SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

FEAR OF THE DARK

"Fear Of The Dark" jest muzyczną kontynuacją płyty "No Prayer For The Dying". Kontynuuje styl lat '90, trochę polityki pomieszanej z pewną surowością grania (patrz : grunge). Album "Fear Of The Dark" to niestety bardzo nierówna płyta, z jednej strony znajdziemy tu takie perły jak "Fear Of The Dark", "Be Quick Or Be Dead" czy "Judas Be My Guide" a z drugiej są tu takie krótkie wypełniacze, które nie powinny znaleźć się nawet na stronie B singli.

Rok 1992 to nie najlepszy okres dla Maiden i choć w czasie tournee wystąpili jako gwiazda na festiwalu w Donington'92 (koncert ten został później wydany jako kolejna koncertowa płyta) to jednak nic nie było już tak samo jak podczas trasy "Seventh Tour Of A Seventh Tour." Na płycie i koncertach Bruce śpiewa tak jakby stracił głos, Janick choć objawił się jako całkiem niezły kompozytor to w czasie trasy prawie w ogóle nie gra, tylko eksperymentuje z dźwiękiem swojej gitary. "Fear Of The Dark" - coś się skończyło i coś się zaczęło. To ostatnia studyjna płyta z Dickinsonem na wokalu i pierwsza, do której rysunek na okładkę wykonał nie Derek Riggs a Melvyn Grant (twórca wielu okładek do książek science-fiction i horrorów).

Płytę otwiera kolejny znakomity "opener" - "Be Quick Or Be Dead". Podobnie jak w "Holy Smoke" gdzie tekst mówił o zakłamaniu i chciwości "telewizyjnych księży tak tutaj mamy te same "zalety" tyle, że odnoszą się one do polityków.

"He says you must vote for what you want to hear Don't matter what's wrong as long as you're allright So pull yourself stupid and rub yourself blind."

Tekst mówi głównie o pieniądzach i ciemnych interesach "kręconych" przez białe kołnierzyki. Jeśli ktoś wchodzi w ten cykl krwiożerczego biznesu, musi być sprytny i szybki aby nie skończyć marnie - czyt. zostać bankrutem. Tytuł utworu pochodzi z Biblii - choć numer ten nie jest Pismem Świętym inspirowany..

2 Tm 4, 1 "Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo"

"From Here To Eternity" - to teoretycznie bardzo łatwy w interpretacji utwór. Jest motocyklista, jest kobieta, jest związek.

"She fell in love with his greasy machine"

Jednak opierając się na filozofii Freud'a, tekst równie dobrze może stanowić symbolikę seksu.

Teraz jeśli będziemy wnikać jeszcze bardziej znajdziemy tu aluzje do sagi o "Charlotte" ! Wielu fanów uważa ten kawałek za 4 część tej opowieści (1-Charlotte The Harlot, 2 - 22 Acacia Avenue, 3- Hooks In You, 4 - From Here To Eternity).

"They took a tumble at the devil's bend The beast and Charlotte they were two of a kind, They'd always take the line from here to eternity "

Jeżeli dobrze wsłuchacie się to pod koniec utworu usłyszycie Bruce'a mówiącego:

"Get on your M11, get on your bike!"

M11 jest to numer autostrady, która łączy północno-wschodni Londyn z Cambridge - dlaczego jednak Dickinson wspomina tutaj o tej autostradzie pozostanie już jego słodką tajemnica....

Kolejny utwór to "Afraid To Shoot Strangers". Kawałek opowiada o żołnierzach, którzy walczyli w Zatoce Perskiej w czasie akcji "Pustynna Burza". Jak mówił sam Bruce : "Jest to utwór o tym jakim gównem jest wojna, wywołana przez polityków, w której muszą walczyć zwykli ludzie, którzy tak naprawdę nie chcą nikogo zabijać."

Sam tekst stanowi przemyślenia żołnierza tuż przed walką, stara się uświadomić sobie horror, który na niego czeka - zabijanie innych:

"Trying to visualise the horrors that will lay ahead"

Spoglądamy na Pierwszą Wojnę w Zatoce oczami osoby, która była szkolona do strzelania i zabijania i choć sama gotowa jest umrzeć to do zabicia innego człowieka na pewno nie..:

"When it comes to the time, we'll be ready to die"

"When it comes to the time, are we partners in crime?"

Kiedy nadejdzie już TEN moment czy będziemy wspólnikami zbrodni? Wspólnicy? - Żołnierz i rząd, który go wysłał, czy też koledzy ze wspólnego plutonu?

Z drugiej strony anonimowy wojskowy szuka uzasadnienia dla swoich czynów:

"But how can we let them go on this way? The reign of terror corruption must end And we know deep down there's no other way No trust, no reasoning, no more to say"

Usprawiedliwieniem może być zatrzymanie terroru Saddama Husseina, który zabija swój własny kraj...

"Fear Is The Key" - to kolejny zaangażowany utwór na albumie "Fear Of The Dark".

Mówi o AIDS, chorobie ignorowanej w latach '80 a dostrzeżonej na początku lat'90 kiedy zaczęły chorować znane osoby (Magic Johnson) a później umierać (Freddy Mercury).

"The kids have lost their freedom And nobody cares till somebody famous dies..."

Aids oznaczało koniec wolnej miłości a początek miłości strachu. Sex i prochy- czynności, które z natury miały sprawiać przyjemność, nagle zaczęły oznaczać strach i śmierć...:

"I remember a time when we used and abused We fought all our battles in vain I remember a time we thought that passion was free In the heat of the night... bodies aflame We live in fever... "

Następny utwór to "Childhood's End". Tytuł jest taki sam jak powieść Artur'a C. Clarke'a i numeru Marillion z płyty "Misplaced Childhood" ale to jedyne podobieństwo.

Kawałek opowiada o cierpieniu, bólu, niesprawiedliwości i strachu wśród dzieci trzeciego świata. Afryka - kontynent pomijany w świecie biznesu i polityki. Samozwańczy plemienni przywódcy doprowadzają swoje narody do wyginięcia a sami dążą jedynie do władzy i pieniędzy. Czy kiedykolwiek to się zmieni ?

"Starvation and the hunger, the suffering and the pain The agonies of all-out war, when will it ever end? The struggle for the power, a tyrant tries again Just what the hell is going on? When will it ever end?"

"Wasting Love" - wbrew tytułowi nie jest to piosenka o miłości. Mówi za to o pustce i płytkości życia osób, których jedynym celem w życiu jest zaliczanie kolejnych "lasek" i dobrej zabawie.

"Spend your days full of emptiness, spend your years full of loneliness Wasting love in a desperate caress, rolling shadows of nights"

Klimatem utwór ten bardzo przypomina "Wasted Years".

"Maybe one day I'll be an honest man, Up till now I'm doing the best I can Long roads, long days of sunrise to sunset, sunrise to sunset"

"The Fugitive" - to popularny serial z lat '60 opowiadający historię pewnego lekarza, który został niesłusznie oskarżony o zamordowanie swojej żony. Lekarz zostaje "uciekinierem", który jest poszukiwany przez niestrudzonego detektywa. Dr Kimble aby oczyścić się z zarzutów musi na własną rękę znaleźć prawdziwego mordercę, którego widział na miejscu zbrodni...

Tekst całkowicie opiera się na tej historii :

"I'm sick and tired of running, the hunger and the pain A stop to look about then off again Being at the wrong place and at the wrong time Suspected of a hit that was my crime "

Kolejny utwór "Chains Of Misery" .

Wg Bruce'a numer ten opowiada o przysłowiowym diable, który siedzi nam na ramieniu i zmusza do robienia rzeczy, których z własnej woli nigdy byśmy nie zrobili. Odwieczna walka dobra ze złem - Aniołów i Diabłów, która była przedstawiona w niezliczonej ilości filmów.

"He lies to you – he won't let you be He's got your chains of misery He won't be still till he's turned your key He holds your chains of misery Yeah yeah, he's got your chains of misery"

"The Apparition" - Czasem kiedy przebywamy w jakimś ciemnym miejscu czujemy się jakby ktoś był obok nas. Nagle robi się zimno i....

"Now I'm here can you see me, 'Cos I'm out on my own When the room goes cold tell me you can feel me...'cos I'm here"

Tekst tego utworu opowiada historię ducha z jakiegoś starego domu, który udziela nam rad na temat życia. Należy zaznaczyć, że są to rady dobre, odpowiadające na nasze wątpliwości dotyczące świata, uczuć czy obaw.

"Live your life with a passion, everything you do, do well You only get out of life what you put in ...so they say "

"Judas Be My Guide" to jeden z najkrótszych utworów w dorobku Maiden.

Trudno do tekstu dopasować postać Judasza. Jest on tutaj raczej symbolem bezsensu, zła, utraconej świętości oraz ludzi, którzy sprzedadzą wszystko za marne parę groszy.

"Lights out - We live in a world of darkness No doubt - Everything's up for sale We sleep - All of the world is burning We pray - To god for a better deal"

Co ciekawe na solowym albumie Bruce'a Dickinsona "Tattooed Millionaire" z '90r. jest numer pt. "Son Of The Gun" gdzie znajdujemy wers:

"Just an ordinary man – with his orders and his plans In the shadows of a cross Ooh in a blood red sunrise Take me to Jesus – with Judas my guide"

Wygląda na to, iż Bruce postanowił kontynuować na albumie Maiden dobrze zapowiadający się pomysł.

"Weekend Warrior" - tekst mówi o "niedzielnych" chuliganach, którzy chodzą na mecze tylko w jednym celu - aby zrobić zadymę. Nie interesują ich mecze, żyją od weekendu do weekendu - czekają kolejnej konfrontacji z "kibolami" drużyny przeciwnej.

"Some of the things you've done, you feel so ashamed, after all it's only a game...isn't it? And after all the adrenaline's gone, what you gonna do on Monday.... "

Album zamyka utwór tytułowy i zarazem klasyk "Fear Of The Dark". To historia rodem z horroru. Ciemno, pusto i Ty sam, czując czyjś oddech na plecach. Wg Dickinsona, Steve Harris, który napisał tekst boi się ciemności. Ale i każdy z nas przeżył kiedyś takie uczucie. Kiedy rodzicie zostawiali nas jako dzieci same w domu, w nocy, w głowach roiły się różne myśli. Tego typu dziecięce odczucia później przeradzają się w swego rodzaju fobie u dorosłych.

"Fear of the dark, fear of the dark I have a constant fear that something's always near Fear of the dark, fear of the dark I have a phobia that someone's always there "

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013