SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

LIVE AT DONINGTON

Live At Donington to jeszcze jeden koncertowy album z trasy "Fear Of The Dark Tour". Tym razem jest to jednak nagranie pochodzące z jednego koncertu a właściwie z festiwalu "Castle Donington Festival". To był już drugi raz kiedy Iron Maiden byli gwiazdą w Donington - pierwszy raz było to w 1988r. "Gwoździem programu" tego koncertu było pojawienie się na scenie Adrian'a Smith'a, który dołączył do reszty zespołu aby razem zagrać utwór "Running Free". Był to pierwszy i ostatni raz kiedy Adrian wystąpił z Maiden od czasu rozstania z zespołem w 1990 r. (aż do 1999r. i trasy Ed Hunter Tour) Chociaż mix i produkcja tej płyty nie jest tak dobra jak nieśmiertelny "Live After Death" to jednak jakość "Live At Donington" jest o wiele lepsze od poprzednich koncertówek - A Real LIVE One i A Real DEAD One.

Pierwsza wersja albumu z białą okładką wydana w 1993r. była edycją limitową i w ogóle nie wydaną w Ameryce Północnej.

W reedycji tej koncertówki z 1998r. w związku z dodaniem sekcji multimedialnej, kilka utworów z płyty nr.2 przesunięto na płytę nr.1.

Disc 1

"Be Quick Or Be Dead" - Podobnie jak w "Holy Smoke" gdzie tekst mówił o zakłamaniu i chciwości "telewizyjnych księży tak tutaj mamy te same "zalety" tyle, że odnoszą się one do polityków.

"He says you must vote for what you want to hear Don't matter what's wrong as long as you're allright So pull yourself stupid and rub yourself blind."

"The Number Of The Beast" - jeden z kawałków, który był chyba najbardziej opisywanym utworem Iron Maiden w mediach. Z genezą jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.

"Wrathchild" - tekst opowiada o desperacji gościa, który szuka swojego nieznanego ojca. Jego zamiary chyba nie są pokojowe:

"I was born into a scene of angriness and greed, and dominance and persecution"

"From Here To Eternity" - to teoretycznie bardzo łatwy w interpretacji utwór. Jest motocyklista, jest kobieta, jest związek.

"She fell in love with his greasy machine"

Jednak opierając się na filozofii Freud'a, tekst równie dobrze może stanowić symbolikę seksu.

Teraz jeśli będziemy wnikać jeszcze bardziej znajdziemy tu aluzje do sagi o "Charlotte" ! Wielu fanów uważa ten kawałek za 4 część tej opowieści (1 - Charlotte The Harlot, 2 - 22 Acacia Avenue, 3 - Hooks In You, 4 - From Here To Eternity).

"They took a tumble at the devil's bend The beast and Charlotte they were two of a kind, They'd always take the line from here to eternity "

Kolejny kawałek to "Can I Play With Madness" - jest to historia chłopaka, który próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości u jasnowidza z kryształową kulą.

"Wasting Love" - wbrew tytułowi nie jest to piosenka o miłości. Mówi za to o pustce i płytkości naszego życia. Klimatem utwór ten bardzo przypomina "Wasted Years".

"Maybe one day I'll be an honest man, Up till now I'm doing the best I can Long roads, long days of sunrise to sunset, sunrise to sunset"

"Tailgunner" można uznać za "Aces High" Part II. Mówi o lotnictwie w czasie "Drugiej Wojny Światowej" oraz zawiera w sobie kilka anty wojennych przesłań. W jednym z komentarzy do tej płyty Bruce zdradził swoja inspirację a był nią.....film porno o sexie analnym. Hmmm.. wiele osób sugerowało, że tekst ma "dwa dna" i jest utworem o "gay"'ach. Swoją drogą nie uważam aby to była prawda, jednak tytuł rzeczywiście można zinterpretować dwojako.

"The Evil That Men Do" to jeden z najpopularniejszy utworów tej koncertówki. Tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" Wiliama Shakespeare (Bruce często cytuje cały fragment). Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika. Mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci.

"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems The seventh lamb slain, the book of life opens before me And I will pray for you, someday I may return Don't you cry for me, beyond is where I learn"

Kolejny utwór to "Afraid To Shoot Strangers". Kawałek opowiada o żołnierzach, którzy walczyli w Zatoce Perskiej w czasie akcji "Pustynna Burza". Jak mówił sam Bruce : "Jest to utwór o tym jakim gównem jest wojna, wywołana przez polityków, w której muszą walczyć zwykli ludzie, którzy tak naprawdę nie chcą nikogo zabijać.

Płytę nr 1 zamyka utwór tytułowy i zarazem klasyk "Fear Of The Dark". To historia rodem z horroru. Ciemno, pusto i Ty sam, czując czyjś oddech na plecach.

"Fear of the dark, fear of the dark I have a constant fear that something's always near Fear of the dark, fear of the dark I have a phobia that someone's always there "

Disc 2

"Bring Your Daughter...To The Slaughter" to kawałek Dickinsona, który był w swojej pierwotnej wersji zamieszczony na ścieżce dźwiękowej do horroru pt. "The Nightmare On Elm Street 5". Harris'owi tak się spodobał kompozycja Bruce'a iż poprosił go aby pozwolił zmienić trochę aranżację i zamieścić na "No Prayer For The Dying". Dickinson w tekście próbował "zawrzeć" atmosferę filmów z Freddy'em w roli głównej. (Mówi się, iż tak naprawdę w cyklu filmów "The Nightmare On ElmStreet" chodzi o strach przed bólem miesiączkowym:) "Slaughter" jest tu przenośnią na prawdziwą rzeźnię, kiedy "córka" traci dziewictwo. Mamy więc kolejny "brzydki" seksualny tekst.

W Iron Maiden FAQ napisane jest, że utwór jest oparty na wierszu Andrew Marvell'a "To His Coy Mistress". I choć te dwa utwory diametralnie różnią się od siebie to można znaleźć kilka skrajnych podobieństw.

"The Clairvoyant" - Tekst stanowi pewną refleksję na temat rosnącej mocy wybrańca (patrz opis płyty : Seventh Son Of A Seventh Son) i przygotowywaniem się przez niego do spotkania ze Stworzycielem.

"There's a time to live and a time to die, when it's time to meet the maker"

Podobnie jak i w "Infinite Dreams" i tu znajdziemy wzmiankę o reinkarnacji.

"....and reborn again? "

"Heaven Can Wait" - Słynne stadionowe "Ooooo" "buzuje" w fanach krew a kiedy w trakcie kawałka na scenę wychodzi publiczność wszyscy dostają szału. O czym jest jednak utwór? To kompozycja o doświadczeniach związanych ze śmiercią.

Najsłynniejszy utwór Iron Maiden to z pewnością "Run To The Hills". Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdźcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...

"The white man came across the sea, he brought us pain and misery He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own need..."

oraz ze strony białych...

"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards attack"

Kolejny kawałek na płycie to jeden z najbardziej znanych czyli "2 Minutes To Midnight". Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.

"As the madmen play on words and make us all dance to their song To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"

Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 9 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji.

Teraz szybsza wersja głównego koncertowego kawałka Iron Maiden, czyli "Iron Maiden"! Muzycznie jest to tak skomplikowany utwór jak "Running Free".:) Tekst jest z gatunku horror

"I just want to see your blood, I just want to stand and stare See the blood begin to flow, as it falls upon the floor"

Utwór majstersztyk to "Hallowed Be Thy Name". Tekst tego kawałka jest moim zdaniem po prostu rewelacyjny. Przysłuchujemy się myślom i emocjom jakie towarzyszą skazańcowi na chwilę przed powieszeniem. Uczucia jakie niesie ten utwór odczuwa się wręcz jak własne.

"Somebody please tell me that I'm dreaming, It's not easy to stop from screaming But words escape me when I try to speak..."

"The Trooper" - opowiada on o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade".

"Sanctuary" - nieśmiertelny utwór Maiden. Steve tak go polubił, iż nawet grupę swojego finansowego zaplecza nazwał tym tytułem. Kawałek opowiada o kryminaliście uciekającym z rąk prawa. Ten motyw był zresztą wielokrotnie powtarzany w piosenkach Iron Maiden: Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile, The Fugitive.

Teraz utwór, który może nie jest zbytnio skomplikowany technicznie to jednak darzony jest wielka sympatią i przez zespół i przez fanów. "Running Free" - tekst jest trochę w stylu "punkowym" i hard rockowym i nie przypomina mega dzieł ale refren i prosty rytm zawsze sprawdza się na koncertach.

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013