Top 50 utworów IM - Roberrcik

Zbiór ankiet i Waszych opinii dotyczących Iron Maiden i ich dokonań nagraniowych,koncertowych itd...

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
Roberrcik
-#the trooper
-#the trooper

Top 50 utworów IM - Roberrcik

Postautor: Roberrcik » wt maja 28, 2019 3:01 pm

50. Fates Warning
Fajny utwór z pazurem, super wokal przy zwrotkach, żywy refren i fajna solówka - mój drugi ulubiony utwór z płyty.

49. The Longest Day
Szczerze, to całkiem niedawno ten utwór jakoś u mnie zyskał, ale na tym to wszystko polega - na pewno nie tylko w moim przypadku te top50 utworów Ironów inaczej wyglądało rok temu i inaczej będzie wyglądać za rok. Ogólnie świetna piosenka ze względu na wspaniały, pełen emocji wokal.

48. Man on the Edge
Mega energiczny kawałek, chwytliwy refren - szkoda, że ten kawałek został raczej zapomniany i nie ma praktycznie szans na to, żeby go jeszcze usłyszeć na żywo.

47. Brighter Than a Thousand Suns
Chyba nie tylko w mojej opinii najcięższy utwór w katalogu Ironów. Zwolnienia, przyspieszenia, wspaniałe solówki - mój #2 na AMOLAD.

46. Shadows of the Valley
A można narzekać, że trochę autoplagiatu, ale mnie to w ogóle nie interesuje - fajny kawałek z takim trochę tajemnicznym klimatem, czasami się dziwię, że tak wiele osób nie przepada za tym utworem.

45. The Prophecy
Refren i ten moment przed nim to prawdziwy majstersztyk i to outro... Wiem, że Only Good Die Young przez swoje outro z Moonchild pasuje jako zamykacz, ale moim skromnym zdaniem powinni byli trochę to zmienić, pozbyć się tego outro a cały album zamknąć właśnie The Prophecy.

44. 2 Minutes to Midnight
Klasyk, co tu dużo mówić, na żywo wypada zajebiście, mimo że to już trochę oklepany i ograny kawałek. Jest coś w tym utworze, że zawsze chodzi przy nim głowa i za każdym razem chce się śpiewać refren.

43. Afraid to Shoot Strangers
Kilka lat temu omijałem ten kawałek szerokim łukiem, ale teraz dostrzegam jego potęgę, a już szczególnie po koncercie z trasy Maiden England w 2013.

42. Remember Tomorrow
Kolejny utwór, którego nie dane mi było zobaczyć na żywo (jeszcze, mam nadzieję). Mroczny klimat, w dodatku dalej jest moc - co pokazuje wykonanie z Ullevi z 2005 roku.

41. Wasted Years

Może trochę nisko, ale to chyba przez to ogranie. Wciąż jedna z najlepszych solówek w repertuarze IM.
Ostatnio zmieniony śr maja 29, 2019 8:51 pm przez Roberrcik, łącznie zmieniany 1 raz.
28/11/03 Iron Maiden, Wrocław @ Hala Stulecia
03/04/04 Rammstein, Praga @ T-Mobile Arena
08/08/08 Iron Maiden, Praga @ Eden Stadium
17/03/09 AC/DC, Praga @ O2
03/06/11 Iron Maiden, Berlin @ O2
28/04/12 Judas Priest, Lipsk @ Arena Leipzig
01/03/13 Sabaton, Wrocław @ Hala Orbita
18/06/13 Iron Maiden, Berlin @ O2
08/06/14 Black Sabbath/Soundgarden, Berlin @ Wulheide
03/07/16 Iron Maiden, Wrocław @Stadion
01/03/18 Saxon, Dresden @Alter Schlachthof
28/07/18 Iron Maiden, Kraków @Tauron

Awatar użytkownika
Tadeo
-#prodigal son
-#prodigal son

Re: Top 50 utworów IM - Roberrcik

Postautor: Tadeo » śr maja 29, 2019 12:33 pm

Lekko zaskakuje umieszczenie w zestawieniu takich utworów jak Shadows of the Valley, Man on the EDGE czy Fates Warning, ale jest to pozytywne zaskoczenie :-) Jednak i tak podziwiam każdego kto w ogóle jest w stanie zrobić zestawienie Top 50 utworów Ironów. Dla mnie to byłoby mega ciężkie, ale może kiedyś spróbuję :-P

Awatar użytkownika
Vorgel
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: Vorgel » śr maja 29, 2019 4:48 pm

Najlepsze jest to, że Shadows of the Valley jest podpisane Gers/Harris, a Wasted Years to utwór Adriana Smitha. Harris nie tylko pożycza od Beckett ale i od własnych kolegów. Czy Smith tego nie słyszy, czy ma to gdzieś? Parodia.
"The most important people in Europe, we can say new emperors, took part in the liturgy of the new European pagan religion, the New Religion of pagan Europe, with a silly billy goat on the divine throne." Krzysztof Karoń
Invader napisał:
Słuchałem np od 9 rano do 24 :) a kiedyś robiłem maratony po 30 godzin, ale musiałem jechać na prochach wtedy.

Awatar użytkownika
Roberrcik
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Roberrcik » śr maja 29, 2019 8:50 pm

40. Killers
Klimatyczne intro Harrisa, ogromna szkoda, że nie zdecydowali się na odświeżenie tego kawałka podczas wspominkowej trasy Maiden England.

39. Children of the Damned
Mocna pozycja z TNotB, piosenka, w której swoje wspaniałe umiejętności pokazuje Dickinson. Moc w głosie, emocje, wszystko to za co go uwielbiamy :D

38. No Prayer for the Dying
Ostatnia pozycja z No Prayer w moim zestawieniu. Świetny kawałek, znacząco wyróżniający się z całego krążka. Zmiana klimatu w połowie, solówka i wokal Bruce'a: "God give me the answer to my life" - perfekcja.

37. The Trooper
Szanuję te piosenkę przede wszystkim za fantastyczną atmosferę na koncertach - nawet już nie o samo "Oooooo" chodzi, a bardziej o pierwszą zwrotkę i to jak większość widowni jednak zna te słowa i wykrzykuje je z całych sił.

36. Be Quick or Be Dead
Jeden z lepszych openerów w katalogu Maiden, energiczny od samego początku i świetnego screamu Dickinsona. Nie ma do czego się przyczepić.

35. The Wicker Man
Kolejny mocny otwieracz, darzę mega sympatią ze względu na to, że moja przygoda z Maidenami zaczęła się od Rock In Rio - do dziś gdy oglądam ten koncert to przy wyjściu Smitha, właśnie do The Wicker Mana, przechodzą mnie ciarki po plecach. Może ta końcówka trochę rozwleczona, ale nawet się w sumie tego nie odczuwa.

34. Starblind
Solidny kawałek z The Final Frontier - płyty, która na samym początku mocno mi się podobała ale jednak w miarę upływu czasu wypada troszkę słabo. Starblind jest jednak świetnym utworem z potężnym refrenem i takim można powiedzieć nieszablonowym riffem jak na Maidenów przystało.

33. 22 Acacia Avenue
Świetne tempo, melodyczne solówki Dave'a i Adriana, intrygujący tekst o Charlotte - czego tu nie lubić.

32. Ghost of the Navigator
Od początku czuć rękę Gersa w tym kawałku - jego kawałki bardzo mi odpowiadają i w tym przypadku nie jest inaczej. Też chyba jedna z najcięższych piosenek w repertuarze, aczkolwiek nie tak ciężka jak Brighter Than a Thousand Suns.

31. Sea of Madness
Popisówka Nicko (jak on to wszystko ogarnia na jednym bass drumie) i Adriana. Ciężki bass Harrisa i też trochę niestandardowa linia melodyczna wokalu w zwrotkach. Dlaczego z tej trasy nie ma żadnego oficjalnego wydawnictwa albo chociaż jakiegoś dźwięku soundboardu...

@Tadeo: spróbuj :D aczkolwiek jest to trochę ciężkie i szczerze powiedziawszy te pozycje 50-30 raczej są wymienne - dużo zależy od nastroju i od "przewałkowania" tematu - gdybym katował jedną płytę jak czasami mam w zwyczaju to robić, to niektóre utwory by zyskały a inne może i straciły.

@Vorgel: Myślę, że raczej się kapnęli, że Shadows of the Valley brzmi jak przearanżowane Wasted Years, ale widocznie nie uznali tego za coś złego. Na pewno zżynka z Becketta jest większym grzechem, aczkolwiek u mnie The Nomad i tak będzie wysoko.

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » czw maja 30, 2019 6:33 am

Dobra lista, czekam na więcej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Roberrcik
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Roberrcik » czw maja 30, 2019 8:51 pm

30. Revelations
Piękny utwór, Dickinson lepiej nie mógł tego zaśpiewać. Świetnie sprawdza się też na żywo, zawsze widać ile emocji i pasji w jego wykonanie wkłada Bruce.

29. Moonchild
Dobry otwieracz, który umiejętnie budujący napięcie. Bardzo mocny punkt Seventh Son of a Seventh Son. Kawałek z mocnym pazurem (szczególnie w momencie 3:52-4:07)

28. Aces High
Chyba mój drugi ulubiony otwieracz. Energia, fenomenalny Dickinson, świetne solówki i ten mocny bass Harrisa.

27. Murders in the Rue Morgue
Po prostu klasyczne Maiden z lat 80. Mój ulubiony kawałek z Killers.

26. Dream of Mirrors
Uwielbiam jak ten utwór się rozwija. Ze spokojnej balladki o powtarzającym się śnie zmienia się w energiczną Maidenową galopadę. Kolejna piosenka Janicka w mojej topce.

25. Empire of the Clouds
Najambitniejszy utwór Ironów? Chyba tak. Fajnie się go gra na pianinie :wink:. Jeżeli chodzi o plusy to na pewno tekst i to w jaki sposób jest on przekazany. Ogólnie cały kawałek świetnie obrazuje całą historię R101, świetne zmiany klimatu i nastroju. Empire mógłby być nawet top5 utworów Ironów - niestety jednak są pewne minusy - ta trochę rozwleczona sekcja instrumentalna, która jest niby w jakiś sposób rozbudowywana (przez jakieś trąbki itp), jednak w mojej opinii troszkę to zostało przeholowane (aczkolwiek nie aż tak jak w The Red and the Black). Mimo wszystko, Empire of the Clouds zasługuje na pozycję w top30.

24. The Thin Line Between Love and Hate
Dzieło Dave'a i Harrisa - oj ile bym dał, żeby Murray znowu tworzył tak wspaniałe kawałki jak ten, a nie takie gnioty jak The Man of Sorrows. W tym kawałku błyszczy również Dickinson.

23. The Fallen Angel
Pewnie troszeczkę zaskoczenie, chyba nikt na razie nie wrzucił tego kawałka do swojego top 50, a u mnie łapie się nawet do top 30. Uwielbiam "złość" jaka z niego płynie.

22. The Clansman
Wersja studyjna na pewno nie oddaje siły tego kawałka, robi to dopiero Rock In Rio i Dickinson na wokalu. Cieszę się niezmiernie, że kawałek ten zagościł w setliście podczas Legacy of the Beast Tour - totalna rozpierducha.

21. Flight of Icarus
Jeszcze przed trasą Legacy of the Beast nie powiedziałbym, że Flight of Icarus to aż taki dobry kawałek - na pewno znalazłby się w top50, ale raczej właśnie bliżej tego 50 a nie 20. Nawet po tylu latach panowie byli w stanie tak zagrać Ikara, że niesamowicie u mnie zyskał. Fly as high as the sun!
Ostatnio zmieniony pt maja 31, 2019 10:09 am przez Roberrcik, łącznie zmieniany 1 raz.

pz
-#nomad
-#nomad

Postautor: pz » czw maja 30, 2019 9:03 pm

Dream of Mirrors za nisko jak dla mnie. Do czasu Book of Souls to był mój ulubiony utwór po reunion. Teraz wyprzedza go tytułowy z ostatniej płyty. Empire of the Clouds na plus. Dobra historia, fajnie opowiedziana. Aces High też za nisko. Prawdziwy killer.
Plany na 2019:
06: NK (1 Białystok), J.Pentz (13 Warszawa), Halestorm (24 Warszawa), P. Collins (26 Warszawa), King Crimson (27 Warszawa)
07: Bon Jovi (12 Warszawa)
08: Skogsröjet Festival: Accept, Gamma Ray, Uriah Heep, Avantasia, ... (2-3 gdzieś w Szwecji), Turbo, Kat RK (31 Szczecinek ?)
09: Aria, Sortilege, Omen (14 Pyrenean Warriors), Aria (20 Tallin), Airbourne (25 Warszawa), Blaze (26 Lublin), Turbo (27 Wrocław), Kat RK (28 Wrocław)
10: MJL (24 Warszawa)

Awatar użytkownika
Invader
-#Fallen Angel
-#Fallen Angel

Postautor: Invader » pt maja 31, 2019 5:48 am

Murders chyba też nikt nie dawał do swojej listy, ale mogę się mylić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Roberrcik
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Roberrcik » pt maja 31, 2019 7:36 pm

No to jazda z top 20:

20. Fear of the Dark
No nie może na takiej liście zabraknąć tego kawałka. Wiadomo, że katowany przez Maidenów na siłę, ale mimo wszystko na koncertach dalej jest ta magia. Pamiętam też, że gdy za łebka oglądałem RiR to te słynne "oooo" było dla mnie niesamowitym szokiem.

19. The Number of the Beast
Z tych krótkich Maidenowych hitów TNotB to mój zdecydowany faworyt - świetnie sprawdza się na żywo a wersja studyjna zawiera w mojej opinii najlepszy scream Dickinsona (ever).

18. Sign of the Cross
Tu podobnie jak przy The Clansman - moc Sign of the Cross tak naprawdę czuję dopiero przy wykonaniu z Rock in Rio i szczerze powiedziawszy jak słucham tej piosenki, to w 90% przypadków jest to właśnie w tej wersji. W Krakowie też wypadł miażdżąco.

17. Reincarnation of Benjamin Breeg
Dla mnie najlepszy kawałek z AMOLAD. Klimatyczny, spokojny początek, który wspaniale przechodzi w ciężkie Maidenowe granie. Ostatni album, na którym Dave pozostawił absolutnie fenomenalny kawałek.

16. Where Eagles Dare
Tak jak w przypadku Flight of Icarus, Orły zyskały u mnie niesamowicie po koncercie w Krakowie. Fantastyczny Nicko, Bruce, Harris.

15. If Eternity Should Fail
Arcydzieło Bruce'a, o wiele mocniejsze dzieło niż Empire. Czuć troszeczkę rękę Harrisa (gdzieś czytałem, że narzucił powrzucanie dodatkowych refrenów), ale zupełnie nie ujmuje to temu kawałkowi. Świetne, niepokojące wręcz intro. Pamiętam, że po pierwszym odsłuchu byłem totalnie wniebowzięty tym kawałkiem. I do dziś się on broni.

14. Stranger in a Strange Land
Druga najmocniejsza pozycja z albumu Somewhere in Time. Ten utwór zasługuje na top 20 już za samą solówkę Adriana. Magia.

13. Paschendale
Fenomenalny kawałek pełny wielu zwrotów akcji, niestandardowych rytmów, solówek. Muzyka świetnie pasuje do historii opowiedzianej w tekście.

12. Powerslave
Najlepszy kawałek napisany przez Dickinsona. Ten "egipski" riff, energiczne tempo i to niespodziewane zwolnienie z cudowną solówką Dave'a.

11. The Nomad
Tak jak już wspominałem, ta akcja z Beckett totalnie nie ma dla mnie większego znaczenia. The Nomad to wspaniały kawałek, najlepszy na Brave New World. Klimat, solówki, wokal... wszystko jest tu perfekcyjne.

Awatar użytkownika
Roberrcik
-#the trooper
-#the trooper

Postautor: Roberrcik » ndz cze 02, 2019 10:35 am

No i końcowa dziesiątka:

10. Alexander the Great
Utwór legenda, który myślę, że w końcu będzie zagrany przez Maiden na żywo - oni chyba dobrze wiedzą, jak bardzo fani pragną tego kawałka i chowają go na pożegnalną trasę.

9. Phantom of the Opera
Nie wyobrażam sobie osoby, która słucha heavy metalu i uważa ten kawałek za słaby. Phantom to takie NWOBHM w pigułce. Wykonanie z 2013 wiadomo, nie ma już tego tempa co w latach 80, ale jednak wciąż był totalny obłęd. Liczę, że jakimś cudem ten utwór wróci do setlisty na kolejną europejską trasę.

8. To Tame a Land
Niepowtarzalny klimaty stworzony przez gitary i linię melodyczną wokalu. Wspaniały utwór zamykający Piece of Mind.

7. Dance of Death
Kolejne udane "dziecko" pana Gersa. Standardowa Maidenowa struktura, którą wszyscy uwielbiamy - spokojne pierwsze minuty, które przeobrażają się w świetne, heavy metalowe granie. Solówki całej trójki amigos - perfekcyjne.

6. The Book of Souls
Może trochę kontrowersyjnie, ale tak - tytułowy utwór z ostatniej płyty uważam za 6 najlepszy kawałek Maiden. I znowu fenomenalna kompozycja Janicka. Najlepszy kawałek po reunion. Potężny refren. Świetnie wypada na żywo.

5. Rime of the Ancient Mariner
O włos od pudła. Potężny utwór zawierających masę ciekawych Maidenowych zagrywek. Nie czuć w ogóle, że ten kawałek trwa prawie 14 minut. Tajemnicze zwolnienie w środku z "The down in falls comes the RAIN" Dickinsona - cudo.

4. Seventh Son of a Seventh Son
Uwielbiam podniosły klimat tego kawałka, energiczny refren i to wspaniałe wyciszenie akcji w środku. Jak ja się cieszę, że było mi dane usłyszeć 7th Sona na żywo w 2013. Utwór nie stracił tej magii z roku 88.

3. Infinite Dreams
Długo zastanawiałem się, czy ten kawałek nie zasługuje na "srebro". Szczerze powiedziawszy, każdy z kawałków w moim top 3 (a może nawet i całym top 10) uważam za totalną perfekcję - tych utworów nie da się w żaden sposób ulepszyć :D Infinite Dreams uwielbiam za to jak świetnie budowane jest w nim napięcie i za wspaniałe połączenie całości.

2. Hallowed Be Thy Name
O tym kawałku chyba nie ma co się rozpisywać - dla wielu jest to najlepszy kawałek w dorobku IM, a nawet i w całego heavy metalu.

1. Caught Somewhere in Time
Mój ulubiony kawałek Maidenów pochodzi z ulubionej płyty - Somewhere in Time. Kwintesencja Maiden. Nicko przechodzi tutaj samego siebie, tak samo jak i Harris. Wspaniałe solówki, chwytliwy refren.

Awatar użytkownika
FaithNoMore
-#lord of the flies
-#lord of the flies

Postautor: FaithNoMore » pn cze 03, 2019 10:16 pm

Taka ciekawostka:
big.png
Iron Maiden on the road:
07/08/2008 - Warszawa @ Stadion Gwardii
10/06/2011 - Warszawa @ Lotnisko Bemowo
03/07/2013 - Łódź @ Atlas Arena
24/06/2014 - Poznań @ INEA Stadion
03/07/2016 - Wrocław @ Stadion Miejski
27/07/2018 - Kraków @ Tauron Arena
28/07/2018 - Kraków @ Tauron Arena

Awatar użytkownika
Tadeo
-#prodigal son
-#prodigal son

Postautor: Tadeo » czw cze 06, 2019 8:52 pm

Podoba mi się ostatnia dziesiątka zestawienia Roberrcika, zwłaszcza jesli chodzi o kompozycje z płyty Somewhere in Time, do której mam spory sentyment. Obecność The Book of Souls mnie nie dziwi, bo to jest naprawdę solidny utwór, który koncertowo tylko zyskuje. Nigdy nie byłem zwolennikiem To Tame a Land, ale może się przekonam, bo właśnie sobie odświeżam dyskografię Ironów. :) Ogólnie dla mnie ciekawe zestawienie Top 50.

Awatar użytkownika
Dzosef
-#nomad
-#nomad

Postautor: Dzosef » pt cze 07, 2019 4:55 am

Taka ciekawostka:
big.png
Kolejność trochę zaskakuje, ale sama dyszka bardzo przewidywalna
Vorgel napisał:
Niedobre bo nowe. Kompletnie nie rozumiem takiego podejścia.
2008 Warszawa
2011 Warszawa
2014 Poznań
2016 Oslo, Dessel (Graspop), Herning, Wrocław, Wacken
2017: Glasgow, Aberdeen, Liverpool, Birmingham
2018: Tallin, Helsinki x2, Firenze, Dessel (Graspop), Lizbona

Wróć do „Ankiety”