SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden


Bruce i Steve o A Matter Of Life And Death - Kerrang

IRON MAIDEN ROZGRZAŁO SIĘ I JEST GOTOWE Z ALBUMEM NUMER 14

IRON MAIDEN zdradza wyłącznie dla Kerrang!, że fani powinni przygotować się na najmocniejszy album ostatnich lat – nadchodzący 14sty album studyjny.

Album zatytułowany „A Matter Of Life And Death” planowany na wrzesień został nagrany w Sarm West Studios w Londynie z pomocą producenta Kevin’a Shirley’a, który również pracował nad dwiema poprzednimi płytami Maiden, w 2000r „Brave New World” i w 2003 „Dance Of Death”. Trwający aż 72 minuty album może poszczycić się 10 utworami, z których siedem trwa dłużej niż sześć minut. Pełny eksperymentów i nieoczekiwanych zmian tempa, klimatyczny, skomplikowane i mocne piosenki poruszające różne ciemne tematy, zwłaszcza horror wojny, wpływ religijnego fundamentalizmu oraz strach przed zagładą jądrową.
Pełna lista piosenek z „A Matter Of Life And Death” to: “Different Worlds”, “These Colours Don't Run”, “Brighter Than a Thousand Suns”, “The Pilgrim”, “The Longest Day”, “Out Of the Shadows”, “The Reincarnation of Benjamin Breeg”, “For The Greater Good of God”, “Lord Of Light”, “The Legacy”. „„Brave New World” oraz „Dance Of Death” były dobrymi płytami,” mówi dla Kerrang! Frontman, Bruce Dickinson. „Ale nie były tak dobre jak ta! Ta jest jak „Dance Of Death”, ale bez wysiłku. Cały album w ogóle nie wymagał wysiłku. Jest jak ogromny, gazo-żrący samochód. Po prostu przyciskasz stopę i czujesz nieograniczoną moc pod maską.” „To było niewiarygodne,” mówi basista/założyciel zespołu, Steve Harris. „Wynajęliśmy studio na trzy miesiące, a skończyliśmy nagrywać po dwóch. Myślę, że przygotowanie było dobre. Nie mieliśmy żadnych kłótni jak to zwykle bywa! Naprawdę skupiliśmy się na każdej piosence i było to bardzo pozytywne doświadczenie.”. Jedną z atrakcji nowego albumu jest opener „Different Worlds”. Najkrótsza piosenka na płycie – zaledwie cztery minuty, jest klasyczna, grzmiący otwieracz Maiden z chwytliwym refrenem i wzrastającymi gitarami. „To nie było zamierzone kiedy usiedliśmy i napisaliśmy ją, ale zaraz jak skończyliśmy to pomyśleliśmy „Thin Lizzy!”” śmieje się Harris. „To trybut do nich w pewnym sensie. Oczywiście brzmi jak Maiden, ale po prostu przypomina Thin Lizzy.”.
Druga piosenka na płycie, „These Colours Don’t Run”, jest przemyśleniem, dramatycznym rozważaniem na temat ciężkiego położenia żołnierza podczas wojny, jest mroczna i epicka.
„Ta piosenka ma na celu nadanie ludzkiej twarzy ludziom, którzy idą i wojują,” mówi Dickinson. „Oni to nazywają „zachowywaniem pokoju”, ale zaszywają się w bezpiecznym miejscu i, czy zgadzasz się z powodem, dla którego to robią, czy też nie, oni po prostu wykonują swoja pracę.”.
„Niektóre piosenki są trochę gniewne,” dodaje. „Ale takie są czasy w jakich żyjemy. Mamy globalny fundamentalizm, zasponsorowany przez państwo terroryzm, straszne bomby, globalne ocieplenie i wszystko inne. Myślę, że to nasza odpowiedź na to wszystko.”
„Brighter Than A Thousand Suns” jest prawdopodobnie najcięższym utworem na nowym albumie i jeden z ciężkim tematem. „Jest on o bombie atomowej,” mówi Dickinson. „Naukowcy, którzy widzieli wybuchy pierwszych bomb, mówią, że były jaśniejsze niż tysiąc słońc [brighter than a thousand suns]. Myśl, że ludzie byliby w stanie doprowadzić do całkowitej samozagłady totalnie zmieniła ich sposób myślenia.”.
„The Reincarnation Of Benjamin Breeg” który będzie pierwszym singlem jest zawiłym siedmio minutowym utworem rozpoczynającym się strasznym, złowrogim intro zanim przeistoczy się w miażdżący, podobnym do Led Zeppelin riff oraz mocny, wywołujący emocje refren. Bardziej ograniczony tekstowo niż reszta albumu jest ciekawym, ambitnym wyborem na singiel.
„To dla nas duża odmiana,” przyznaje Harris. „Dużo tam riffów. Intro jest jak niesamowita rymowanka. Czasem próbujesz stworzyć nastrój, a czasem on tam po prostu jest. Każdy pewnie pyta kim jest Benjamin Breeg, ale będziecie musieli sami się dowiedzieć!”
Czy macie jakieś specjalne plany podczas europejskiej trasy, która uderzy na UK w grudniu? „W tym momencie rozważamy zagranie całego albumu na żywo, jeden za drugim,” ujawnia Dickinson. „Kiedy masz taki dobry album, to ważne jest, aby dać z siebie wszystko. Jeśli możemy wyjść i zagrać cały nowy materiał, to możemy siebie pochwalić. Każdy usłyszy płytę przed koncertem, a piosenki naprawdę wejdą w życie. Myślę, że byłoby to niezwykłe.”.
Czy więc „A Matter Of Life And Death” daje nową szansę zespołowi?
„Pięć lat temu myśleliśmy, że w tym momencie przeszlibyśmy na emeryturę, ale teraz nie ma mowy! Dlaczego mielibyśmy to zrobić?” szeroko uśmiecha się Harris. „Nie wiem czemu, ale wymarzyłem sobie, że nagramy piętnaście albumów studyjnych, więc w końcu mamy jeszcze jeden do nagrania!”
Singiel Iron Maiden „The Reincarnation Of Benjamin Breeg” będzie wypuszczony w połowie sierpnia dzięki EMI. A album „A Matter Of Life And Death” we wrześniu.

Tłumaczenie EvE

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013