SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

BEAST OVER HAMMERSMITH

"Beast Over Hammersmith" to kolejne wydawnictwo zawarte w limitowanym box-secie "Eddie's Archive". Album jest kolejna koncertówką , tym razem pochodząca z Anglii z Hammersmith. Pomimo tego, że nagranie jest względnie stare (1982r.) płyta ta jest tak naładowana energia i żywiołem ,iż album z miejsca zyskał ogromną sympatię fanów.

Disc 1

"Murders In The Rue Morgue" to powieść Edgara Alana Poe mistrza horroru. Utwór Maiden opowiada o schizofrenicznym uciekinierze, który jest podejrzany o morderstwo. Sam nie pamięta aby kogoś zabił, jednak na rękach ma krew.

"I must have got some blood on my hands"

"Wrathchild" - tekst opowiada o desperacji gościa, który szuka swojego nieznanego ojca. Jego zamiary chyba nie są pokojowe:

"I was born into a scene of angriness and greed, and dominance and persecution"

Najsłynniejszy utwór Iron Maiden to z pewnością "Run To The Hills". Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdzcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...

"The white man came across the sea, he brought us pain and misery He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own need..."

oraz ze strony białych...

"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards attack"

Kolejny utwór to "Children Of The Damned". Inspiracją był film z 1963 r. pod tym samym tytułem "Children Of The Damned". Opowiadał on o 6 dzieciach, które obdarzone nadprzyrodzonymi mocami walczyły o przetrwanie z ludźmi niższej rangi. W połowie lat '90 na podstawie filmu powstała też gra komputerowa, jednak nie była ona komercyjnym przebojem mimo ścisłego nawiązania do fabuły filmu.

"The Number Of The Beast" - można by rzec - tytułowy kawałek i zarazem najbardziej opisany w mediach. Z historią jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.

Kolejna kompozycja to "Another Life" - znowu wchodzimy na mroczny grunt. Tym razem samobójca targany wątpliwościami, czy zacząć inne życie?...

"There's a feeling that's inside me, telling me to get away But I'm so tired of living, I might as well end today "

Dochodzimy do najlepszego "Killers" - Mamy tu opis morderstwa z punktu widzenia samego zabójcy (pomysł później wykorzystany np. przy The Assassin) Adrenalina "skacze" i zaraz wszystko się zacznie. Mordercę motywuje nie tylko chęć "krwi" ale i głosy w jego głowie - tak jak przy "Murders In The Rue Morgue" :

"A voice inside me compelling to satisfy me "

Teraz "22 Acacia Avenue" to druga i oficjalnie ostatnia część historii o Charlotte. Nastrój i charakter tekstu jest bardzo podobny do "Charlotte The Harlot" choć może tutaj znajdziemy więcej szczegółów co do możliwości naszej znajomej.

"Beat her, mistreat her, do anything that you please Bite her, excite her, make her get down on her knees Abuse her, misuse her, she can take all that you've got Caress her, molest her, she always does what you want "

"Total Eclipse" - kawałek, który pierwotnie miał się znaleźć na albumie zamiast "Gangland". Jednak nie ma tego złego... w remasterowanej edycji płyty znalazł się na niej obok "Gangland". Jest to jeden z dekadenckich utworów tak pod względem muzycznych jak i w warstwie tekstowej. Opisuje dzień zagłady, apokaliptyczną wizję końca świata spowodowaną katastrofą ekologiczną. Można ocenić ten utwór jako protest - song przeciwko niszczeniu naszego środowiska naturalnego.

Disc 2

Następna w kolejności jest "Transylvania" - jeden z nielicznych instrumentalnych utworów wykonywanych przez Iron Maiden. Pomimo braku tekstu tytuł sugeruje, iż Harris zainspirował się książką Bram'a Stoker'a "Dracula". Horrorowata powieść była wielokrotnie ekranizowana jednak najlepszy film to chyba ten z lat '30.

"The Prisoner" to znowu saga, (druga część to "Back In The Village) i znowu film. Tym razem brytyjski serial "The Prisoner". Zespół postanowił trochę wszystko urozmaicić i po uzyskaniu zgody głównego aktora dodał mówione intro pochodzące z serialu.

"We want information...information...information... "

Teraz utwór majstersztyk "Hallowed Be Thy Name". Tekst tego kawałka jest moim zdaniem po prostu rewelacyjny. Przysłuchujemy się myślom i emocjom jakie towarzyszą skazańcowi na chwilę przed powieszeniem. Uczucia jakie niesie ten utwór odczuwa się wręcz jak własne.

"Somebody please tell me that I'm dreaming, It's not easy to stop from screaming But words escape me when I try to speak..."

"Phantom Of The Opera" to pierwszy duży epicki utwór Harris'a. Przez wiele osób uważany za najlepszy w całym dorobku grupy. Oparty jest na powieści Gaston'a Leroux'a. Sama książka była też inspiracją dla wielu reżyserów teatralnych czego wynikiem był nawet spektakl na Broadway'u.

Teraz szybsza wersja głównego koncertowego kawałka Iron Maiden, czyli "Iron Maiden"! Muzycznie jest to tak skomplikowany utwór jak "Running Free".:) Tekst jest z gatunku horror "

"I just want to see your blood, I just want to stand and stare See the blood begin to flow, as it falls upon the floor"

"Sanctuary" - nieśmiertelny utwór Maiden. Steve tak go polubił, iż nawet grupę swojego finansowego zaplecza nazwał tym tytułem. Kawałek opowiada o kryminaliście uciekającym z rąk prawa. Ten motyw był zresztą wielokrotnie powtarzany w piosenkach Iron Maiden: Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile, The Fugitive.

"Drifter" chyba najsłabszy utwór Iron Maiden w całej karierze. Kawałek ten jest też symbolicznym końcem "Killers". Po chwilach gniewu, strachu, oskarżeń, morderstwa i skruchy pora na nowy początek. "Drifter" jest można powiedzieć najweselszy z całego albumu.

"Sitting here its gonna be a new day Gotta sing my song and I can't go wrong"

Teraz utwór, który może nie jest zbytnio skomplikowany technicznie to jednak darzony jest wielka sympatią i przez zespół i przez fanów. "Running Free" - tekst jest trochę w stylu "punkowym" i hard rockowym i nie przypomina późniejszych mega dzieł ale refren i prosty rytm zawsze sprawdza się na koncertach.

Na sam koniec "Prowler"- jak mówi sam tytuł będzie o podglądaczu, świrze, który znajduje przyjemność w podglądaniu kobiet z ukrycia.

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013