A Real Dead One to płyta koncertowa, dokumentująca drugą część trasy "Fear Of The Dark Tour" (Tournee Fear Of The Dark było podzielone na 2 części, pierwsza - "Fear Of The Dark Tour" zakończyła się pod koniec '92 r., później Maideni zrobili sobie krótki odpoczynek a następnie na początku '93r wraz ze zmienionym setlistem i nazwą trasy - A Real LIVE Tour zespół wyruszył na podbój Europy).
Jak się okazało album ten był ostatnim, na którym śpiewał Bruce Dickinson (aż do jego powrotu na początku 1999r.), który podczas przerwy w koncertowaniu postanowił zakończyć swoją karierę w Iron Maiden i skupić się na dokonaniach solowych.
Wbrew zapewnieniom Dickinsona, który zarzekał się, iż decyzja o odejściu absolutnie nie wpłynie na jego śpiewanie było niestety zgoła przeciwnie. A Real LIVE Tour pomimo starań Steve'a i reszty zespołu okazała się być największą porażką w karierze Maiden i kompletną stratą czasu.
Bruce na większości koncertów śpiewał ewidentnie lekceważąco i poniżej swoich możliwości.
Na płycie A Real DEAD One znalazły się utwory Maiden z lat '80-84 (poprzednia koncertówka A Real LIVE One zawierała kawałki z albumów wydanych pomiędzy 1986 a 1992r.) - m.in. takie "perły" jak "Prowler", "Remember Tomorrow" czy "Transylvania", które to od dawna nie były grane na koncertach.
Pomijając kilka kosmetycznych zmian (selekcja gitar na poszczególne kanały jest minimalnie większa niż płycie A Real LIVE One) produkcja na A Real DEAD One i A Real LIVE One jest niemalże identyczna. Oba albumy wzbogacone są o głośno zmiksowaną publiczność a także oba zawierają utwory pochodzące z różnych koncertów i z jednego tournee. (ściślej z dwóch tras ale promujących jeden album - Fear Of The Dark).
Prawdopodobnie właśnie te podobieństwa wpłynęły na to, iż w reedycji płyt Maiden w '98r. albumy A Real LIVE One i A Real DEAD One zostały połączone w jedną dwupłytową koncertówkę o nazwie A Real LIVE DEAD One.
"The Number Of The Beast" (The Valby Halle - Copenhagen, Denmark) - jeden z kawałków, który był chyba najbardziej opisywanym utworem Iron Maiden w mediach. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście.
W jednym z wywiadów Harris wspomina także jeszcze jedną inspiracje do napisanie tego utworu - był to wiersz Roberta Burns'a - "Tam O'Shanter"
No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...666 funtów
"The Trooper" (The Ishallen - Helsinki, Finland) - Opowiada on o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade".
Tekst jest historią walczącego, brytyjskiego kawalerzysty przeciwko Rosyjskiej armii. Lekka kawaleria pod dowództwem Lord'a Cardigan'a zmierzyła się z Rosjanami niedaleko Sewastopola 25 października 1854r.
Po nieudanym szturmie na pozycje wroga z 670 żołnierzy brytyjskich zostało ledwie 195, Lord Cardigan lekceważąc rozkaz swoich dowódców, nakazujących zatrzymanie szturmu, doprowadził do całkowitego rozpadu kawalerii.
"Prowler" (The Palaghiacco - Rome, Italy) - jak mówi sam tytuł, będzie o podglądaczu, świrze, który znajduje przyjemność w podglądaniu kobiet z ukrycia.
Następna w kolejności jest "Transylvania" (The Grugahalle - Essen, Germany) - jeden z nielicznych instrumentalnych utworów wykonywanych przez Iron Maiden. Pomimo braku tekstu tytuł sugeruje, iż Harris zainspirował się książką Bram'a Stoker'a "Dracula". Horrorowata powieść była wielokrotnie ekranizowana jednak najlepszy film to chyba ten z lat '30.
Teraz "Remember Tomorrow" (The Grugahalle - Essen, Germany) - jest to wolny utwór z niesamowicie potężnym dynamicznym "środkiem". Utwór jest o dziadku Di'anno i choć nie można tego bezpośrednio zinterpretować z tekstu to robiąc "poprawkę" na literacką fantazję, wierzymy Paul'owi.
"Where Eagles Dare" (The Rijnhal - Arnhem, Holland), utwór oparty na książce Alistaira MacLeana i filmie także pod tym samym tytułem. Jest to opowieść mająca miejsce podczas II wojny światowej i opowiada o odbiciu amerykańskiego generała z rąk Niemców. W filmie występował miedzy innymi Clint Eastwood (patrz : zapowiedź tego kawałka) i Richard Burton.
Ze wstępem do tego utworu wiąże się anegdota o Stevie i Nicko. Podobno Harris poprosił McBraina o dobre wejście na bębnach a jako, że Nicko był nowym perkusistą chciał się pokazać od jak najlepszej strony. Ćwiczył i wymyślał różne motywy przez kilka dni. W końcu zagrał to 'Arremu a on tylko skrzywił się i sam zasiadł za bębnami a następnie wystukał motyw, który możemy usłyszeć na płycie.
"Sanctuary" (Neuchatel - Lausanne, Switzerland) - nieśmiertelny utwór Maiden. Steve tak go polubił, iż nawet grupę swojego finansowego zaplecza nazwał tym tytułem. Kawałek opowiada o kryminaliście uciekającym z rąk prawa. Ten motyw był zresztą wielokrotnie powtarzany w piosenkach Iron Maiden: Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile, The Fugitive.
Teraz utwór, który może nie jest zbytnio skomplikowany technicznie to jednak darzony jest wielka sympatią i przez zespół i przez fanów. "Running Free" (Neuchatel - Lausanne, Switzerland) - tekst jest trochę w stylu "punkowym" i hard rockowym i nie przypomina mega dzieł ale refren i prosty rytm zawsze sprawdza się na koncertach.
Najsłynniejszy utwór Iron Maiden to z pewnością "Run To The Hills" (The Vitkovice Sports Hall - Ostrava, CSFR).
Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdzcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...
"The white man came across the sea, he brought us pain and misery
He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own need..."
oraz ze strony białych...
"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game
Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards attack"
"2 Minutes To Midnight" .Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.
"As the madmen play on words and make us all dance to their song
To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"
Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 7 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji a USA odrzuciło zewnętrzną kontrolę swoich reaktorów.
Teraz szybsza wersja głównego koncertowego kawałka Iron Maiden, czyli "Iron Maiden" (The Isshallen - Helsinki, Finland)! Muzycznie jest to tak skomplikowany utwór jak "Running Free".:) Tekst jest z gatunku horror
"I just want to see your blood, I just want to stand and stare
See the blood begin to flow, as it falls upon the floor"
Utwór majstersztyk to "Hallowed Be Thy Name" (The Olympic Arena - Moscow, Russia). Tekst tego kawałka jest moim zdaniem po prostu rewelacyjny. Przysłuchujemy się myślom i emocjom jakie towarzyszą skazańcowi na chwilę przed powieszeniem. Uczucia jakie niesie ten utwór odczuwa się wręcz jak własne.
"Somebody please tell me that I'm dreaming, It's not easy to stop from screaming
But words escape me when I try to speak..."
MaYeR
© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013