SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

MAIDEN ENGLAND

"Maiden England" to specyficzna płyta. Jak do tej pory nie była wydana samodzielnie a jedynie w formie limitowanego remasterowanego "box-set'u" razem z taśmą VHS. Nie na tym też kończy się jej wyjątkowość. Dlaczego? Ponieważ jest to płyta koncertowa wydana w 1994r ale utwory na niej zawarte pochodzą nie z tras 1992-1993 ale z "Seventh Tour Of A Seventh Tour" z 1988r. Nie jest to też płyta wydana bezpośrednio przez EMI ale przez wydawnictwo na licencji EMI.

Jak już wspomniałem koncertówka ta zawiera kawałki z trasy "Seventh Tour Of A Seventh Tour", z koncertów w Birmingham NEC 27 i 28 listopada 1988r.

Pierwszy utwór to znakomity "opener" "Moonchild". Inspiracją był magiczny rytuał Aleister'a Crowleya Liber Samekh. Crowley opisał go jako rytuał, który służy Bestii (Crowley'owi) po to aby ta posiadła Wiedzę i Konwersację świętego Anioła Stróża.

"The Evil That Men Do" to najpopularniejszy utwór z tego albumu. Tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" William'a Shakespeare'a. Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika. Mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci.

"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems The seventh lamb slain, the book of life opens before me And I will pray for you, someday I may return Don't you cry for me, beyond is where I learn"

"The Prisoner" to znowu saga, (druga część to "Back In The Village) i znowu film. Tym razem brytyjski serial "The Prisoner". Zespół postanowił trochę wszystko urozmaicić i po uzyskaniu zgody głównego aktora dodał mówione intro pochodzące z serialu.

"We want information...information...information... "

Teraz "Still Life" jeden z lepszych utworów skomponowany przez Dave'a Murray'a. Słowa opowiadają o kimś kto jest opętany duchami z basenu, i który w końcu dołącza do nich. Chociaż we wkładce nic nie ma na ten temat napisane jest wielce prawdopodobne, że inspiracją była krótka powieść Ramsey Campbell.

"Die With Your Boots On" - tekst pełny wizji apokalipsy.

"13 the beast is rising, the Frenchman did surmise"

Tym Francuzem jest najprawdopodobniej Nostradamus.

"Infinite Dreams" kontynuuje mistyczny temat płyty a opisuje osobę, która jest dręczona przez nadprzyrodzone objawienia i koszmary. Tekst jest jakby dociekaniem gdzie jest granica życia i co nas czeka po śmierci - zresztą podobnie jak ostatnia zwrotka "Hallowed Be Thy Name". Z tą jednak różnicą, iż tu jest odpowiedź - proces reinkarnacji.

"I'd like to think that when I die I'd get a chance another time And to return and live again, reincarnate, play the game Again and again and again and again "

Dochodzimy do najlepszego "Killers" - Mamy tu opis morderstwa z punktu widzenia samego zabójcy (pomysł później wykorzystany np. przy The Assassin) Adrenalina "skacze" i zaraz wszystko się zacznie. Mordercę motywuje nie tylko chęć "krwi" ale i głosy w jego głowie - tak jak przy "Murders In The Rue Morgue" :

"A voice inside me compelling to satisfy me "

"Heaven Can Wait" - pierwsze słowa jakie nasuwają się pisząc i mówiąc o "Heaven Can Wait" to znakomity koncertowy numer. I tak jest, słynne już stadionowe "Ooooo" na koncercie "buzuje" w fanach krew. O czym jest jednak utwór? To kompozycja o doświadczeniach związanych ze śmiercią.

"Wasted Years" - jeden z najbardziej melodyjnych i znanych utworów Iron Maiden. Adrian sugerował, iż zainspirowały go emocje towarzyszące długiej trasie "World Slavery Tour".

"From the coast of gold, across the seven seas, I'm travelin' on, far and wide But now it seems, I'm just a stranger to myself And all the things I sometimes do, it isn't me but someone else "

"The Clairvoyant" to jeden z kolejnych kawałków, który bezpośrednio odnosi się do historii rozpoczętej w "Seventh Son Of A Seventh Son". Tekst stanowi pewną refleksję na temat rosnącej mocy wybrańca i przygotowywaniem się przez niego do spotkania ze Stworzycielem.

"There's a time to live and a time to die, when it's time to meet the maker"

Podobnie jak i w "Infinite Dreams" i tu znajdziemy wzmiankę o reinkarnacji.

"....and reborn again? "

"Seventh Son Of A Seventh Son" - Pomysł tekstu opiera się na powieści Orson'a Scott'a Card'a "Seventh Son". W tym kawałku dowiadujemy się o narodzinach dziecka, które jest siódmym synem siódmego syna.

"Here the birth from an unbroken line, Born the healer the seventh, his time"

Poczęty malec posiada niezwykłe nadprzyrodzone moce.

"Unknowingly blessed and as his life unfolds, Slowly unveiling the power he holds "

Utwór ten posiada fantastyczny mistyczny klimat, a melorecytacja Bruce'a stanowi wręcz perfekcyjne dopełnienie:

"Today is born the seventh one, born of woman the seventh son And he in turn of a seventh son, he has the power to heal He has the gift of the second sight, he is the chosen one So it shall be written so it shall be done "

"The Number Of The Beast" - jeden z kawałków, który był chyba najbardziej opisywanym utworem Iron Maiden w mediach. Z genezą jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.

Teraz szybsza wersja głównego koncertowego kawałka Iron Maiden, czyli "Iron Maiden"! Muzycznie jest to tak skomplikowany utwór jak "Running Free".:) Tekst jest z gatunku horror "

"I just want to see your blood, I just want to stand and stare See the blood begin to flow, as it falls upon the floor"

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013