"Best Of The Beast" to pierwsza składanka w dorobku Iron Maiden. Zawiera kompozycje począwszy od "The Soundhouse Tapes" aż do "The X Factor".
Jako, że kompilacja ta jest muzycznym dokumentem 20 letniej kariery Maiden, wydano aż 4 różne wersje tego albumu oraz kilkaset egzemplarzy specjalnego box-set'u "Best Of The Beast".
Edycja 4 płytowa (34 utwory) ukazała się tylko na vinylu. Oprócz płyt, w pudełku znajdziemy pokaźnych rozmiarów album a w w nim mnóstwo zdjęć, okładek do płyt, singli i okazyjnych rysunków na specyficzne koncerty. Są teksty piosenek oraz daty i miejsca wszystkich koncertów z każdej trasy od 1979r. do 1996. (niestety nie ustrzeżono się wpadek, np. z niewiadomych powodów nie uwzględniono koncertów na letnich festiwalach w 1991r.).
Całość przygotował i opracował prezes oficjalnego fan-clubu Keith Wilfort (obecnie ex-prezes).
Inne wydania składanki "Best Of The Beast" ukazały się już tylko na CD.
Podobna do wersji vinylowej jest też specjalna limitowana dwupłytowa edycja CD(27 utworów).
Całość jest opakowana w gustowne tekturowe pudełko a w środku razem z płytami lekko uboższy album znany nam z edycji vinylowej. Książeczka ma twarde okładki i ponad 50 stron.
Jedyna różnica pomiędzy albumami to mniejszy format oraz brak spisu miejsc i dat koncertów.
Trzecia wersja "Best Of The Beast" to zwykłe dwupłytowe wydawnictwo (obecnie wycofane ze sprzedaży). Na płytach jest 27 kawałków oraz książeczka. Tym razem jest to typowa wkładka - miękkie okładki i kilkanaście stron informacji. Teksty, zdjęcia, okładki do płyt, singli oraz dyskografia (razem z datami i pozycjami na liście) - albumy, single i kasety Video.
Oprócz wyżej wymienionych wersji wydano także edycje jednopłytową (też CD) (16 utworów).
Jest to najczęściej spotykana i najłatwiej dostępna wersja składanki.
Różnice w stosunku do poprzednich egzemplarzy rozpoczynają się już od samego tracklistu.
Na cztero- i dwu- płytowych edycjach, kompozycje były posegregowane chronologicznie tzn. pierwsze kawałki pochodziły z ostatnich albumów "The X Factor", potem "A Real Live One", "Fear Of The Dark", "No Prayer For The Dying" itd. aż po utwory z "The Soundhouse Tapes".
Tutaj kolejność jest można powiedzieć "przypadkowa". Pierwszy utwór to "The Number Of The Beast", potem parę utworów z późniejszych płyt i na koniec "Hallowed Be Thy Name".
Książeczka podobnie jak na zwykłej 2 płytowej wersji, lekko zubożała. Brakuje m.in. niektórych zdjęć, okładek oraz co oczywiste teksty są tylko do tych utworów, które znalazły się na tym wydawnictwie.
Największą gratką wydaje się jednak być obecnie prawie nie do zdobycia specjalny box-set.
W momencie wydania był on tylko dostępny dla członków oficjalnego fan-clubu Iron Maiden.
"Best Of The Beast" nie jest typową kompilacją najlepszych utworów jakie wydają inne zespoły.
Po pierwsze wszystkie kompozycje zostały zremasterowane przez Steve'a i Dave'a. Po drugie na wszystkich edycjach tej składanki znajdziemy nowy nigdy wcześniej nie wydany utwór "Virus".
Po trzecie, zawarto tu singlowe wydanie "Running Free" (live) (wersja ta oprócz singla ukazała się też na obecnie wycofanym ze sprzedaży CD Live After Death z 1990r.).
Po czwarte, oprócz koncertowych kawałków z płyt "Live After Death", "A Real Live One" jest tu także "Afraid To Shoot Strangers" (live) z Blaze'm na wokalu. Utwór, który także nigdy wcześniej nie był oficjalnie wydany.
I po piąte najważniejsze, na "Best Of The Beast" znajdziemy utwory z "The Soundhouse Tapes"!!! (niestety w wersji jednopłytowej brakuje tych utworów).
Posiadacze czteropłytowej kompilacji "Best Of The Beast" mogą cieszyć się wszystkimi kompozycjami z EP'ki z '79r. "Prowler", "Invasion" oraz "Iron Maiden". Co więcej wreszcie wydano "Strange World", który nie znalazł się na "The Soudhouse Tapes" ponieważ zespół był nieusatysfakcjonowany jakością nagrania. Tu po raz pierwszy ta kompozycja ma swoją premierę. (w edycjach dwupłytowych "Best Of The Beast" umieszczono tylko 2 utwory "Iron Maiden i "Strange World")
Osobiście nie należę do miłośników wszelkiego rodzaju maści składanek ale uważam, że ta kompilacja jest warta kupna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nowi fani szybko zapoznają się z najlepszymi utworami Maiden, starsi odświeżą sobie wspomnienia oraz dostaną nowe utwory a kolekcjonerzy zdobędą fantastyczną pamiątkę jaką jest napewno piękny album oraz wyretuszowane kompozycje z "The Soundhouse Tapes".
Vinyl 1
"Virus" - to najnowsza kompozycja Maiden, nagrana pod koniec trasy "The X Factour" i umieszczona tylko na tej składance.
Tekst tego utworu stanowi odpowiedź Maiden (kawałek napisany został przez prawie cały zespół) na artykuły i recenzje pismaków (głównie z Wielkiej Brytanii), którzy zmieszali z błotem płytę "The X Factor", Blaze'a i cały zespół.
"Virus" posiada niespotykaną dotychczas na płytach Iron Maiden tak niesamowitą ilość jadu i warstwie muzycznej i w tekstowej :
"The cynics, the apathy oneupmanship order
Without a conscience they destroy
And that's a thing that they enjoy
They're a sickness that's in all our minds
The rats in the cellar you know who you are... "
Tak szczury, - wiecie kim jesteście...
"Sign Of The Cross" - Utwór ten oparty jest na powieści Umberto Eco "Imię Róży". Powstał także film na podstawie tej książki - w rolach głównych wystąpił Sean Connery i Christian Slater.
"Eleven saintly shrouded men, silhouettes stand against the sky
One in front with a cross held high, come to wash my sins away"
11 mężczyzn to Święta Inkwizycja, założona przez Kościół Katolicki. Organizacja ta miała za zadanie tępić heretyków wszelkimi możliwymi sposobami, nie wyłączając tortur i morderstw.
Kolejny utwór to "Afraid To Shoot Strangers"(live). Nagranie pochodzi z Gothenburga z 1 listopada 1995r. Kawałek opowiada o żołnierzach, którzy walczyli w Zatoce Perskiej w czasie akcji "Pustynna Burza". Jak mówił sam Bruce :
"Jest to utwór o tym jakim gównem jest wojna, wywołana przez polityków, w której muszą walczyć zwykli ludzie, którzy tak naprawdę nie chcą nikogo zabijać."
"Man On The Edge" - Tekst opiera się na filmie z 1993r. z Michaelem Douglas'em w roli głównej - Falling Down (Upadek). Jest to historia pewnego zwykłego człowieka, który wskutek stresu, frustracji i absurdów związanych z życiem w mieście powoli ulega szaleństwu. Porywa swoje dziecko, wchodzi w konflikt z prawem - z urzędnika zamienia się w psychopatę.
"Be Quick Or Be Dead"- Podobnie jak w "Holy Smoke" gdzie tekst mówił o zakłamaniu i chciwości "telewizyjnych księży tak tutaj mamy te same "zalety" tyle, że odnoszą się one do polityków.
"He says you must vote for what you want to hear
Don't matter what's wrong as long as you're allright
So pull yourself stupid and rub yourself blind."
"Fear Of The Dark"- To historia rodem z horroru. Ciemno, pusto i Ty sam, czując czyjś oddech na plecach.
"Fear of the dark, fear of the dark
I have a constant fear that something's always near
Fear of the dark, fear of the dark
I have a phobia that someone's always there "
Następnym utworem jest "Holy Smoke". Utwór opowiadający o tzw. "nauczycielach" wiedzy katolickiej, którzy swego czasu występowali w stacjach telewizyjnych w USA. Osobiście oglądałem takie jedno wystąpienie w "NBC" i podzielam zdanie Dickinsona. Są to książkowi przedstawiciele hipokryzji, zakłamani, chciwi i oszukujący ludzi. (Na podobny temat był utwór Genesis "Jesus, he loves me").
"Bring Your Daughter...To The Slaughter" to kawałek Dickinsona, który był w swojej pierwotnej wersji zamieszczony na ścieżce dźwiękowej do horroru pt. "The Nightmare On Elm Street 5". Harris'owi tak się spodobała kompozycja Bruce'a iż poprosił go aby pozwolił zmienić trochę aranżację i zamieścić na "No Prayer For The Dying".Dickinson w tekście próbował "zawrzeć" atmosferę filmów z Freddy'em w roli głównej. (Mówi się, iż tak naprawdę w cyklu filmów "The Nightmare On ElmStreet" chodzi o strach przed bólem miesiączkowym:) "Slaughter" jest tu przenośnią na prawdziwą rzeźnię, kiedy "córka" traci dziewictwo. Mamy więc kolejny "brzydki" seksualny tekst.
W Iron Maiden FAQ napisane jest, że utwór jest oparty na wierszu Andrew Marvell'a "To His Coy Mistress". I choć te dwa utwory diametralnie różnią się od siebie to można znaleźć kilka skrajnych podobieństw.
Vinyl 2
"Seventh Son Of A Seventh Son" Pomysł tekstu opiera się na powieści Orson'a Scott'a Card'a "Seventh Son". W tym kawałku dowiadujemy się o narodzinach dziecka, które jest siódmym synem siódmego syna.
"Here the birth from an unbroken line,
Born the healer the seventh, his time"
Poczęty malec posiada niezwykłe nadprzyrodzone moce.
"Unknowingly blessed and as his life unfolds,
Slowly unveiling the power he holds "
Utwór ten posiada fantastyczny mistyczny klimat, a melorecytacja Bruce'a stanowi wręcz perfekcyjne dopełnienie:
"Today is born the seventh one, born of woman the seventh son
And he in turn of a seventh son, he has the power to heal
He has the gift of the second sight, he is the chosen one
So it shall be written so it shall be done "
Kolejny kawałek to "Can I Play With Madness" - jest to historia chłopaka, który próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości u jasnowidza z
kryształową kulą.
"The Evil That Men Do" to jeden z najpopularniejszych utworów, najczęściej grany na koncertach. Tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" Wiliama
Shakespeare (Bruce często cytuje cały fragment).
Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika. Mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci.
"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems
The seventh lamb slain, the book of life opens before me
And I will pray for you, someday I may return
Don't you cry for me, beyond is where I learn"
"The Clairvoyant" to kolejny kawałek, który bezpośrednio odnosi się do historii rozpoczętej w "Seventh Son Of A Seventh Son". Tekst stanowi pewną refleksję na temat rosnącej mocy wybrańca i przygotowywaniem się przez niego do spotkania ze Stworzycielem.
"There's a time to live and a time to die, when it's time to meet the maker"
Podobnie jak i w "Infinite Dreams" i tu znajdziemy wzmiankę o reinkarnacji.
"....and reborn again? "
"Heaven Can Wait" - pierwsze słowa jakie nasuwają się pisząc i mówiąc o "Heaven Can Wait" to znakomity numer na koncerty. I tak jest, słynne już stadionowe "Ooooo" na każdym koncercie "buzuje" w fanach krew a kiedy w trakcie na scenę wychodzi publiczność wszyscy dostają szału. (na płycie fragment "ooo" śpiewają goście z Tehe's Bar") O czym jest jednak utwór? To kompozycja o doświadczeniach związanych ze śmiercią.
"Wasted Years" - jeden z najbardziej melodyjnych i znanych utworów Iron Maiden. Adrian sugerował, iż zainspirowały go emocje towarzyszące długiej trasie "World Slavery Tour".
"From the coast of gold, across the seven seas, I'm travelin' on, far and wide But now it seems, I'm just a stranger to myself And all the things I sometimes do, it isn't me but someone else "
Kolejny kawałek na płycie to jeden z najbardziej znanych czyli "2 Minutes To Midnight". Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.
"As the madmen play on words and make us all dance to their song
To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"
Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 9 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji.
Teraz utwór, który może nie jest zbytnio skomplikowany technicznie to jednak darzony jest wielka sympatią i przez zespół i przez fanów."Running Free"(live) - nagranie pochodzi z płyty "Live After Death". Tekst jest trochę w stylu "punkowym" i hard rockowym i nie przypomina mega dzieł ale refren i prosty rytm zawsze sprawdza się na koncertach.
Vinyl 3
Kolejna kompozycja z "Live After Death "Rime Of The Ancient Mariner"(live). Steve Harris został zainspirowany poematem Samuela Taylora Coleridge'a właśnie pod tytułem "Rime Of The Ancient Mariner". Chociaż Steve naprawdę się postarał to jednak zapewniam Was, że aby w pełni docenić historię o Marynarzu i Albatrosie należy przeczytać książkę
"Aces High" - to utwór o walce, Bitwie o Anglię, która odbyła się oczywiście w powietrzu i miała miejsce od 10 czerwca do 31 października w 1940r. Należy pamiętać, że w owej powietrznej bitwie brali też udział Polacy ze słynnego Dywizjonu 303.
"Where Eagles Dare", utwór oparty na książce Alistaira MacLeana i filmie także pod tym samym tytułem. Jest to opowieść mająca miejsce podczas II wojny światowej i opowiada o odbiciu amerykańskiego generała z rąk Niemców. W filmie występował miedzy innymi Clint Eastwood (patrz : zapowiedź tego kawałka na A Real Dead One) i Richard Burton.
Ze wstępem do tego utworu wiąże się anegdota o Steviem i Nicko. Podobno Harris poprosił McBraina o dobre wejście na bębnach a jako, że Nicko był nowym perkusistą chciał się pokazać od jak najlepszej strony. Ćwiczył i wymyślał różne motywy przez kilka dni. W końcu zagrał to 'Arremu a on tylko skrzywił się i sam zasiadł za bębnami a następnie wystukał motyw, który możemy usłyszeć na płycie.
Dla szperaczy polecam smaczek. W czasie solo można usłyszeć odgłosy strzałów z karabinu.
"The Trooper" był drugim singlem z płyty "Piece Of Mind". Opowiada on o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade"
"The Number Of The Beast" - kawałek chyba najbardziej opisany w mediach. Z historią jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.
Kolejna kompozycja z "Live After Death "Revelations"(live) jest jednym z lepszych utworów na płycie. Tekst zawiera wersy ze starego angielskiego hymnu autorstwa G.K. Chesterton'a. Niektórzy uważają, że kawałek ten związany jest z utworem "Powerslave" Oto mini-dowód :
"The light of the Blind - you'll see
The venom that tears my spine,
The Eyes of the Nile are opening -- you'll see"
"The Prisoner" to znowu saga, (druga część to "Back In The Village) i znowu film. Tym razem brytyjski serial "The Prisoner". Zespół postanowił trochę wszystko urozmaicić i po uzyskaniu zgody głównego aktora dodał mówione intro pochodzące z serialu.
"We want information...information...information... "
Najsłynniejszy utwór Iron Maiden to z pewnością "Run To The Hills". Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdźcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...
"The white man came across the sea, he brought us pain and misery
He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own need..."
oraz ze strony białych...
"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game
Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards attack"
Teraz utwór majstersztyk "Hallowed Be Thy Name". Tekst tego kawałka jest moim zdaniem po prostu rewelacyjny. Przysłuchujemy się myślom i emocjom jakie towarzyszą skazańcowi na chwilę przed powieszeniem. Uczucia jakie niesie ten utwór odczuwa się wręcz jak własne.
"Somebody please tell me that I'm dreaming, It's not easy to stop from screaming
But words escape me when I try to speak..."
Vinyl 4
"Wrathchild" - tekst opowiada o desperacji gościa, który szuka swojego nieznanego ojca. Jego zamiary chyba nie są pokojowe:
"I was born into a scene of angriness and greed, and dominance and persecution"
Dochodzimy do najlepszego "Killers" - Mamy tu opis morderstwa z punktu widzenia samego zabójcy (pomysł później wykorzystany np. przy The Assassin) Adrenalina "skacze" i zaraz wszystko się zacznie. Mordercę motywuje nie tylko chęć "krwi" ale i głosy w jego głowie - tak jak przy "Murders In The Rue Morgue" :
"A voice inside me compelling to satisfy me "
Następny jest "Remember Tomorrow" - jest to wolny utwór z niesamowicie potężnym dynamicznym "środkiem". Utwór jest o dziadku Di'anno i choć nie można tego bezpośrednio zinterpretować z tekstu to robiąc "poprawkę" na literacką fantazję, wierzymy Paul'owi.
"Phantom Of The Opera" to pierwszy duży epicki utwór Harris'a. Przez wiele osób uważany za najlepszy w całym dorobku grupy. Oparty jest na powieści Gaston'a Leroux'a. Sama książka była też inspiracją dla wielu reżyserów teatralnych czego wynikiem był nawet spektakl na Broadway'u.
"Sanctuary" - nieśmiertelny utwór Maiden. Steve tak go polubił, iż nawet grupę swojego finansowego zaplecza nazwał tym tytułem. Kawałek opowiada o kryminaliście uciekającym z rąk prawa. Ten motyw był zresztą wielokrotnie powtarzany w piosenkach Iron Maiden: Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile, The Fugitive.
"Prowler" - jest to zremasterowany utwór pochodzący z pierwszej EP'ki Iron Maiden "The Soundhouse Tapes".
Kolejny utwór z EP "The Soudhouse Tapes" to "Invasion", opowiada on o inwazji, Wikingów. Kawałek ten później nagrano jeszcze raz i wydano na singlu "Women In Uniform". W roku 1982r. po kolejnej interwencji Steve'a w tekst i muzykę "Invasion" przekształciło się w "Invaders" i pod tym tytułem umieszczone jest na albumie "The Number Of The Beast". Oryginalne "Invasion" z Soundhouse jest zagrane wolniej i mniej energetycznie niż ta późniejsza wersja ale i tak jest warta posłuchania.
"Strange World" - kawałek nagrany w Cambridge Studio w grudniu 1978r. razem z "Invasion", "Prowler" i "Iron Maiden". Te trzy pozostałe kompozycje umieszczono na EP'ce "The Soundhouse Tapes", "Strange World" nie. Zespół nie był zadowolony z jakości nagrania i do czasu wydania kompilacji "Best Of The Beast" "Strange World" nigdy nie był oficjalnie wydany.
"Iron Maiden" - kolejny kawałek pochodzący z EP'ki "The Soundhouse Tapes". Na wersji CD ten jak i poprzedni utwór "Strange World" to pierwsze z EP'ki, które zostały oficjalnie wydane w formie cyfrowej na kompakcie.
MaYeR
© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013