SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden


A Matter Of Life And Death - Amazon.co.uk

Kiedy wyszedł „Brave New World” większość twierdziła, że jest to najlepszy album Maiden od czasów „Seventh Son’a”. To samo było z „Dance Of Death” w 2003. Teraz jest rok 2006 i najnowsze ich wydawnictwo – „A Matter Of Life And Death”... i wiecie co? To jest naprawdę ich najlepsza robota od czasów „Seventh Son’a”. W zasadzie posunę się dalej i powiem, że każda sekunda stoi na równi z concept albumem z 1988. Podczas gdy oba te nagrania muzycznie bardzo się różnią, to mają wspólne cechy, które na niewielu albumach Maiden bawią – absolutnie żadnych wypełniaczy. AMOLAD jest paczką składającą się z 10 utworów, które są tak kapitalne, że będziecie borykać się z wyborem waszej ulubionej piosenki po paru przesłuchaniach.

Album perfekcyjnie kopie z uderzającym „Different Worlds” (zaraźliwie melodyjnym) i These Colours Don't Run (pół epicki mimo, że czysto wielce ambitne Maiden) – oba utwory są pewne na przyszłej trasie koncertowej w tym roku. Zaraz po nich jest kolejny koncertowy kandydat – maksymalnie fantastyczny „Brighter Than A Thousand Suns”. To jedno z wielowarstwowych epików na albumie, gdzie przy każdym późniejszym przesłuchaniu odkrywa się coś nowego – wspaniałe Maiden, po prostu wspaniałe. Kolejna wyróżniająca się piosenka warta wspomnienia (żeby być fair to one wszystkie są „wyróżniającymi się” utworami) to „The Longest Day” (tutaj na basie Harris przechodzi samego siebie), „Out Of The Shadows” (pięknie melancholijny)... i „The Pilgrim” oraz „The Reincarnation Of Benjamin Breeg”, które powalają nas riffami.

„A Matter Of Life And Death” nie jest tylko udoskonaleniem BNW i DOD, jest w kompletnie innej lidze. To prawie tak jakby zespół kpił z nas na poprzednich dwóch nagraniach napomykając coś prawdziwie świetnego, ale nie dostarczając tego. A teraz pojawiają się z jedną z najznakomitszych nagrań jakie kiedykolwiek dokonali. To jest to na co wszyscy czekaliśmy – Iron Maiden strzelający z każdego cylindra... i nie jest to po prostu widowisko do oglądnięcia.

Tłumaczenie EvE

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013