Pierwszy album z "ustatkowanym" składem, który przetrwał aż do 1988 roku.
Pierwotnie płyta miała nazywać się "Food For Thought" ale ostatecznie zmieniono ją na mniej dosłowną (aby nie kojarzyło za bardzo z obrazkiem mózgu we wkładce LP).
Pomysłem na okładkę był Eddie po trepanacji czaszki i jak wspomina Bruce w jednym z wywiadów, była to aluzja do Azteckiego rytuału.
Płytę otwiera "Where Eagles Dare", utwór oparty na książce Alistaira MacLeana i filmie także pod tym samym tytułem. Jest to opowieść mająca miejsce podczas II wojny światowej i opowiada o odbiciu amerykańskiego generała z rąk Niemców. W filmie występował miedzy innymi Clint Eastwood (patrz : zapowiedź tego kawałka na A Real Dead One) i Richard Burton.
Ze wstępem do tego utworu wiąże się anegdota o Steviem i Nicko. Podobno Harris poprosił McBraina o dobre wejście na bębnach a jako, że Nicko był nowym perkusistą chciał się pokazać od jak najlepszej strony. Ćwiczył i wymyślał różne motywy przez kilka dni. W końcu zagrał to 'Arremu a on tylko skrzywił się i sam zasiadł za bębnami a następnie wystukał motyw, który możemy usłyszeć na płycie.
Dla szperaczy polecam smaczek. W czasie solo można usłyszeć odgłosy strzałów z karabinu. Wymaganiem jest tylko posiadanie kopii albumu po remasteringu.
Drugi utwór "Revelations" jest jednym z lepszych utworów na płycie i zarazem wstępem do geniuszu tekstowego Dickinsona jak i reszty zespołu. Tekst kawałka jest dwuznaczny i opiera się z jednej strony na wierzeniach biblijnych a z drugiej na ateistycznej filozofii Aleistera Crowley'a. Doskonałe połączenie, czyż nie?
Całość rozpoczyna się wersem ze starego angielskiego hymnu autorstwa G.K. Chesterton'a i znalazł się tutaj, gdyż zdaniem Bruce'a słowa te posiadają w sobie pewną wizję, filozofię mistycznego wszechświata.
"Just a babe in a black abyss, no reason for a place like this" - to aluzje do filozofii Crowleya
"Babe" oznacza tutaj istotę ludzką żyjącą w świecie bez żadnej nadziei.
"secret of the hanged man" - sekret wisielca i "a smile on his lips " - zgodnie z indyjskimi wierzeniami wiszący człowiek to oznaka szczęścia. Pozycja medytacyjna umożliwiająca tzw. nirvanę. Stąd uśmiech na jego twarzy....
"The Eyes of the Nile are opening" - otwarcie tzw. trzeciego oka, ujrzenie nieskończoności wszechświata. Wielu o tym pisało - hinduiści wierzą, iż moc ta może im być dana dzięki świętemu ukąszeniu węża. William Blake pisał "..kiedy drzwi percepcji zostaną otworzone, wszystkie stanie się takim jakim jest - nieskończone". Podobną wiedzę posiadał Rimbaud - Poeta staje się wizjonerem dzięki długiemu zaniedbywaniu swoich zmysłów.
Crowley w swoich rozprawach także nie pomijał aspektu "Serpent's kiss".
"the Eye of the Sun rose on her lips
Moonlight catches silver tears I cry "
Oko Słońca reprezentuje w świecie czynnik męski. Jego przeciwieństwem jest czynnik żeński czyli światło Księżyca :"Moonlight".
Cały wers stanowi jeszcze jedną z teorii Crowleya. Księżyc łapie łzy słońca (srebro jest kolorem tej gwiazdy) - mężczyzna i kobieta są niepodzielną jednością.
I te zdanie jest jakby główną tezą tego tekstu - dualizm świata. Mężczyzna i kobieta, Ying i Yang, Dobro i zło, Słońce i księżyc.
Kolejny utwór to "Flight Of Icarus". Jest on oparty na greckim micie o Dedalu i Ikarze. Zostali oni uwięzieni przez króla Minosa. Udało im się jednak zrobić skrzydła z piór i wosku i uciec. Syn Dedadala, Ikar zbliżył się podczas lotu za blisko słońca, które roztopiło wosk a sam "lotnik" spadł do morza.
Bruce nie byłby sobą, gdyby nie zawarł w tej historii tzw. drugiego dna.
"Now he knows his father betrayed" - spadający Ikar sądził, iż został zdradzony przez ojca, dostał "lewe" skrzydła i dlatego musiał zginąć.
W jednym z wywiadów, Dickinson wyjaśnił swój pomysł na ten tekst. Za pomocą alegorii chciał przekazać odwieczny konflikt rodzice-dzieci.
Bunt nastolatków przeciwko autorytetom i doświadczeniu dorosłych. Bunt, który prowadzi do tragedii - tutaj śmierci Ikara.
"Die With Your Boots On" - tekst pełny wizji apokalipsy.
"13 the beast is rising, the Frenchman did surmise"
Tym Francuzem jest najprawdopodobniej Nostradamus.
Piąty utwór "The Trooper" był drugim singlem z płyty. Opowiada on o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade".
Tekst jest historią walczącego, brytyjskiego kawalerzysty przeciwko Rosyjskiej armii. Lekka kawaleria pod dowództwem Lord'a Cardigan'a zmierzyła się z Rosjanami niedaleko Sewastopola 25 października 1854r.
Po nieudanym szturmie na pozycje wroga z 670 żołnierzy brytyjskich zostało ledwie 195, Lord Cardigan lekceważąc rozkaz swoich dowódców, nakazujących zatrzymanie szturmu, doprowadził do całkowitego rozpadu kawalerii.
Teraz "Still Life" jeden z lepszych utworów skomponowany przez Dave'a Murray'a. Słowa opowiadają o kimś kto jest opętany duchami z basenu, i który w końcu dołącza do nich. Chociaż we wkładce nic nie ma na ten temat napisane jest wielce prawdopodobne, że inspiracją była krótka powieść Ramsey Campbell.
I znowu kolejne smaczki dla ciekawskich.
Przed rozpoczęciem tego kawałka słyszymy tylko jakiś bełkot - brzmi jak przesłanie samego szatana! Kiedy posłuchamy tego od końca okazuje się, iż jest to gadka Nicko :
"Hmm, Hmmm
What ho sed de t'ing wid de t'ree bonce
Don't meddle wid t'ings you don't understand."
Jest to zdanie w cokneyowskim slangu i chcąc to "przetłumaczyć" na szkolny angielski będzie to szło tak:
"What ho said the monster with the three heads, don't meddle with things you don't understand."
Całe te przesłanie jest "prztyczkiem w nos" dla wszystkich religijnych bigotów, którzy oskarżali Maiden o składanie czci Szatanowi, i nagrywaniu płyt, które odtworzone od końca stanowią ukryte przesłania Diabła.
Druga ciekawostka... posłuchajcie sobie tego fragmentu:
"Oh...we'll drown together, it...will be forever
Nightmares...forever calling me,
nightmares...now we rest in peace"
Po odsłuchaniu od tyłu usłyszymy : THE MAN OF EVIL IS HERE czyli w wolnym tłumaczeniu "Diabeł jest wśród nas".
"Quest For Fire" to chyba najsłabsze dzieło tej płyty. Utwór oparty na filmie z 1982 roku pod tym samym tytułem. Spotkałem się z opiniami, że Steve Harris nie obejrzał dokładnie filmu bo w swoim tekście wymienia dinozaury :
"In a time when dinosaurs walked the earth
When the land was swamp and caves were home"
a te nie dość, że nie istniały w czasach ludzi pierwotnych to tym bardziej nie było ich w filmie.
Następnym kawałkiem jest "Sun And Steel". Duet Dickinson/Smith został zauroczony przez Japońskiego samuraja Miyamoto Musashi, który był największym i najlepszym samurajem do dziś. Opublikował on później książkę "Book Of Five Rings ", która opisywała sztukę walki i która tak zauroczyła panów z Iron Maiden.
Ostatni utwór na płycie to "To Tame A Land" znany wcześniej pod tytułem "Dune". Tak, tak, dobrze czytacie, ten kawałek oparty jest na książce Frank'a Herberta "Dune". Dlaczego w takim razie zmieniono tytuł na "To Tame A Land"? Cóż okazało się, że pan Herbert nie lubi zespołów heavy - metalowych a w szczególności Iron Maiden. Ogłosił więc, że jeśli zespół nie zmieni tytułu to pozwie ich do sądu i zablokuje sprzedaż płyty. Nie pozostało więc nic innego jak wymyślić nowy tytuł. Wracając do samej kompozycji - tekst jest bardzo trudny do zinterpretowania przez laika i aby go zrozumieć należy bezwzględnie przeczytać książkę.
MaYeR
© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013