The Parchment - opinie

Wszystko na temat nowej płyty.

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Jak oceniasz nowy utwór Iron Maiden

10
18
41%
9
8
18%
8
8
18%
7
3
7%
6
3
7%
5
1
2%
4
0
Brak głosów
3
0
Brak głosów
2
1
2%
1
2
5%
0
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 44

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: The Parchment - opinie

Postautor: dostoevsky » ndz wrz 05, 2021 2:29 pm



A nie bierzesz pod uwagę, że ktoś może kupić w ciemno, bo to album jego ulubionego zespołu i potem być rozczarowany? Niby w czasach serwisów streamingowych i youtube nie trzeba nic w ciemno kupować, ale z nich też nie każdy musi korzystać. Słyszysz, że Maiden wydało nową płytę, czytasz pochlebne opinie, kupujesz (jak w "dawnych czasach") i... dupa. Nie spodobało się. To czemu nie wyrazić opinii na ten temat. W knajpie też zawsze najpierw próbujesz dania a potem decydujesz czy kupić?
Nie przekonuje mnie to porównanie - ale w pierwszej kolejności sprawdzam, czy w danej knajpie warto wydać pieniądze.

Oczywiście pomimo istnienia YouTube'a i serwisów streamingowych możesz iść do sklepu i kupić album "w ciemno", ale jeśli jesteś rozczarowany i żałujesz, że wydałeś ciężko zarobione pieniądze na album, który Ci nie leży, to pretensje możesz mieć wyłącznie do siebie.

I w ogóle nie rozumiem mechanizmu "ponieważ jestem fanem, to muszę kupić". Nic nie musisz. Ja przynajmniej nie kupuję takiego fanatyzmu. Kiedy moja ulubiona drużyna piłkarska gra piach, to nie chodzę na ich mecze mimo iż klubowi życzę dobrze. I będę go wspierał w inny sposób. Ale nie będę marnował czasu na oglądanie patafianów.
A w jaki sposób chcesz sprawdzić czy towar jest dobry zanim zjesz w knajpie? W jaki sposób sprawdzisz czy plecak jest dobry zanim kupisz? Albo samochód czy spełnia Twoje oczekiwania? Albo ciuchy? Możesz przymierzyć czy jakaś jazda próbna dla samochodu, ale czy naprawdę Ci pasuje wyjdzie dopiero po jakimś czasie. Do tego dochodzą opinie innych. Wiadomo, że nie można na nich polegać w 100%, ale jestem pewny, że dokonałeś w życiu wielu zakupów, z których nie byłeś potem zadowolony. I podobnie może być przy płycie.
Ech, to wszystko zależy od przedmiotu, który kupujesz.

Jeśli po jakimś czasie zakupione buty się rozlecą, to już więcej nie kupuję butów od tego producenta.

Jeśli od jedzenia w danej knajpie dostanę problemów żołądkowych, to już tam nie wracam.

W przypadku muzyki mamy ten komfort, że możemy ją sprawdzić za darmo na YouTube - a na kanale Maiden cały album w dniu premiery od deski do deski. I kiedy po kilku/kilkunastu minutach wiem, że te dźwięki do mnie nie trafiają, albo że jest to chała jakich mało, no to w następnym kroku nie wybieram się do sklepu żeby kupić ten album. Nie wiem czego Ty tutaj nie rozumiesz.

pz
-#The Man Who Would Be Spammer
-#The Man Who Would Be Spammer
Posty: 17183
Rejestracja: śr maja 07, 2014 12:56 am
Skąd: z Sanatorium

Re: The Parchment - opinie

Postautor: pz » ndz wrz 05, 2021 2:37 pm

Niby masz rację z butami czy żarciem, ale tutaj też może być "wypadek przy pracy". Buty na pierwszy rzut oka wygodne (przymierzone w sklepie), w codziennym noszeniu mogą być niewygodne. Albo czy jak kupisz zepsutą partię ulubionego piwa, to więcej go nie kupisz?

A tu napisałem jasno. Oceniam na podstawie singli. Po to są. Mają Cię zachęcić do zakupu.

19.04 Myrkur /PO 20.04 Turbo /Damasławek 24.04 G.Hughes /WA
3.05 Hellhaim /WA 8.05 Riot V /WA
10.05 Moriah Woods /WA 11.05 Turbo /Wyrzysk 28.05 Springsteen /Praga
5-8.06 Mystic Festival /GD 13.06 Night Demon, Riot City /WA
13.10 Made in Warsaw /WA 16.10 Apocalyptica /WA 31.10 Soen /KR 1.11 Guano Apes /WA 2.11 Soen /GD

Awatar użytkownika
blackcocker
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 9407
Rejestracja: czw cze 14, 2018 9:04 pm
Skąd: HerbacianePolaBatumi

Re: The Parchment - opinie

Postautor: blackcocker » ndz wrz 05, 2021 2:48 pm



A nie bierzesz pod uwagę, że ktoś może kupić w ciemno, bo to album jego ulubionego zespołu i potem być rozczarowany? Niby w czasach serwisów streamingowych i youtube nie trzeba nic w ciemno kupować, ale z nich też nie każdy musi korzystać. Słyszysz, że Maiden wydało nową płytę, czytasz pochlebne opinie, kupujesz (jak w "dawnych czasach") i... dupa. Nie spodobało się. To czemu nie wyrazić opinii na ten temat. W knajpie też zawsze najpierw próbujesz dania a potem decydujesz czy kupić?

Ja wszystkie płyty Maiden kupiłem bez wcześniejszego ich słuchania. Łącznie z BoS i nocnym wyciem w Meksyku. Właśnie dlatego, że to mój ulubiony zespół. Do niektórych po prostu nie wracam, a o tym co mi na nich przeszkadza pisałem wprost swego czasu.
No ale pz, sugerowanie się przedpremierowymi recenzjami to jest skrajna głupota, po prostu. Naprawdę nie chce poznawać procesów myślowych jakie zachodzą w głowie osoby (jeśli zachodzą), która po przeczytaniu w Teraz Rocku, że nowe Maiden jest 5/5, leci jak szalony zamawiać preorder...
To są procesy finansowe a nie myślowe. A może nie opinie z DadRocka tylko np. poczytałem opinie Remiego i Dostoevskiego na forum i na tej podstawie kupiłem :)
Sugerowanie się ich opiniami jest jeszcze dziwniejsze
#blackcocker2023

Najlepszą prozę pisze życie.
Ostatni jest wtedy, kiedy idziesz rzygać.

pz
-#The Man Who Would Be Spammer
-#The Man Who Would Be Spammer
Posty: 17183
Rejestracja: śr maja 07, 2014 12:56 am
Skąd: z Sanatorium

Re: The Parchment - opinie

Postautor: pz » ndz wrz 05, 2021 3:02 pm

Dlaczego? Wydaje mi się, że to całkiem naturalne i dotyczy nie tylko muzyki. Oczywiście warto znać gust drugiej osoby, której opinię bierze się pod uwagę. Np. Dzosef czy Krusejder polecali mi różne rzeczy do słuchania i zazwyczaj się sprawdzało. Oczywiście oni wiedzą jaką muzykę lubię, co ma duże znaczenie.

Podobnie kupując sprzęt turystyczny czy narzędzia/części rowerowe korzystam z opinii znajomych, którzy też siedzą w tych tematach. Oczywiście nie zawsze zgadzam się z ich opinią i czasem polecane rzeczy nie podpasują, ale generalnie korzystanie z wiedzy czy doświadczenia innych nie jest w żadne sposób dziwne.

19.04 Myrkur /PO 20.04 Turbo /Damasławek 24.04 G.Hughes /WA
3.05 Hellhaim /WA 8.05 Riot V /WA
10.05 Moriah Woods /WA 11.05 Turbo /Wyrzysk 28.05 Springsteen /Praga
5-8.06 Mystic Festival /GD 13.06 Night Demon, Riot City /WA
13.10 Made in Warsaw /WA 16.10 Apocalyptica /WA 31.10 Soen /KR 1.11 Guano Apes /WA 2.11 Soen /GD

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: The Parchment - opinie

Postautor: gumbyy » ndz wrz 05, 2021 3:03 pm

Mnóstwo filmów obejrzałem, bo ktoś ze znajomych mi polecił. Podobnie z książkami...
www.MetalSide.pl

pz
-#The Man Who Would Be Spammer
-#The Man Who Would Be Spammer
Posty: 17183
Rejestracja: śr maja 07, 2014 12:56 am
Skąd: z Sanatorium

Re: The Parchment - opinie

Postautor: pz » ndz wrz 05, 2021 3:05 pm

O właśnie. Ostatnio pytałem o biografię Halforda. Trzy osoby mi poleciły i zamierzam ją przeczytać. Gdybym dostał trzy opinie, że nie warto czytać, to pewnie bym zrezygnował.

19.04 Myrkur /PO 20.04 Turbo /Damasławek 24.04 G.Hughes /WA
3.05 Hellhaim /WA 8.05 Riot V /WA
10.05 Moriah Woods /WA 11.05 Turbo /Wyrzysk 28.05 Springsteen /Praga
5-8.06 Mystic Festival /GD 13.06 Night Demon, Riot City /WA
13.10 Made in Warsaw /WA 16.10 Apocalyptica /WA 31.10 Soen /KR 1.11 Guano Apes /WA 2.11 Soen /GD

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: The Parchment - opinie

Postautor: gumbyy » ndz wrz 05, 2021 3:07 pm

O właśnie. Ostatnio pytałem o biografię Halforda. Trzy osoby mi poleciły i zamierzam ją przeczytać. Gdybym dostał trzy opinie, że nie warto czytać, to pewnie bym zrezygnował.
Jakby co to też polecam :D
www.MetalSide.pl

pz
-#The Man Who Would Be Spammer
-#The Man Who Would Be Spammer
Posty: 17183
Rejestracja: śr maja 07, 2014 12:56 am
Skąd: z Sanatorium

Re: The Parchment - opinie

Postautor: pz » ndz wrz 05, 2021 3:07 pm

O właśnie. Ostatnio pytałem o biografię Halforda. Trzy osoby mi poleciły i zamierzam ją przeczytać. Gdybym dostał trzy opinie, że nie warto czytać, to pewnie bym zrezygnował.
Jakby co to też polecam :D
Z tego co pamiętam, to byłeś jedną z tych osób :D

19.04 Myrkur /PO 20.04 Turbo /Damasławek 24.04 G.Hughes /WA
3.05 Hellhaim /WA 8.05 Riot V /WA
10.05 Moriah Woods /WA 11.05 Turbo /Wyrzysk 28.05 Springsteen /Praga
5-8.06 Mystic Festival /GD 13.06 Night Demon, Riot City /WA
13.10 Made in Warsaw /WA 16.10 Apocalyptica /WA 31.10 Soen /KR 1.11 Guano Apes /WA 2.11 Soen /GD

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: The Parchment - opinie

Postautor: dostoevsky » ndz wrz 05, 2021 6:32 pm

pz, to bardzo mi miło, że sugerowałeś się moją opinią decydując na zakup albumu, ale ja słucham naprawdę różnych rzeczy. Mam eklektyczny gust - i rzadko się zdarza, aby ktoś podzielał całe spektrum moich zainteresowań.

Także niekoniecznie sięgałbym po moją opinię, bo nie aspiruję do miana eksperta nt. "hejwi metalu". A poza tym z wyjątkiem Maiden i kilku kapel nie bardzo lubię ten gatunek. Wielu ludzi tutaj lubi Megadeth, Iced Earth, Helloween, Accept i inne - żadna z tych kapel nie gości w moim odtwarzaczu, bo za nimi nie przepadam. Do Maiden mam sentyment, bo dzięki nim poznałem ciężkie brzmienia i zacząłem grać na gitarze. I słucham ich do dnia dzisiejszego, bo generalnie lubię ich twórczość - w tym tą najnowszą.

Lepiej dogadaj się z kimś kto ma podobne zainteresowania co Ty i sięgaj po opinie tej osoby szukając dla siebie nowej muzyki.

Awatar użytkownika
Clanowy
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1024
Rejestracja: śr lis 26, 2003 4:40 pm
Skąd: tu nie ma burz

Re: The Parchment - opinie

Postautor: Clanowy » ndz wrz 05, 2021 7:36 pm



No ale pz, sugerowanie się przedpremierowymi recenzjami to jest skrajna głupota, po prostu. Naprawdę nie chce poznawać procesów myślowych jakie zachodzą w głowie osoby (jeśli zachodzą), która po przeczytaniu w Teraz Rocku, że nowe Maiden jest 5/5, leci jak szalony zamawiać preorder...
To są procesy finansowe a nie myślowe. A może nie opinie z DadRocka tylko np. poczytałem opinie Remiego i Dostoevskiego na forum i na tej podstawie kupiłem :)
Sugerowanie się ich opiniami jest jeszcze dziwniejsze
A dlaczego? Skoro mają podobny gust.
Są rzeczy na Niebie i Ziemi, o których nie śniło się Waszym filozofom...

Awatar użytkownika
blackcocker
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 9407
Rejestracja: czw cze 14, 2018 9:04 pm
Skąd: HerbacianePolaBatumi

Re: The Parchment - opinie

Postautor: blackcocker » ndz wrz 05, 2021 7:39 pm

remi to Maidenowy fanatyk, jeśli bierzemy pod uwagę jego rekomendację, to niepotrzebnie odrzuciliśmy sugerowanie się reckami z Teraz Raka ;) A dosto już nie raz pokazał, że pisze coś, a potem nie potrafi podjąć dyskusji jak ktoś z sensem mu odpowie, więc ciężko mi wyobrazić sobie sugerowanie się zdaniem osoby, która nie potrafi bronić swoich racji :)
#blackcocker2023

Najlepszą prozę pisze życie.
Ostatni jest wtedy, kiedy idziesz rzygać.

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: The Parchment - opinie

Postautor: gumbyy » ndz wrz 05, 2021 7:45 pm

rA dosto już nie raz pokazał, że pisze coś, a potem nie potrafi podjąć dyskusji jak ktoś z sensem mu odpowie, więc ciężko mi wyobrazić sobie sugerowanie się zdaniem osoby, która nie potrafi bronić swoich racji :)
No jak ktoś nie słucha heavy metalu, to ciężko brać na poważnie jego opinie odnośnie IM i ich twórczości.
www.MetalSide.pl

Awatar użytkownika
Clanowy
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1024
Rejestracja: śr lis 26, 2003 4:40 pm
Skąd: tu nie ma burz

Re: The Parchment - opinie

Postautor: Clanowy » ndz wrz 05, 2021 7:55 pm

No to już jestem mądrzejszy. Sam bym się zaliczył do fanatyków ale raczej sam wolę się przekonać na własnych uszach. Gdybym się sugerował opinią większości tu na forum to po zakupie Senjutsu jeszcze do apteki bym poszedł po węgiel na sraczkę i krople na ból brzucha.
Są rzeczy na Niebie i Ziemi, o których nie śniło się Waszym filozofom...

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: The Parchment - opinie

Postautor: dostoevsky » ndz wrz 05, 2021 9:21 pm

No to już jestem mądrzejszy. Sam bym się zaliczył do fanatyków ale raczej sam wolę się przekonać na własnych uszach. Gdybym się sugerował opinią większości tu na forum to po zakupie Senjutsu jeszcze do apteki bym poszedł po węgiel na sraczkę i krople na ból brzucha.
Dokładnie, najlepiej przekonać się na własne uszy. :) A opiniach wiadomo co mówią.

Awatar użytkownika
remi
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2570
Rejestracja: pn mar 14, 2005 7:01 pm
Skąd: Białystok

Re: The Parchment - opinie

Postautor: remi » ndz wrz 05, 2021 9:32 pm

Niby o Rzezi Niewiniątek, ale poza wspomnieniem płata skóry Partian i ogólnie zapowiadającej się rzezi wynikającej z rozkazu mocodawców - niewiele tu nawiązań, ale może jeszcze nie znalazłem...

Ciekawe jest nawiązanie do Sonetu 116 Szekspira - a raczej parafraza wersu z sonetu:

"That looks on tempests and is never shaken"

na

"In a tempest never shaken"

Również Steve użył rzadko spotykane słowo poza medycyną (psychiatrią) :Aslumber: (nie mylić ze "slumber"), oznaczające w medycynie parasomnie (zjawiska parasenne, stan przed pełnym zaśnięciem).

W zdaniu / plus tak na czuja tłumacząc:

Aslumber was my main ideal /Ten Stan przed snem – to był cud.
Asunder did my spirit steal / Rozdarcie ukradło mi duszę.
Sceptred race uttered words in disgrace / Ci rządcy (dosłownie dzierżący berła/władzę) wypluli słowa z obrzydzeniem.

Może ktoś ma swoje interpretację całości tego tekstu? Bo o ile zwrotki czasami mają jakiś sens, o tyle całość jest dziwna, z lekka :?

Awatar użytkownika
Geri666
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3696
Rejestracja: śr lis 17, 2010 11:47 pm
Skąd: Wwa

Re: The Parchment - opinie

Postautor: Geri666 » pn wrz 06, 2021 2:51 pm

Zyskuje u mnie ten utwór, zwłaszcza jego druga część.

Awatar użytkownika
qracoss
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner
Posty: 736
Rejestracja: pt paź 06, 2006 3:47 pm
Skąd: Amsterdam

Re: The Parchment - opinie

Postautor: qracoss » pn wrz 06, 2021 6:50 pm

Zyskuje u mnie ten utwór, zwłaszcza jego druga część.
pierwsza tez jest niczego sobie,dla mnie najlepszy numer na plycie ;)

Awatar użytkownika
grieeg
-#Wrathchild
-#Wrathchild
Posty: 64
Rejestracja: ndz wrz 05, 2021 7:57 am

Re: The Parchment - opinie

Postautor: grieeg » wt wrz 07, 2021 6:29 am

O właśnie. Ostatnio pytałem o biografię Halforda. Trzy osoby mi poleciły i zamierzam ją przeczytać. Gdybym dostał trzy opinie, że nie warto czytać, to pewnie bym zrezygnował.
Jakby co to też polecam :D

Z tego co pamiętam, to byłeś jedną z tych osób :D
Ale ja nie byłem, a też mogę polecić ;P
Lepsza niż Dni i noce KK'a 😂
Everything I hear influences me. I can't tell you all my influences as a musician.

Lemmy

Awatar użytkownika
johnny_o
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1497
Rejestracja: śr sty 24, 2018 10:28 am

Re: The Parchment - opinie

Postautor: johnny_o » wt wrz 14, 2021 1:00 pm

Dobry numer, choć dla mnie obok tytułowego najmniej "zapamiętywalny" na Senjutsu. Większa część utworu to oczywiście Nomad, słychać też Face in the Sand, ale czy tylko ja we fragmencie 9.53-10.30 słyszę melodię "wonnym filcem wali" Stinga? :lol:

Awatar użytkownika
beaviso
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1566
Rejestracja: pn mar 31, 2003 4:15 pm
Skąd: Gdańsk

Re: The Parchment - opinie

Postautor: beaviso » wt wrz 14, 2021 1:24 pm

Trochę posłuchałem i nudne to jest jak jasna cholera.
A nie należę do krytyków - zwłaszcza Harrisa.

M.


Wróć do „Senjutsu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości