Po składance "Best Of The Beast" i kompilacji "Ed Hunter" pod koniec 2002r. przyszła kolej na kolejny album z serii "The Best Of.." - "Edward The Great".
Od wydania płyty "Brave New World" w 2000r. i koncertówki "Rock In Rio" w "obozie" Maiden nic specjalnego się nie działo, wobec czego zespół postanowił przypomnieć o sobie starym fanom a nowym dać swoje najlepsze "hity" w pigułce.
Wiadomo, że kolejna składanka mogłaby wzbudzić "dyskusje" czy taka płyta jest w ogóle potrzebna i czy nie jest to przypadkiem zdzieranie kasy.
Bo tak jak na "Best Of The Beast" znalazło się wiele niepublikowanych wcześniej nagrań a na "Ed Hunter" znalazła się gra na PC-ta tak na "Edward The Great" nie znajdziemy nic czego każdy fan IM by nie znał z poprzednich ogólnie dostępnych płyt.
Aby uniknąć więc opinii - ludzi, którzy nabijają sobie portfele pieniędzmi fanów, Rod (manager IM) wraz z resztą zespołu postanowił udostępnić w Internecie tzw. przód i tył okładki "Edward'a Wielkiego". Dzięki temu osoby, które już posiadają w swojej kolekcji utwory zawarte na tej kompilacji mogą sobie sami nagrać taką składankę, następnie ściągnąć z oficjalnej strony Iron Maiden okładki, wydrukować je i w ten oto sposób stać się legalnymi posiadaczami albumu "Edward The Great" przy okazji nie wydając na taki CD-ek ani grosza.
Fani, którzy jednak kupili oryginał też nie poczują się oszukani - w zamian dostaną ciekawą książeczkę oraz 16 najlepszych kawałków Maiden poddanych 24-bitowemu remasteringowi.
Wydawałoby się, że dobór utworów na tej płycie jest dosyć przypadkowy lecz kiedy przyjrzymy się bliżej trackliscie dostrzeżemy, iż dostępne utwory to tzw. single , które sprzedawały się najlepiej w całej 25-letniej karierze Iron Maiden. Pomijam oczywiście utwór "Fear Of The Dark" z Rock In Rio, który to nie był wydany na singlu, ale jeśli kiedykolwiek słyszeliście ten kawałek w wersji z festiwalu RIR III to na pewno wiecie dlaczego ta kompozycja znalazła się na tym albumie.
Wracając do okładki gdzie znajdziemy kilka nowości. Jedną z nich jest na pewno autor rysunku - Tom Adams a drugą sama kompozycja obrazka. Po raz pierwszy w historii okładek Iron Maiden do wszelakich albumów, singli, EP'ek itd., nie znajdziemy tu logo'a Iron Maiden ani tytułu albumu.
Płytę otwiera chyba najsłynniejszy utwór Iron Maiden "Run To The Hills". Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdźcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...
"The white man came across the sea, he brought us pain and misery
He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own need..."
oraz ze strony białych...
"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game
Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards attack"
"The Number Of The Beast" - kawałek chyba najbardziej opisany w mediach. Z historią jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.
Kolejny utwór to "Flight Of Icarus". Jest on oparty na greckim micie - historii o Dedalu i Ikarze, którzy zostali uwięzieni przez króla Minosa. W czasie niewoli udało im się jednak zrobić skrzydła z piór oraz wosku i uciec na nich. Syn Dedala, Ikar zbliżył się podczas lotu za blisko słońca, które roztopiło wosk a sam "lotnik" spadł do morza.
"The Trooper" był drugim singlem z płyty "Piece Of Mind". Opowiada on o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade"
Kolejny kawałek na płycie to jeden z najbardziej znanych czyli "2 Minutes To Midnight". Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.
"As the madmen play on words and make us all dance to their song
To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"
Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 9 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji.
"Wasted Years" - jeden z najbardziej melodyjnych i znanych utworów Iron Maiden. Adrian sugerował, iż zainspirowały go emocje towarzyszące długiej trasie "World Slavery Tour".
"From the coast of gold, across the seven seas, I'm travelin' on, far and wide But now it seems, I'm just a stranger to myself And all the things I sometimes do, it isn't me but someone else "
Kolejny kawałek to "Can I Play With Madness" - jest to historia chłopaka, który próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości u jasnowidza z
kryształową kulą.
"The Evil That Men Do" to jeden z utworów, bardzo często grany na koncertach. Tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" Wiliama
Shakespeare (Bruce często cytuje cały fragment).
Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika. Mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci.
"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems
The seventh lamb slain, the book of life opens before me
And I will pray for you, someday I may return
Don't you cry for me, beyond is where I learn"
"The Clairvoyant" to kompozycja, która bezpośrednio odnosi się do historii opowiadanej przez Iron Maiden na albumie "Seventh Son Of A Seventh Son". Tekst stanowi pewną refleksję na temat rosnącej mocy wybrańca i przygotowywaniem się przez niego do spotkania ze Stworzycielem.
"There's a time to live and a time to die, when it's time to meet the maker"
Podobnie jak i w "Infinite Dreams" i tu znajdziemy wzmiankę o reinkarnacji.
"....and reborn again? "
"Infinite Dreams" kontynuuje mistyczny temat płyty "Seventh Son Of A Seventh Son" a opisuje osobę, która jest dręczona przez nadprzyrodzone objawienia i koszmary. Tekst jest jakby dociekaniem gdzie jest granica życia i co nas czeka po śmierci - zresztą podobnie jak ostatnia zwrotka "Hallowed Be Thy Name". Z tą jednak różnicą, iż tu jest odpowiedź - proces reinkarnacji.
"I'd like to think that when I die I'd get a chance another time
And to return and live again, reincarnate, play the game
Again and again and again and again "
Następnym utworem jest "Holy Smoke". Utwór opowiadający o tzw. "nauczycielach" wiedzy katolickiej, którzy swego czasu występowali w stacjach telewizyjnych w USA. Osobiście oglądałem takie jedno wystąpienie w "NBC" i podzielam zdanie Dickinsona. Są to książkowi przedstawiciele hipokryzji, zakłamani, chciwi i oszukujący ludzi. (Na podobny temat był utwór Genesis "Jesus, he loves me").
"Bring Your Daughter...To The Slaughter" to kawałek Dickinsona, który był w swojej pierwotnej wersji zamieszczony na ścieżce dźwiękowej do horroru pt. "The Nightmare On Elm Street 5". Harris'owi tak się spodobała kompozycja Bruce'a iż poprosił go aby pozwolił zmienić trochę aranżację i zamieścić na "No Prayer For The Dying".Dickinson w tekście próbował "zawrzeć" atmosferę filmów z Freddy'em w roli głównej. (Mówi się, iż tak naprawdę w cyklu filmów "The Nightmare On Elm Street" chodzi o strach przed bólem miesiączkowym:) "Slaughter" jest tu przenośnią na prawdziwą rzeźnię, kiedy "córka" traci dziewictwo. Mamy więc kolejny "brzydki" seksualny tekst.
W Iron Maiden FAQ napisane jest, że utwór jest oparty na wierszu Andrew Marvell'a "To His Coy Mistress". I choć te dwa utwory diametralnie różnią się od siebie to można znaleźć kilka skrajnych podobieństw.
"Man On The Edge" - Tekst opiera się na filmie z 1993r. z Michaelem Douglas'em w roli głównej - Falling Down (Upadek). Jest to historia pewnego zwykłego człowieka, który wskutek stresu, frustracji i absurdów związanych z życiem w mieście powoli ulega szaleństwu. Porywa swoje dziecko, wchodzi w konflikt z prawem - z urzędnika zamienia się w psychopatę.
"Futureal" - szybki, energetyczny i bardzo dynamiczny utwór, znakomicie sprawdzający się jako "opener" na trasie. Już sam tytuł doskonale komponuje się z nazwą płyty.
Tekst można zinterpretować jako historię osoby zagubionej w wirtualnym świecie, miejscu, w którym granica pomiędzy prawdziwym a sztucznym światem zaczyna się zacierać.
"The Wicker Man" - inspiracją tego utworu a właściwie tytułu był film 1973r. z Christopherem Lee w roli głównej pt. "The Wicker Man". Sam tekst jest jakby opisem naszego zdegenerowanego społeczeństwa, ogólnej apatii i egoizmie.
"He knocks you to your feet and so what are you gonna do
Your tongue has frozen now you've got something to say
The piper at the gates of dawn is calling you his way
You watch the world exploding every single night"
To wersy opisują ludzi, którzy codziennie oglądają wieczorne wiadomości i z czasem przepełnieni tymi sensacjami całkowicie zatracają jakiekolwiek wyższe uczucia.
"The ferryman wants his money you ain't going to give it back
He can push his own boat as you set up off the track"
"Ferryman" to prawdopodobnie Charon, który w greckiej mitologii przewoził dusze zmarłych przez rzekę Acheron.
"Brothers and their fathers joining hands and make a chain
The shadow of the Wicker Man is rising up again"
"Wickerman" to pogański posąg biorący udział w rytuale płodności. W celtyckiej kulturze wierzono, iż jeśli spali się tego wiklinowego bożka razem ze zwierzętami lub dziewicami a następnie rozsypie się ich prochy na polu to w następnym roku, plony będą większe. (swoja drogą to takie prochy służyły zapewne jako naturalny nawóz, na szczęście wymyślono nawozy sztuczne, więc tego rodzaju praktyki nie są już dłużej potrzebne.)
Zwrócenie uwagi na ten symbol to kolejna przestroga przed tym, iż powoli stajemy się plemieniem nieludzkich bezuczuciowych ludzi pierwotnych.
"Fear Of The Dark"(Live At Rock In Rio) - To historia rodem z horroru. Ciemno, pusto i Ty sam, czując czyjś oddech na plecach.
"Fear of the dark, fear of the dark
I have a constant fear that something's always near
Fear of the dark, fear of the dark
I have a phobia that someone's always there "
MaYeR
© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013