SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden


Blaze Bayley

ex Iron Maiden - Blaze Bayley Blaze Bayley (urodzony jako Bayley Alexander Cook 29 maja 1963 w Birmingham, Anglia) jest wokalistą heavy metalowego zespołu Blaze Bayley (do 2007 Blaze) . Najbardziej jest jednak znany z bycia wokalistą Iron Maiden w latach 1994-1999. Był on pierwotnie wokalistą zespołu Wolfsbane założonego w Tamworth w 1984 roku. W 1993 roku gdy z Iron Maiden odszedł Bruce Dickinson, Blaze został wybrany na jego miejsce. Według lidera Iron Maiden Steve'a Harrisa głos Bayleya najlepiej pasował do ich ówczesnego stylu. Z powodu wypadku motocyklowego w którym Blaze uszkodził kolano, został wyłączony z działalności na rok a jego pierwszy album z Maiden: X-Factor miał premierę dopiero w 1995 roku. Po premierze Bayley udał się z Iron Maiden w trasę promującą nowy album, a w 1998 wydali kolejny wspólny album: Virtual XI.

Obydwa albumy Iron Maiden wydane z Blazem zostały gorzej przyjęte niż poprzednie płyty studyjne. The X-Factor zdołał osiągnąć 8 miejsce w UK chart, a Virtual XI zaledwie 16 miejsce co czyniło go najniżej notowanym albumem w karierze Maiden(poprzednio album Killers był na tylko na 12 miejscu). Blaze był dość krytycznie porównywany do wcześniejszych wokalistów Maiden, a zwłaszcza Bruca Dickinsona. Jak na ironię płyty Iron Maiden z Blazem zostały docenione dopiero po jego odejściu z zespołu, a sam Steve Harris twierdzi że X-Factor jest jednym z najlepszych albumów Maiden. Niektórzy nadal uważają te płyty za kiepskie bo Bayley nie śpiewa na nich jak Dickinson, co jest dość oczywiste bo nigdy nie śpiewał i nie miał śpiewać jak Dickinson. Blaze ma zupełnie inną skalę głosu, która idealnie pasowała do ówczesnego stylu zespołu i dzięki której Iron Maiden nagrało dwa wspaniałe albumy, oraz utwór Virus znajdujący się na składance Best of the Beast.

W lutym 1999 roku ogłoszono że do Iron Maiden wraca Bruce Dickinson, a Blaze Bayley był zmuszony do odejścia. Szczegóły wydarzeń z tamtych dni ujrzały światło dzienne dopiero w 2009 roku w książce At The End Of The Day, będącą biografią Blaza Bayleya i jego obecnego zespołu.

Po odejściu z Iron Maiden, Bayley w marcu 1999 roku założył zespół Blaze. Do zespołu dołączyli: gitarzyści Steve Wray i John Slater, basista Rob Naylor, oraz perkusista Jeff Singer. Zespół podpisał umowę z niemiecką wytwórnią SPV i w 2000 roku zadebiutowali albumem Silicon Messiah. Następnie w 2002 roku został wydany album Tenth Dimension, oraz w 2003 pierwszy koncertowy album: As Live as It Gets.

Po nagraniu koncertowego albumu Jeff Singer ogłosił że odchodzi z zespołu. Trzy miesiące później odszedł również Rob Naylor. W ich miejsce do końca Tenth Dimension Tour zostali zatrudnieni muzycy sesyjni: perkusista Phil Greenhouse i basista Wayne Banks, oraz gitarzysta Jason Banks który zastępował Johna Slatera na kilku koncertach pod koniec 2003 roku.

Pod koniec 2003 Blaze rozpoczął komponowanie materiału na trzeci studyjny album Blood & Belief. Phil Greenhouse został zastąpiony na perkusji przez Jasona Bowlda na czas nagrywania, a później przez Dave Knight’a na trasę. Zespół rozpoczął nową trasę wkrótce po premierze albumu w 2004. Cześć występów musiała zostać odwołana ponieważ John Slater nie mógł występować na sporej części trasy. We wrześniu z zespołu odszedł Slater wraz z Stevem Wrayem i założyli zespół Rise To Addiction. Następnie w tym samym miesiącu basista Wayne Banks i perkusista Dave Knight opuścili zespół by dołączyć do zespołu Robina Gibba.

Blaze zagrał kilka koncertów w 2004 i 2005 roku w składzie: Bayley, gitarzysta Oliver Palotai, gitarzysta Luca Princiotta, basista Nick Douglas i perkusista Daniel Löble. Dwóch gitarzystów zostało w zespole jako pełnoprawni członkowie, lecz skład zespołu został ponownie zmieniony kiedy Löble odszedł by dołączyć do Helloweem, a Douglas powrócił do Doro. Dwójka ta została zastąpiona przez nieznanych niemieckich muzyków: odpowiednie przez Daniela Schilda i Christiana Ammanna. Z nowym składem Blaze rozpoczął pracę nad czwartym albumem studyjnym, którego premiera miała obyć się w 2007 roku, jednakże w styczniu tego roku ogłoszono że zespół Blaza się rozpadł. Zmieniając skład zespołu, Blaze jednocześnie postanowił zmienić mu też nazwę na Blaze Bayley.

W lutym 2007 do zespołu dołączają gitarzyści Nick Bermudez i Rich Newport, basista Dave Bermudez i perkusista Rico Banderra. W tym składzie nagrywają koncertowy album DVD Alive in Poland zarejestrowany na Metalmanii 2007, który został wydany w tym samym roku. Przed premierą Alive in Poland ogłoszono że Rich Newport opuścił zespół by rozpocząć karierę jako nauczyciel gry na gitarze, a Jay Walsh zastąpił go na scenie na pozostałej części trasy. W tym samym roku z powodu odejścia perkusisty do zespołu dołączył Lawrence Paterson. W lipcu 2008 roku, Blaze Bayley wydali swój czwarty studyjny album” The Man Who Would Not Die. Album zawierał pierwszy singiel zespołu: Robot. Następnie w marcu 2009 zespół wydał kolejne koncertowe DVD: The Night That Will Not Die, zarejestrowane na koncercie w Z7.

28 września 2009 Blaze Bayley wszedł do studia by rozpocząć pracę nad piątym studyjnym albumem.

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013