SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

BEST OF THE B'SIDES

"Best Over B'Sides" to ostatnia pozycja w box-secie "Eddie's Archive". Zawartość tych płytek wypełniają najlepsze kompozycje z tzw. stron B singli.

Disc 1

"Burning Ambition" - pierwszy utwór jaki Harris napisał. Grał go jeszcze kiedy był związany z kapelą "Gypsy's Kiss". Jednak zespół ten odmówił grania tej kompozycji na koncertach ponieważ jak dla nich była ona zbyt skomplikowana. Miała zbyt dużo zmian tempa i "Gypsy's Kiss" nie mogli poprawnie się go nauczyć. Steve powiedział im podobno wtedy (użył może trochę mocniejszych słów) "nie, to nie i do widzenia" po czym na dobre rozstał się z tym zespołem. Tekst jest jakby dialogiem pomiędzy kobietą a muzykiem, który czuje, iż dokona w swoim życiu czegoś wielkiego. Patrząc z perspektywy czasu, wszystko się sprawdziło.

"Drifter - live" - nagrania dokonano w klubie Marquee 3 kwietnia 1980r. Nie najlepszy kawałek ale na żywo brzmi ciekawie. Dla wścibskich mam informacje: posłuchajcie samego końca kiedy Steve mówi :" 'anks a lot! See ya guys, see ya 'morra. Cheers" Teraz kiedy posłuchamy tego od końca wyjdzie nam: "I want you to sell your soul to Satan!" czyli po polsku "Chcę abyś sprzedał swą duszę Szatanowi!". Osobiście nie jestem miłośnikiem Pana Twardowskiego.

"Invasion" opowiada on o inwazji Wikingów. Kawałek ten później nagrano jeszcze raz i wydano na singlu "Women In Uniform". W roku 1982r. po kolejnej interwencji Steve'a w tekst i muzykę "Invasion" przekształciło się w "Invaders" i pod tym tytułem umieszczone jest na albumie "The Number Of The Beast". Oryginalne "Invasion" z Soundhouse jest zagrane wolniej i mniej energetycznie niż ta późniejsza wersja ale i tak jest warta posłuchania.

"Remeber Tomorrow" (live) - dziwna jest ta wersja... Podobno nagrana została jeszcze za czasów z Paul'em Di'Anno. Później w studio dodano ścieżkę z głosem Dickinsona a głos Di'Anno wyciszono.

"I've Got The Fire" - jest to utwór oryginalnie nagrany przez Ronni'ego Montrose na albumie z 1974r. "Paper Money". Maideni już drugi raz umieścili ten kawałek na stronie b swojego singla. Pierwszy raz I've Got The Fire pojawiło się na singlu Sanctuary z 1980r. Jednak wtedy była to wersja "live" z Paul'em Dianno na wokalu.

"Cross Eyed Mary" - pierwotnie ta kompozycja została nagrana przez zespół Jethro Tull i została umieszczona na albumie z 1971r. "Aqualung". Utwór ten opowiada o trudnym życiu niejakiej Mary, która stara się przetrwać jednocześnie pozostając uczciwą.

"Rainbow's Gold" - oryginalnie utwór ten został nagrany przez zespół Beckett i umieszczony na ich płycie z '74 r. "Beckett". Wiadomym jest, że "Beckett" i Iron Maiden są naprawdę dobrymi znajomymi. Może właśnie dlatego Steve użyczył sobie fragment tekstu tego zespołu do napisania własnej kompozycji.

"And your bird she's singing Catch your soul, he's willing to fly away" - Rainbow's Gold

"And though the end is near I'm not sorry Catch my soul, it's willing to fly away" - Hallowed Be Thy Name"

"King Of Twilight" - kawałek oryginalnie nagrany przez zespół Nektar. Iron Maiden właściwie połączyło 2 utwory w jeden - King Of Twilight oraz Crying On The Dark. Oba nagrania pochodzą z płyty Nektar z 1972r. pod tytułem "A Tab In The Ocean".

"Reach Out" - Po trasie "World Slavery Tour" zespół zrobił sobie mały odpoczynek w nagrywaniu i koncertowaniu. Podczas tej przerwy Nicko wynajął małe studio, gdzie zaprosił Adriana i kilku jego kolegów z byłego zespołu Urchin'. Nazwali swoją naprędce złożoną kapele "The Entire Population Of Hackney" i napisali parę kawałków, między innymi ten. W utworze tym śpiewa Adrian i jest to chyba jedyny kawałek kiedy to on udziela się na wokalu a nie Bruce.

"That Girl" - znowu utwór "The Entire Population Of Hackney". Całość została nagrana bez udziału Steve'a i Dave'a, którym to nie chciało się uczyć grać tych kawałków.

"Juanita" - kolejna kompozycja z repertuaru "The Entire Population Of Hackney". Jest to swojego rodzaju piosenka miłosna o gościu, który pragnie być z Juanita ale w końcu kiedy ją spotyka, odrzuca ją.

"Sheriff Of Huddersfield" - utwór, który jest żartem na temat Rod'a Smallwood'a czyli managera Iron Maiden. Rod dowiedział się o tym kawału dopiero wtedy kiedy usłyszał go na singlu.

"Black Bart Blues" - jest to kawałek - żart napisany przez Harris'a i Dickinson'a. Opowiada o bardzo uciążliwej fance Maiden, która dostaje się do autobusu, w którym podróżuje zespół a następnie jest przedstawiona tajemniczemu Black Bart'owi. Pierwotnie Black Bart był złodziejem z Dzikiego Zachodu, który w miejsce skradzionych "fantów" zostawiał karteczkę z wierszem. Podobno Maideni Black Bart'em nazywali rycerską zbroję, która to leżała z tyłu ich autokaru.

"Prowler'88" - jest to utwór z pierwszej płyty Iron Maiden, opowiada o psycholu, który lubi flash kobiety. A Prowler'88 tylko dlatego, iż jest to ponowne nagranie tym razem z Dickinsonem na wokalu.

"Charlotte The Harlot'88" - kolejne ponowne nagranie z Brucem za mikrofonem kawałka z pierwszego albumu Iron Maiden. Tekst opowiada o problemach związanych z posiadaniem prostytutki za dziewczynę.

Disc 2

"All In Your Mind" - utwór oryginalnie nagrany przez brytyjski zespół "Stray" i umieszczony jest na albumie "Stray". Jakby nie było Iron Maiden najwyraźniej kontynuował "polityczny ciąg". Tekst w swej wymowie bardzo cyniczny; miłość, polityka, Mao (chiński przywódca) wszystko to złudzenie, chora wyobraźnia.

"Kill Me Ce Soir" - Oryginalnie wykonywał go zespół "Golden Earring" a umieścił na płycie pt. "The Continuing Story Of Radar Love". Kolejny polityczny kawałek. W czasie kiedy zespół (Golden Earring) "działał", w USA jeden z psychicznie chorych fanów zabił swego idola "John'a Lennon'a". Morderstwo to wstrząsnęło ówczesnym światkiem muzycznym i było przyczyną wielu późniejszych paranoi wśród muzyków. Między innymi ta historia zainspirowała Golden Earring do napisania o tym piosenki.

"I'm A Mover" - to kompozycja znanego zespołu "Free" (znany szczególnie wśród pokolenia Woodstock'owców). Utwór pierwotnie umieszczony na płycie "Free" pt. "Tons Of Sobs" w 1968r..

A teraz chyba jeden z lepszych cover'ów jakie wykonywali chłopaki z Maiden. Utwór legenda "Communication Breakdown". Oczywiście nagrany przez "Led Zeppelin" na płycie znanej jako "I" lub po prostu "Led Zeppelin" wydanej w 1969r.Kawałek ten to historia hard-rocka, nie ma w nim specjalnie głębokiego tekstu ale mimo to "rusza" nawet teraz, po ponad 30 latach.

"Nodding Donkey Blues" - to kawałek żart (podobnie jak np. Black Bart Blues). Opowiada w szczegółach o ogromnej, tłustej kobiecie spotkanej gdzieś w barze.

"Space Station No.5" - oryginalnie utwór nagrany przez Ronnie Montrose w 1973r. Na końcu kawałka zespół dodał coś od siebie m.in. Bruce naśladując Smallwood'a udaje spikera na jakimś rajdzie :

"And at the finish it's prick followed by the wanker followed by cunt with asshole finishing a close fourth!"

"I Can't See My Feelings" - oryginalnie nagrany przez Budgie i umiesczony na ich płycie z 1975r. "Bandolier". Podobno w jednym z wywiadów Nicko powiedział, iż nigdy nie słyszał oryginału!

"Roll Over Vic Vella" - pierwotnie to kawałek nagrany przez Chuck'a Berry'ego - Roll Over Bethoven. Jednak Maiden zmieniło tytuł tego utworu oraz sam tekst. Właśnie tekst - jest to żart o kierowcy zespołu Vic Vell'i.

"Justice Of The Peace" - to "muzyczne" narzekanie na wzrost przestępczości i braku skuteczności policji.

"Have you heard on the news, another let off madman Another screw on the loose, is it the judge or the badman What's the matter these days? No one has the courage to put them away"

"Judgement Day" - Przesłanie tego "numeru" to interpretacja starego przysłowia "Nie szata zdobi człowieka". Głównie mowa tu jest o tym, iż wygląd danej osoby nie świadczy o charakterze tego człowieka.

"There are no marks upon a man That can say he's good or bad No label and no telltale sign That can show he's full of lies"

"My Generation" - hymn połowy lat '60. Utwór oryginalnie nagrany przez "The Who" na płycie o tym samym tytule (1965r.)

"Doctor Doctor" - to nagranie pierwotnie wykonane przez zespół UFO na albumie "Phenomenon" w 1974r.

Następny na albumie jest "Blood's On The World Hands". Podobnie jak "Public Enema Number One" z "No Prayer For The Dying" tekst opisuje niesprawiedliwość i nieuczciwość świata, w którym żyjemy.

"Another assassination, the same day a new creation What are they coming into, security of a world that brings One day another killing, somewhere there's someone starving Another a savage raping,"

"The Aftermath" - jeszcze jedna kompozycja podejmująca temat wojny, pytanie o jej sens i cel.

"In the mud and rain, what are we fighting for Is it worth the pain, it is worth dying for Who will take the blame, why did they make a war Questions that come again, should we be fighting at all "

"Futureal" - szybki, energetyczny i bardzo dynamiczny utwór, znakomicie sprawdzający się jako "opener" na trasie. Już sam tytuł doskonale komponuje się z nazwą płyty. Tekst można zinterpretować jako historię osoby zagubionej w wirtualnym świecie, miejscu, w którym granica pomiędzy prawdziwym a sztucznym światem zaczyna się zacierac.

"Wasted Years" - jeden z najbardziej melodyjnych i znanych utworów Iron Maiden. Adrian sugerował, iż zainspirowały go emocje towarzyszące długiej trasie "World Slavery Tour".

"From the coast of gold, across the seven seas, I'm travelin' on, far and wide But now it seems, I'm just a stranger to myself And all the things I sometimes do, it isn't me but someone else "

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013