Czy lubicie NWOBHM ?

Dyskusje o innych zespołach i albumach

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9801
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: krusejder » czw sie 26, 2010 8:55 am

Wszyscy tu chyba wiedzą, że najsłynniejszym zespołem NWOBHM jest Iron Maiden. Ale do tej fali należą również zespoły do dziś popularne i mające wielu fanów - jak Saxon, Motorhead, Venom, tudzież kapele bardziej zmieniające swój styl muzyczny (Judas Priest, Def Leppard).

Czy lubicie jakieś mniej znane zespoły NWOBHM ?

Absolutnymi killerami są debiutanckie płyty Angel Witch i Praying Mantis, które mogą stać na półce obok jedynki Ironów. Ale warto posłuchać też choćby zespołów muzyków powiązanych z Maiden, m.in.:
- Urchin (Adrian i Dave),
- White Spirit (Jannick) - poleca zwłaszcza numer Midnight Chaser
- Wildfire (Paul Day, oryginalny wokalista IM),
- no i oczywiście grupy Samson (Bruce)

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 9:12 am

Samson to nie cierpię, bardziej ze względów historycznych (debilne zachowanie lidera ,który bardzo nieuczciwie konkurował z Ironami, zrywanie plakatów itd.),zresztą ogólnie to musiał być bardzo głupi człowiek z relacji Bruce'a...zresztą muzycznie też mi nie podchodzi ,taki tam hard-rock ,przeciętne

Debiut Angel Witch to faktycznie świetna rzecz, bardzo szkoda ,że kapela się nie wybiła ,bo mogła, totalnie zmarnowany potencjał, startowali z dużego pułapu ,co słychać w takich utworach jak Atlantis, Gorgon czy choćby tytułowy

Lubię Tygers of Pan Tang, dobra kapela, bardziej rock and rollowa niż cała reszta kapel NWOBHM ,mieli mocny punkt w postaci John'a Sykesa, który potem grał z takimi gigantami jak Phil Lynott czy David Coverdale. Dużo fajnych melodii, polecam album Spellbound zwłaszcza.
Fajny też jest Tank ,kapela bardzo zrzynająca z Motorhead ale mam do niej jakiś sentyment i lubiłem zawsze posłuchać, najlepszy album to chyba Filth Hounds of Hades.

Co do sław, to po pierwsze Judas Priest, o ile samego zespołu do fali bym nie zaliczył ,to British Steel to definicja takiego grania. Saxon-no na pewno obok Iron Maiden flagowy przykład kapeli dla tego nurtu, i o ile Iron Maiden swoje najlepsze płyty nagrały poza NWOBHM to najlepsze płyty Saxona przypadają właśnie na okres wczesnych lat 80,przede wszystkim Strong Arm of the Law i Denim and Leather...choć ja bardzo lubię tez Innosence is No Excuse a jeśli dla kogoś to komercja już to mam to gdzieś.
Dwie pierwsze płyty Def Leppard to naprawdę porządne granie i duże zaskoczenie dla ludzi którzy poznali ten zespół z płyt takich jak Hysteria...takie kawałki jak Rock Brigade ,Wasted, Let it Go czy On Through the Night(paradoksalnie utwór nie z debiutanckiej płyty o tej samej nazwie tylko następnej) to naprawdę świetne,mocno gitarowe granie.
Motorhead to totalnie nie wliczam do NWOBHM choć Ace of Spades się pod takie granie wpisuję, ale to jednak co innego.
Venom słabo znam i jakoś nie mam chęci by poznawać.
Urchin i Wild Fire słyszałem trochę nagrań i ten pierwszy zrobił na mnie lepsze wrażenie,pewnie dlatego ,że dużo bardziej cenię Adriana niż ...Paula Daya,heh


Ogólnie dla mnie NWOBHM to poprostu podgatunek heavy-metalu grany w latach 1980-1981 ,w przypadku Saxona jeszcze Power and the Glory, potem wszyscy i Ironi i Judasi i Saxon ,o Def Leppard nie mówiąć ,zmienili swoją muzykę dość znacznie, trzeba było to zrobić, jeśli się chciało wybić na szerokie wody i nie zostać zapomnianym jak setki kapel.

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9801
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: krusejder » czw sie 26, 2010 10:52 am

Jestem może nieco nietypowym fanem Saxon, bo moje ulubione LPs to : Innocence, Solid Ball of Rock oraz przedewszystkiem Unleash The Beast, a więc wszystkie późniejsze niż złote lata NWOBHM. Oczywiście nie zmienia to faktu, że można bez trudu wymienić z czapy 10 znakomitych numerów tej grupy z pierwszych 3-4 płyt.

tymczasem znalazłem na YT ciekawe kawałki:

http://www.youtube.com/watch?v=ag-ALgraezU Midnight Chaser, z którego zerżnięte są 2 Minutes To Midnight oraz

http://www.youtube.com/watch?v=-oldnEW84I0 - oryginalny wokal Maidenów w wersji wiersza Jerusalem Williama Blake'a który znamy też z wersji Dickinsona na Chemical Wedding

Praying Mantis Rich City Kids http://www.youtube.com/watch?v=xPlJjizrVqE fajny numer w klimacie nieco z Thin Lizzy :)
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O.

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 11:07 am

no Solid Ball of Rock tez bardzo lubię ,takie kawałki jak tytułowy, Light in the Sky, Requim czy chyba moje ulubione Overture in B-Minor/Refugee ,bardzo dobra płyta, za to Unleash the Beast kompletnie mi nie przypadło do gustu, podobnie zresztą jak Lionheart, nie przepadam za takim bardzo "metalowym" Saxon

Z kapelami NWOBHM jest chyba taki problem,że je się zawsze tak bierzę pod wspólny mianownik i porównuję czymś ,przez co można je posłuchać ,nawet z przyjemnością ale już stawia się je z góry jako "tylko dobre" i pewnie dlatego tak wiele kapel z tego nurtu nie odniosło żadnego sukcesu, bo nie były traktowane jako odrębny byt, tylko część NWOBHM ,choć w wielu przypadkach było to zasadne ,ale np.Angel Witch grali oryginalnie,ciekawie i szkoda ,że nie nagrali w tym składzie przynajmiej z 4-5 płyt w '80

IgorW
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1601
Rejestracja: śr sie 25, 2004 12:44 am
Skąd: Breslau

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IgorW » czw sie 26, 2010 11:40 am

Ja NWOBHM znam dobrze tylko podstawy, od paru lat obiecuję sobie zapoznać się z tym lepiej, ale jakoś nic z tego nie wychodzi :).

Debiut Angel Witch to rzeczywiście rzecz wybitna, tak samo Diamond Head. Saxonów lubię późniejsze rzeczy, a najbardziej Unleash the Beast. White Spirit mi się kiedyś podobało, ale teraz już nie pamiętam tego albumu. Def Leppard lubię nawet na Hysterii, więc pewnie wczesne rzeczy mi się też spodobają.

Mam trochę tego w empeczy, trzeba będzie się w końcu zapoznać hehe.

JP, Venom i Motorhead w ogóle nie zaliczam do tego gatunku, to jednak nieco wcześniejsze pokolenie, choć otwarte na nowe (wtedy) brzmienia.

W ogóle to musiał być fajny okres - Dickinson pisał gdzieś, że niemal w każdym garażu próbował wtedy jakiś zespół metalowy. Większość oczywiście beznadziejna, ale perełki się z tego wykluły. Szkoda, że tak niewiele z tego do dziś zostało. IM, Saxon, Def Leppard idący w zupełnie coś innego i kilka innych kapel grających od czasu do czasu po małych klubach.

Przydałaby się jakaś porządna, oparta o solidną pracę dziennikarską i źródłoznawczą monografia tego stylu, najlepiej potem z jakimś dobrym filmem dokumentalnym. Może kolejny temat dla ekipy Sama Dunna heh.

Z rzeczy współczesnych, pełnymi garściami czerpiących z NWOBHM polecam amerykański The Sword, wydają właśnie kolejną płytę. Świetna muza z oldschoolowym brzmieniem heh.

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 11:45 am

akurat Biff jest 12 lat starszy od Cronosa ,a Steve o 7 więc z tym starszym pokoleniem to przesadza w przypadku Venom ,w Motorhead Lemmy też był starszy od reszty, od Eddiego Clarke'a 5 lat, od Phila Taylora o 9

a debiut Angel Witch sobie aż przesłuchałem z wrażenia, w całości przed chwilą, kapitalna płyta, melodie, ciężar, polot ,masakra ,stary Black Sabbath zmieszany z tym co się wtedy działo najlepszego w Anglii ,mistrzostwo

http://www.youtube.com/watch?v=H-Rxy3o6ZNo

moc!
Ostatnio zmieniony czw sie 26, 2010 11:47 am przez IM_Power, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mr. M
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4070
Rejestracja: pt sty 08, 2010 4:21 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: Mr. M » czw sie 26, 2010 11:47 am

Yeah, NWoBHM to bardzo fajny gatunek. Chociaż najczęściej słucham 3 największych przedstawicieli tego nurtu, tzn:

Iron Maiden
Judas Priest
Saxon

To jest parę innych zespołów wartych czasami poświęcenia im czasu:

Tank
Angel Witch
Def Leppard
Raven
Samson
Tygers of Pan Tang
Diamond Head
Blitzkrieg
Girlschool
Fastway

Szkoda tylko, że w większości przypadków płyty tych zespołów są trudno dostępne (chyba tylko Tank ma całą dyskografię wydaną w nowych, poszerzonych, remasterowanych wydaniach), bo często to kawał dobrego, choć trochę zapomnianego gatunku.

Awatar użytkownika
panzerschreck
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3331
Rejestracja: pn gru 24, 2007 12:22 am
Skąd: Gło/Wro

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: panzerschreck » czw sie 26, 2010 11:50 am

Samson to nie cierpię, bardziej ze względów historycznych (debilne zachowanie lidera ,który bardzo nieuczciwie konkurował z Ironami, zrywanie plakatów itd.),zresztą ogólnie to musiał być bardzo głupi człowiek z relacji Bruce'a...zresztą muzycznie też mi nie podchodzi ,taki tam hard-rock ,przeciętne
No i to jesteś właśnie cały Ty- uprzedzony do muzyki nie przez muzykę, ale przez jakieś bzdury :lol: "Ze względów historycznych"- absurd ;)

Ja pamiętam, że dawno temu przy poznawaniu IM to jakoś mi się zachciało i ruszyłem "Shock Tactics" Samson. Mam same dobre wspomnienia, dawno takiej muzyki nie słuchałem, ale myślę, że ciągle w moim przypadku dawałaby radę ;)
Nicotine-Valium-Vicodine-Marijuana-Ecstasy and Alcohol

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 11:54 am

Myślisz ,że gdyby mi się podobało, to też bym tak pisał, poprostu przeciętne granie, totalnie przeciętne, Dickinson nieprzypominający siebie z okresu Number of the Beast,zresztą sam mówił ,że w tym okresie brał lekcję śpiewu-bardzo zasadnie ,oj bardzo....a ,że historia kapeli ma dla mnie wpływ w odbiorze to moja sprawa

Awatar użytkownika
wojteq
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1815
Rejestracja: pt cze 30, 2006 11:37 am
Skąd: Szczecin

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: wojteq » czw sie 26, 2010 12:00 pm

Hmm nie za wiele znam zespoły z tego nurtu. Akurat Judasów i Motorhead chyba nie zalicza się do NWOBHM. Iron Maiden - wiadomo ;-) a znam jeszcze Saxon'a, IMO drugi po Ironach zespół z tego nurtu. Faktycznie o ile Maiden nagrało najlepsze albumy już po NWOBHM, to Saxon nagrał najlepsze swoje płyty właśnie w latach 1979-1980, czyli "Saxon", "Wheels of Steel" i "Strong Arm of the Law". Wszystkie trzy to klasyka ;-) Z późniejszych nie znam dokładniej, bo mam taką składankę 'best of', która wprawdzie zawiera b. dużo utworów aż do 1988 roku, stąd ewentualnie lubię kawałki z płyty "Destiny", a resztę z okresu (oprócz tytułowego z "Crusader'a") jakoś nie za bardzo wielbię. Dopiero od "Dogs of War" Saxon wrócił do solidnego grania i albumy od powyższego wszystkie już posiadam i przesłuchałem, a "Killing Ground" to ich mistrzowska płyta, chyba lepsza nawet od ich pierwszych krążków! :mryellow:

EDIT: o, a jednak Judas Priest też niby jest zaliczany do nurtu :razz:

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 12:05 pm

w takim razie polecam

płyta Innosence is No Excuse

kawałek:Broken Heroes 1985 r. ,ta sama liga co takie klasyki jak And the Band Played On, Dallas 1 pm czy 747 Stranger in the Night

http://www.youtube.com/watch?v=Vvz-x9WKEKE

z tej płyty takie wałki jak Call of the Wild, Rock and Roll Gypsy czy Everybody Up to też mega-rzeczy


a co do Killing Ground to jak dla mnie stany średnie stanów średnich raczej

Deleted User 4432

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: Deleted User 4432 » czw sie 26, 2010 12:06 pm

Absolutnymi killerami są debiutanckie płyty Angel Witch i Praying Mantis, które mogą stać na półce obok jedynki Ironów
Tylko gdzie można dostać te płyty ? Są jakieś reedycje ?

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 12:08 pm

Absolutnymi killerami są debiutanckie płyty Angel Witch i Praying Mantis, które mogą stać na półce obok jedynki Ironów
Tylko gdzie można dostać te płyty ? Są jakieś reedycje ?
w Polsce to najwyżej na allegro można takich rzeczy szukać, na pewno nie dostaniesz takich rzeczy w sklepie, choć ostatnio były reedycje Tank w Media Markt we Wrocławiu,ale to chyba był jakiś totalny przypadek ,ale nic mooooże kiedyś będzie debiut Angel Witch, kupiłbym na pewno,taki rarytas

jak nie znasz debiutu AW to sobię posłuchaj z yousrube ,zawsze coś, warto posłuchać

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9801
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: krusejder » czw sie 26, 2010 12:31 pm

Absolutnymi killerami są debiutanckie płyty Angel Witch i Praying Mantis, które mogą stać na półce obok jedynki Ironów
Tylko gdzie można dostać te płyty ? Są jakieś reedycje ?
Angel Witch ma MNÓSTWO reedycyj. Całkiem niedawno (rok, dwa ?) temu kupiłem wersję z 20 kawałkami za przyzwoite pieniądze (<50 zł) - powinna być dostępna. http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Witch_%28album%29 Zaś wiki pokazuje, że w tym roku wyszła reedycja dwupłytowa , razem 30 numerów.

spoza regularnej płyty są tam takie perełki jak np Looser http://www.youtube.com/watch?v=ID3taUqA65k

***

Z debiutem Praying Mantis - Time Tells No Lies - jest znacznie gorzej. Ja mam starego japończyka, wiem że ponad 10 lat temu wyszła też wersja z dołożonym singlem (+3 numery, wyd. High voltage), ale nie kosztowała nigdy <70 zł. No ale mam tę muzykę na bootlegu z ich innemi singlami i numerami live, więc nie szukam ww. wydawnictwa

Rzeczywiście, ta scena nie jest popularna i nie ma szczęścia do wznowień. Jest też słaba promocja nowych czy odkrywanych rzeczy. Wielka szkoda
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O.

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 12:34 pm

Teraz to promocja nic nie da, nikt tego nie promował wtedy gdy muzycy tych kapel mieli 20-25 lat, nie od razu Kraków zbudowano, jeśli nawet te kapele miały debiut czy drugą płytę odtwórczą ,częśc z nich na 4-5 płycie mogła wykształcić swój styl, niestety wiele kończyło na trzeciej płycie, duża konkurencja ,kwestie finansowe? nie wiem co o tym decydowało ,fakt ,że szybko się wtedy wszystko toczyło, o ile w 1980 r. kapele mogły liczyć na promocje rozgłośni radiowych to w 1981 r. powoli to ustawało ,to nie tak jak teraz ,że kapela istnieje 10 lat i jest uznawana za "odkrycie"

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9801
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: krusejder » czw sie 26, 2010 12:55 pm

dawno, dawno temu ściągnąłem sobie całe dvd z mp3 NWOBHM. Większość kapel, które tam zgrałem, miała na koncie po kilka singli i jakąś ep-kę.

oczywiście, że wszystkiego nie przesłuchałem z uwagą, ale był tam wielki potencjał i sporo fantastycznych pomysłów na granie.
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O.

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 12:59 pm

No tak ale widzisz, by się wybić trzeba było być naprawdę wielkim, przecież w latach 70 sporo kapel hard-rockowych tez przepadło choć grały dobrze, tylko najlepsi przetrwali,czyli Ci którzy wykształcili swój charakterystyczny styl a w latach 70 było to chyba łatwiejsze niż w 80, siłą rzeczy,więcej już wymyślono...polecam jeszcze taki utwór, co jak co,ale jest to w miarę oryginalne i ta kapela miała przynajmiej zalążki własnego stylu

http://www.youtube.com/watch?v=UimR_8cQTWc

Awatar użytkownika
panzerschreck
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3331
Rejestracja: pn gru 24, 2007 12:22 am
Skąd: Gło/Wro

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: panzerschreck » czw sie 26, 2010 1:10 pm

Myślisz ,że gdyby mi się podobało, to też bym tak pisał,
Nie wiem, napisałeś, że nie cierpisz BARDZIEJ z powodów historycznych, no więc cóż.
Nicotine-Valium-Vicodine-Marijuana-Ecstasy and Alcohol

Awatar użytkownika
IM_Power
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1108
Rejestracja: śr kwie 09, 2008 12:35 pm

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: IM_Power » czw sie 26, 2010 1:22 pm

widocznie taki ze mnie sentymentalny człowiek ;)

a apropo Tygers jeszcze jeden bardzo dobry kawałek

http://www.youtube.com/watch?v=sPmCdEAZ ... re=related

baxi100
-#Wrathchild
-#Wrathchild
Posty: 69
Rejestracja: pn sie 16, 2010 6:09 pm
Skąd: Jelenia Góra

Re: Czy lubicie NWOBHM ?

Postautor: baxi100 » czw sie 26, 2010 11:15 pm

chciałam sie wziąść za słuchanie Def Leppard ale jakoś nie mam weny na słuchanie jeszcze nieznanych mi zespołów ;p ale na pewno se posłucham ;p
UP THE IRONS \m/


Wróć do „Zespoły i Albumy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: johnny_o i 1 gość