SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

POWERSLAVE

Album "Powerslave" jest jednym z najbardziej dojrzałych dzieł Iron Maiden. Można powiedzieć, że od tej płyty rozpoczęła się prawdziwa kariera zespołu. Fantastyczna produkcja Martina Bircha i doskonały dobór utworów stanowią o potędze tego albumu.

"Aces High" - to utwór o walce, Bitwie o Anglię, która odbyła się oczywiście w powietrzu i miała miejsce od 10 czerwca do 31 października w 1940r. Walka nie była równa ponieważ na 1 samolot RAF-u przypadały 4 Luftwaffe. Jednak to Niemcy ponosili większe straty - tylko 1 dnia Anglicy stracili 15 maszyn, podczas gdy agresorzy aż 39. Jednak i tak wydawało się, iż siły brytyjskie będą musiały się w końcu poddać. Pod koniec października 1940r. Hitler zmienił strategię inwazji na Wielką Brytanię, zamiast bombowców, Luftwaffe atakowało myśliwcami. Dzięki temu Anglicy zdążyli odbudować swoją bazę lotniczą i nie poddając się, RAF sukcesywnie niszczył niemieckie samoloty. 12 października lotnictwo Luftwaffe, ciągle ponosząc dotkliwe straty nie było w stanie kontynuować walki. Wielka Brytania wygrała bitwę. Należy pamiętać, że w owej powietrznej bitwie, po stronie aliantów walczyli także Polacy ze słynnych Dywizjonów 302 i 303.

Kolejny kawałek na płycie to jeden z najbardziej znanych czyli "2 Minutes To Midnight". Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.

"As the madmen play on words and make us all dance to their song To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"

Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 7 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji a USA odrzuciło zewnętrzną kontrolę swoich reaktorów.

"Losfer Words (Big 'Orra)" - instrumentalny utwór. Może nie tak ambitny jak te z poprzednich płyt lecz na pewno coś w sobie ma. Tytuł jest grą słów od "Lost For Words" (Nie wiem co powiedzieć), Big 'Orra (wielkie yyyy...). Niektórzy sugerują też, że Big 'Orra w cocknejowskim slangu oznacza wielki horror.

"Flash Of The Blade" - to twórczość Dickinsona. Twórczość o szermierstwie. Tekst opowiada o młodym szpadziście, który trenuje te trudne rzemiosło po to aby zgładzić mordercę swojej rodziny.

"And now you'll wreak your vengeance in the screams of evil men"

Kawałek ten ukazał się także na ścieżce dźwiękowej do filmu D. Argento pt. "Phenomena".

Następny utwór to "The Duellist" i znowu szermierka. Tym razem utwór inspirowany filmem Ridley'a Scott'a pod tym samym tytułem. Należałoby dodać, że Ridley Scott swoją inspirację oparł na noweli "The Duel" Josepha Conrada (autor polskiego pochodzenia) opowiadającej o dwóch nienawidzących się napoleońskich oficerach.

"Back In The Village" - to druga część opowieści (pierwsza część to "The Prisoner" z płyty "The Number Of The Beast") o brytyjskim serialu "The Prisoner". Village to tajemnicze miejsce, w którym rozgrywa się akcja serialu. Miejsce to naprawdę istnieje, nazywa się Portmeirion i leży w północnej Walii. Teraz coś dla ciekawskich, w czasie zwrotki :

"Throwing dice now, rolling loaded, I see sixes all the way"

kiedy się dobrze wsłuchamy, możemy usłyszeć :six, six ,six. Wśród fanów krąży też inna interpretacja tego kawałka. Mianowicie, wers :

"there's a fox among the chickens" i "I see sixes all the way"

Fox w języku pilotów oznacza rakietę a fox six - bombę z napalmem. Całość może więc oznaczać wiadomość pilota do bazy, iż zrzucenie bomby na cel zakończyło się pełnym sukcesem. Inne strofy także można w ten sposób opisać, choćby:

"In a black hole, and I'm spinning, as my wings get shot away"

co może oznaczać kolejną wiadomość pilota do wieży - zostałem zestrzelony. Jednak większość tekstu tej piosenki mimo wszystko wskazuje na opowieść o Wiosce.

"Questions are a burden and answers a prison to oneself"

Zdanie to jest dokładnym cytatem z serialu.

Teraz utwór tytułowy "Powerslave". Jeszcze jeden majstersztyk Dickinsona (tuż po "Revelations" z Piece Of Mind) Mamy tu lament umierającego faraona i jego pytania o sens życia. Faraon nie może pogodzić się z tym, że musi umrzeć. Zadaje sobie pytania : jak to wszystko może się dziać jeśli to on jest bogiem, on jest wybrańcem.

"I don't wanna die, I'm a God, why can't I live on?"

"Into the Abyss I'll fall – the eye of Horus"

"Eye Of Horus" było symbolem pełnej wiedzy, zdrowia, dobrobytu oraz ochrony. Sam Horus, reprezentowany przez sokoła był bogiem Słońca, którego prawe oko było Słońcem a lewe księżycem (symbole obecne także w utworze Revelations). Horus był synem Izis i Ozyrysa, boga zaświatów, który został zabity przez swojego własnego brata Seta. Ozyrys stracił władzę.... W akcie zemsty Horus, walczył i pokonał Seta lecz w czasie bitwy stracił jedno oko, które później dzięki mocy innego boga Thotha zostało odzyskane. Horus - już pełen sam w sobie mógł wreszcie zapewnić swemu ojcu ponowne odrodzenie w zaświatach:

"Enter the risen Osiris – risen again"

W egipskich szkicach Oko Horusa przedstawiane jest jako sześciokątna figura, przy czym każdy kąt oznacza jeden zmysł - smak, zapach, dotyk, wzrok, słuch i myśl.

Odchodzący faraon, najprawdopodobniej widzi właśnie oko Horusa - co jest symbolem tracenia zmysłów i powolnego odchodzenia w zaświaty.

Tuż przed śmiercią, faraon przypomina sobie swoje panowanie i z odrobiną sarkazmu liczy na to, iż następca będzie kontynuował jego metody terroru:

"When I was living this lie, fear was my game People would worship and fall, drop to their knees So bring me the blood and red wine for the one to succeed me"

W ostatnim wersie:

"A shell of a man God preserved for a thousand ages But open the gates of my Hell – I will strike from the grav"

znajdujemy ostrzeżenie znane każdemu archeologowi - nie otwierajcie mego grobu bo spotka Was ma zemsta!

Cały tekst, jak i jego tytuł może być też rozumiany całkiem inaczej. Powerslave - oddaje obecną wówczas sytuacje w Iron Maiden - zamknięci we własnej pułapce - album, promocja, trasa, album, promocja, trasa...itd.

Album zamyka jeden z najdłuższych utworów w dorobku Maiden (jest to także kawałek o najdłuższym tytule) "Rime Of The Ancient Mariner". Steve Harris został zainspirowany poematem Samuela Taylora Coleridge'a właśnie pod tytułem "Rime Of The Ancient Mariner". Samuel T. Coleridge - poeta, znany z miłości do opiatów oraz innych narkotyków na pomysł tego dzieła wpadł przysłuchując się opowieści swojego sąsiada Johna Cruikshank'a, któremu śnił się tajemniczy, opustoszały okręt. Sens utworu możemy odczytywać aż na trzech różnych płaszczyznach. 1. Jako zwykłą podróżniczą powieść. 2. Jako chrześcijańską przypowieść - zabicie Albatrosa przez Marynarza, symbolizuje grzech pierworodny. Późniejsza tułaczka i ponoszenie kary za bezmyślne zabicie swojego "przewodnika" to ponoszenie winy za grzech. To, iż Marynarz przeżył możemy traktować jako powiedzenie się misji Chrystusa - jego ukrzyżowanie za nasze grzechy i późniejsze zmartwychwstanie. 3. Marynarz jest tzw. "everymanem", który ponosi karę za jakiś niemoralny czyn. Izolacja od ludzi, samotne błąkanie się, w końcu przezwyciężenie trudności i powrót na łono społeczeństwa.

Chociaż Steve naprawdę się postarał to jednak zapewniam Was, że aby w pełni docenić historię o Marynarzu i Albatrosie należy przeczytać książkę.

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013