lecą jakieś podpowiedzi zamiast wybranej płyty. Taki spotify pcha się do Ciebie z aplikacją również na komputer i nie wiem czy wszyscy zdają sobie sprawę, że używając odtwarzacza internetowego, nie ma tego problemu. Na YT masz całe albumy i nara. Kwestia legalności i płacenia za muzykę w dzisiejszych czasach jest pomijalna. Liczy się darmowość i łatwość dostępu, również wśród fanów metalu.

Ja wiem, ja generalizuję, ale Ty też generalizujesz i bez oficjalnych liczb z serwisów streamingowych i zrobienia głębszej analizy społecznej, możemy sobie tak właśnie generalizować. Ja swoje zdaniem opieram na tym co widzę nie tylko w internecie, ale też wśród swoich znajomych, współpracowników, na różnych imprezach itd., czyli na ludziach, których poznałem i obserwowałem w swoim życiu. Jeżeli masz inne doświadczenia, to pewnie nie dojdziemy do porozumienia ;)
Obrazek

Wróć do „Kawiarnia SanktuariuM”