Boks zawodowy

Kulturalna dyskusja fanów Iron Maiden

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

nugz
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4147
Rejestracja: ndz lip 15, 2018 10:08 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: nugz » śr gru 28, 2022 9:11 pm

Zdan, propsy za posty :)
Ja w mid 90's do jakos 2010 mocno siedzialem w pro wrestlingu - WCW, ECW, TNA, WWF/WWE, RoH, Smackdown, CZW itd - ostro tym zylem i nadal mam sentyment, ale juz nie na taka skale jak kiedys. Faktycznie, z czasem bylo wiecej MMA. Aktualnie nawet mocne nazwiska MMA sprzedaja sie do frikfajtow za latwy hajs, ktorego pewnie nie dostaliby w KSW, a same gale generuja kosmiczna ogladalnosc, ktorej pewnie KSW nie miala w prajmie.
Kolesie w zarzadzie pomimo mlodego wielu juz dawno sa milionerami, a ten biznes frikowy to zyla zlota, chociaz jest tego duzo, bo sa chyba 3 glowne federacje razem z Fejmem, co daje srednio gale na miesiac. Taki mamy klimat...
Ostatnio zmieniony śr gru 28, 2022 9:12 pm przez nugz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » śr gru 28, 2022 9:12 pm

Co do Igrzysk, to nie sądzę żeby MKOL wprowadził tam MMA. Zmiany idą w przeciwnym kierunku, raczej od lat działacze starają się wyrzucić sporty walki z Olimpiady. Już kilka razy było w planach aby wywalić zapasy i boks. Przyszłość tych sportów nadal jest niepewna, mimo że to olimpijska klasyka.
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

TheMagican
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 112
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 6:14 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: TheMagican » śr gru 28, 2022 9:16 pm

Wyrzucenie zapasów z Igrzysk to byłoby jak wyrzucenie lekkoatletyki .
Along the coast road, by the headland
the early lights of winter glow.
I'll pour a cup to you my darling.
And raise it up say Cheerio.

Zdan
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9898
Rejestracja: wt sty 29, 2019 12:29 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: Zdan » śr gru 28, 2022 9:18 pm

Co do Igrzysk, to nie sądzę żeby MKOL wprowadził tam MMA. Zmiany idą w przeciwnym kierunku, raczej od lat działacze starają się wyrzucić sporty walki z Olimpiady. Już kilka razy było w planach aby wywalić zapasy i boks. Przyszłość tych sportów nadal jest niepewna, mimo że to olimpijska klasyka.
Chwila a nie miało być tak, że karate w końcu zostanie włączone? O ile wiem to związki karate bardzo się o to starają. I chyba kickboxing też miał być (choć dla mnie to byłoby mnożenie bytów bo wystarczy dać karate full contact).

TheMagican
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 112
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 6:14 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: TheMagican » śr gru 28, 2022 9:23 pm

Było w Tokio, ale to było jednorazowo. Za Karate jednak bym nie był, jest już Judo, Zapasy i Boks i na tym bym narazie poprzestał. Ktoś powie jak Karate to dlaczego nie Kickboksing i tak dalej. Tam też musi być jakiś limit.
Along the coast road, by the headland
the early lights of winter glow.
I'll pour a cup to you my darling.
And raise it up say Cheerio.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » śr gru 28, 2022 9:24 pm

https://www.sport.pl/inne/7,102005,2745 ... m-tej.html

Karate znalazło się w programie igrzysk w Tokio jako ukłon dla Japończyków, na kolejnych igrzyskach już go nie będzie.

Co do popularności dyscyplin, wciąż nie widzę powodu, by rozwój jednej miał "zabić" drugą...
Pepsi nie zabiło coli, android appla, szczypiorniak futbolu. Ali Agca Papieża.
Jakoś gdy ktoś, kiedyś, wpadł na pomysł, by skakać o tyczce, tradycyjni skoczkowie wzwyż nie rozeszli się ze spuszczonymi głowami :P

Porównywanie zaś popularności tych dyscyplin na podstawie pompowanych w nie/dojonych z nich pieniędzy nie ma też większego sensu... mma i boks istnieją w dość różnych modelach biznesowych i organizacyjnych.

A które jest lepsze? Odpowiedź jest najprostsza w świecie - zależy dla kogo ;)
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

Zdan
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9898
Rejestracja: wt sty 29, 2019 12:29 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: Zdan » śr gru 28, 2022 9:32 pm

Było w Tokio, ale to było jednorazowo. Za Karate jednak bym nie był, jest już Judo, Zapasy i Boks i na tym bym narazie poprzestał. Ktoś powie jak Karate to dlaczego nie Kickboksing i tak dalej. Tam też musi być jakiś limit.
A niby czemu nie karate? Historię ma równie długą jak nie dłuższą od judo.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » śr gru 28, 2022 9:34 pm

EDIT:
https://sport.tvp.pl/59457969/paryz-202 ... -ciezarach

W 2024 na Igrzyskach boks męski zostaje okrojony o jedną kategorię wagową (już w RIO chyba też okroili) natomiast przybędzie jedna kategoria wagowa w kobiecym boksie (którego akurat za bardzo nie oglądam i nie mam pojęcia co się w nim dzieje)

W każdym razie MKOL pewnie chętniej by widział gry komputerowe czy bierki w zamian za sporty walki.
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

TheMagican
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 112
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 6:14 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: TheMagican » śr gru 28, 2022 9:37 pm

Było w Tokio, ale to było jednorazowo. Za Karate jednak bym nie był, jest już Judo, Zapasy i Boks i na tym bym narazie poprzestał. Ktoś powie jak Karate to dlaczego nie Kickboksing i tak dalej. Tam też musi być jakiś limit.
A niby czemu nie karate? Historię ma równie długą jak nie dłuższą od judo.
Karate to jednak bardziej sztuka walki i forma samoobrony jednocześnie. Tak uważam. Judo i Karate to dwie inne szkoły. W Judo nie ma tak naprawdę ciosów, wygrywa ten zawodnik który zdobędzie więcej punktów za różne formy rzutów na matę. Dlatego to się fajnie oglądało zawsze bo często na dwie sekundy przed końcem można było zadawać decydujące trafienie. Może jestem tu troszkę nieobiektywny, bo w Judo byliśmy pod koniec lat 80 i w 90 światową potęgą.
Along the coast road, by the headland
the early lights of winter glow.
I'll pour a cup to you my darling.
And raise it up say Cheerio.

Zdan
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9898
Rejestracja: wt sty 29, 2019 12:29 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: Zdan » śr gru 28, 2022 9:40 pm

Yyyy. Polecam sobie zobaczyć jak wyglądało Judo u swojego zarania podczas "wyodrębniania" go z jiu-jitsu przez doktora Jigoro Kano. Były w nim i atemi-waza (czyli ciosy) i rzeczy których w aktualnym judo się nie zobaczy (dźwignie skrętowe na nogi etc.). Karate też przeszło długą ewolucję i są w nim nurtu - że tak powiem - sportowe które mają opracowaną formę rywalizacji sportowej. Kickboxing wyłonił się przecież z pełnokontaktowego karate - i przez długi czas był z nim tożsamy (zresztą karatecy często startują z powodzeniem w zawodach kicka).

TheMagican
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 112
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 6:14 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: TheMagican » śr gru 28, 2022 9:47 pm

Bardziej patrzysz tu od strony technicznej na której aż tak dobrze się nie znam. Mi bardziej zależy na miejscach w klasyfikacjach medalowych dla Polaków. Judo i zapasy dawało nam medale w Seulu, Barcelonie i Atlancie więc mam do nich sentyment :) :) Oczywiście też szacunek dla tych dyscyplin za niszowość, niezmienność od lat reguł i praktycznie brak większych wpadek dopingowych, które w zapasach dotyczą jedynie sportowców z wiadomych terenów, a w Judo ich nie ma w ogóle.

Nie mam podstaw nie wierzyć w to co piszesz bo widzę, że siedzisz w temacie dość mocno :)
Along the coast road, by the headland
the early lights of winter glow.
I'll pour a cup to you my darling.
And raise it up say Cheerio.

Awatar użytkownika
Frank Drebin
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2519
Rejestracja: ndz gru 10, 2017 7:39 pm
Skąd: Blashyrkh

Re: Boks zawodowy

Postautor: Frank Drebin » pt sty 06, 2023 4:46 pm

Wyobrażasz sobie sytuacje, że dziecko chce trenować MMA? Nie wiem jakby to miało wyglądać. To jest ok, może i dobra forma samoobrony bo może być skuteczna dlatego, że wtedy żadne zasady nie obowiązują, ale nie sport. Nie porównujmy z boksem bo kluby bokserskie działały przy zakładach pracy, kopalniach, służbach mundurowych, boks w Polsce miał legendę Papa Staama, takich wielkich mistrzów jak Pietrzykowski (który walczył z Alim na Olimpadzie), Drogosz, Kulej czy inni.

Zapaśnicy i judocy idą do MMA dlatego, że pieniądze w tradycyjnych sportach walki są koszmarnie niskie i są zmuszeni to robić. Normalnie to najlepsi zapaśnicy czy judocy by po skończeniu kariery do końca życia żyli dostatnio+ premie za medale na największych imprezach, państwowe emerytury.

Nie jest powiedziane, że to jakoś tak nie będzie ewoluowało, że z obecnego MMA narodzi się coś bardziej poważnego.
Jako że swojego czasu trenowałem (w sensie ćwiczyłem a nie go uczyłem) MMA (na Gwardii, u pewnego kontrowersyjnego trenera, który teraz stał się swojego rodzaju celebrytą), to odpowiem na pierwsze pytanie.

Dziecko może trenować MMA w taki sam sposób, w jaki dzieci trenują boks, judo, czy zapasy, tj. na poziomie przystosowanym do poziomu dziecka - z wykluczeniem pełnowymiarowych sparingów etc.

Są np. dostępne zajęcia z BJJ dla nawet bardzo małych dzieci i mają one charakter bardziej ogólnorozwojowy.

Dziwne jest też pisanie, że MMA jest niepoważne. Freaki freakami, ale powiedzmy sobie szczerze - boks zawodowy, mimo że bardzo go lubię, faktycznie umiera. Brakuje gwiazd. Jeden Canelo, Joshua, Tyson Fury i kilku innych zacierają trochę obraz całej sytuacji.

W USA duże, czarne chłopaki z zacięciem sportowym, wolą trenować baseball, football, czy kosza, które to dyscypliny mogą zapewnić nieporównywalnie większe zarobki przy o wiele mniejszym ryzyku dla zdrowia niż boks.

Napływ zawodników ze wschodu - owszem jest, ale co z tego, skoro w USA kibice nie chcą ich oglądać?

Kolejny problem to promotorzy - śrubują rekordy, bardzo mocno kalkulują, wielkie walki albo w ogóle nie dochodzą do skutku, albo odbywają się, gdy zawodniy są już past prime (vide: FMJ vs. Pac).

O skorumpowanych federacjach i milionie pasków lepiej już nie wspominać.

W MMA tego problemu nie ma i dlatego UFC zagarnia coraz więcej rynku dla siebie.

W Polsce, gdzie boks olimpijski leży i kwiczy, a zawodowy stał się parodią samego siebie jest jeszcze gorzej. Najnowszy przykład: niepokonany Kamil Łaszczyk z rekordem 32-0, który dostanie najwyższą wypłatę w karierze za wpierdol, który nieuchronnie zgarnie z jakimś freakiem na Fame MMA.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » sob sty 07, 2023 5:20 pm

Nie oglądam patogal typu fame mma, ale Łaszczyk zbłaźni się jeśli to przegra. I nie ważne że gość pewnie z 30 kg więcej waży. Samą kondycją zawodowego sportowca powinien to wygrać. Z ciekawości zerknąłem na filmiki co potrafi ten jego rywal, IMHO też nie ma pojęcia o parterze :P
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

Zdan
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9898
Rejestracja: wt sty 29, 2019 12:29 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: Zdan » sob sty 07, 2023 5:56 pm

Jeśli jego oponent nie zna się na parterze i Łaszczyk to przegra to będzie śmiesznie. Tylko nie dla niego ;)

Awatar użytkownika
Frank Drebin
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2519
Rejestracja: ndz gru 10, 2017 7:39 pm
Skąd: Blashyrkh

Re: Boks zawodowy

Postautor: Frank Drebin » ndz sty 08, 2023 12:19 pm

Jeżeli freak od Łaszczyka nie jest idiotą i nie wpadnie na pomysł boksowania się z zawodowym bokserem, spokojnie może to wygrać. Różnica masy i - paradoksalnie - doświadczenia zrobi swoje. Łaszczyk trenował do tej pory inny sport, gdy tamten mu okopie nogi i obali, będzie po zawodach. Bokserzy generalnie nie błyszczą po przejściu do MMA. Co gorsza Łaszczyk nie należy - delikatnie rzecz ujmując - do królów nokautu. Jest wręcz waciany.

Zdan
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9898
Rejestracja: wt sty 29, 2019 12:29 pm

Re: Boks zawodowy

Postautor: Zdan » ndz sty 08, 2023 1:05 pm

Bowiem tak - boks na pewno nie byłby na topie dyscyplin które bym sugerował przy przejściu do MMA. Najlepsze w tym temacie są IMHO zapasy. Więc jak ten gościu od Łaszczyka to nie jest młot to obalenia oraz ground and pound powinny załatwić sprawę.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » pn kwie 10, 2023 12:16 am

https://www.youtube.com/watch?v=urKDu40iaXk - w tym miesiącu na ekrany kin ma wejść film biograficzny o jednym z moich ulubionych bokserów wagi ciężkiej, Georgu Foremanie.
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

Awatar użytkownika
Frank Drebin
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2519
Rejestracja: ndz gru 10, 2017 7:39 pm
Skąd: Blashyrkh

Re: Boks zawodowy

Postautor: Frank Drebin » wt kwie 11, 2023 12:13 pm

https://www.youtube.com/watch?v=urKDu40iaXk - w tym miesiącu na ekrany kin ma wejść film biograficzny o jednym z moich ulubionych bokserów wagi ciężkiej, Georgu Foremanie.
Dobre info i super materiał na film. Od budzącego największy strach, być może najlepszego boksera swoich czasów ("The Rumble in The Jungle" niekoniecznie by się powórzyło w innych okolicznościach) i jednocześnie straszliwego mruka, przez dziwne nawrócenie i zwrot w kierunku religii, po powrót na tron w latach 90 (KO na Moorerze to imo jedna z najbardziej "magicznych" chwil w historii bosku ever) i awans na ulubieńca mediów/publiczności. Będzie trzeba obejrzeć.

Awatar użytkownika
Emilio
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3402
Rejestracja: sob cze 12, 2010 12:47 am
Skąd: Oborniki, k Poznania

Re: Boks zawodowy

Postautor: Emilio » ndz cze 04, 2023 9:16 am

Może i nie boks, ale byli bokserzy "Wasyla" mieli wczoraj swój dzień na KSW. Najpier główka popisał się jednym z najbardziej niespodziewanych nokautów jakie widziałem (z pleców) a potem Szpilka znokautował Pudziana. Z innych spraw bieżących, Usyk podobno zawalczy w obronie pasów wagi ciężkiej we Wrocławiu, cały obóz też podobno ma mieć w Polsce i ogarniać ma mu to m.in. Wasilewski.
"Moje dni upływają pomiędzy logiką, gwizdaniem, chodzeniem na spacery i stanami depresji."

Awatar użytkownika
Frank Drebin
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2519
Rejestracja: ndz gru 10, 2017 7:39 pm
Skąd: Blashyrkh

Re: Boks zawodowy

Postautor: Frank Drebin » ndz cze 04, 2023 11:44 am

Nokaut Głowackiego faktycznie imponujący, chociaż obaj zawodnicy to debiutanci w mma. W boksie pod względem dokonań dzieli ich przepaść.

Pudzianowski przegrał na własne życzenie. Zamiast próbować uskuteczniać klasyczne ground-and-pound, chciał walczyć w stójce z byłym zawodowym bokserem (jakby nie patrzeć były pretendentem do pasa WBC w HW). Ale i tak plus dla Szpilki za chłodną głowę przy tej wymianie.


Wróć do „Kawiarnia SanktuariuM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 3 gości