Jak można się było spodziewać, album "Brave New World" osiągnął niesamowity sukces na cały świecie w niektórych państwach uzyskując nawet status złotej płyty (np. w Szwecji).
Po tak spektakularnym sukcesie albumu w nowym "starym" składzie zespół po raz drugi został zaproszony na festiwal "Rock In Rio" (pierwszy raz Maideni zagrali tam w 1985r.)
W związku z tymi wszystkimi zaszczytami Iron Maiden postanowiło zarejestrować jeden ze swoich koncertów z trasy "Brave New World Tour", wybór padł właśnie na występ podczas "Rock In Rio".
Koncertówka "Rock In Rio" stała się po 9 latach kolejnym albumem "live".
Nareszcie po tylu latach Iron Maiden wydało płytę, która godnie może konkurować z płytą symbolem "Live After Death". Mało tego, "Rock In Rio" nie tylko konkuruje ale i bije na głowę album z 1985r. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła temu festiwalowi, wzbogacona o wręcz perfekcyjną produkcję zaowocowało wydaniem metalowej płyty wszechczasów.
Na "Rock In Rio" usłyszymy śpiew Bruce'a, który jest w formie jakiej nie był od lat. Dickinson jest wspomagany przez 3 gitary, które brzmią tutaj ostro jak brzytwy. Całość uzupełnia bas i bębny, które są tak potężne i głębokie, że słuchając tej płyty bardzo głośno na pewno poczujecie się jakbyście sami uczestniczyli w tym show.
Koncert wydano w postaci 2 płyt CD, płyty DVD oraz taśmy VHS.
Oprócz tego ukazały się wersje limitowane - kompakty zostały wzbogacone o ciekawe trójwymiarowe opakowanie, a DVD uzupełniono o dodatkową płytę, na której znalazły się wywiady z muzykami oraz fragmenty przygotowań do występu.
Disc 1
"Intro : Arthur's Farewell" - Jeden z lepszych wstępów w karierze Iron Maiden. Jak zwykle doskonale komponuje się z następnym utworem...
"The Wicker Man" - inspiracją tego utworu a właściwie tytułu był film 1973r. z Christopherem Lee w roli głównej pt. "The Wicker Man". Sam tekst jest jakby opisem naszego zdegenerowanego społeczeństwa, ogólnej apatii i egoizmie.
"He knocks you to your feet and so what are you gonna do
Your tongue has frozen now you've got something to say
The piper at the gates of dawn is calling you his way
You watch the world exploding every single night"
To wersy opisują ludzi, którzy codziennie oglądają wieczorne wiadomości i z czasem przepełnieni tymi sensacjami całkowicie zatracają jakiekolwiek wyższe uczucia.
"The ferryman wants his money you ain't going to give it back
He can push his own boat as you set up off the track"
"Ferryman" to prawdopodobnie Charon, który w greckiej mitologii przewoził dusze zmarłych przez rzekę Acheron.
"Brothers and their fathers joining hands and make a chain
The shadow of the Wicker Man is rising up again"
"Wickerman" to pogański posąg biorący udział w rytuale płodności. W celtyckiej kulturze wierzono, iż jeśli spali się tego wiklinowego bożka razem ze zwierzętami lub dziewicami a następnie rozsypie się ich prochy na polu to w następnym roku, plony będą większe. (swoja drogą to takie prochy służyły zapewne jako naturalny nawóz, na szczęście wymyślono nawozy sztuczne, więc tego rodzaju praktyki nie są już dłużej potrzebne.)
Zwrócenie uwagi na ten symbol to kolejna przestroga przed tym, iż powoli stajemy się plemieniem nieludzkich bezuczuciowych ludzi pierwotnych.
Kolejny kawałek to "Ghosts Of The Navigator". Tekst jest metaforą życia, nawigator to człowiek płynący przez morze (czyli idący przez życie) ku zachodowi słońca (śmierci).
"I see the ghosts of navigators but they are lost
As they sail into the sunset they'll count the cost"
"Ghost of navigators" to ludzie zagubieni w życiu, osoby, które żyją, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Przesłanie Bruce'a to rada abyśmy korzystali z naszego czasu, który nam dano. : "Nothing's real until you feel"
"Brave New World" - Inspiracją tego utworu była książka Aldousa Huxley'a z 1932r. "Brave New World" opowiadająca o futurystycznym świecie, w którym każdy mieszkaniec bierze leki anty-depresyjne, dzieci rodzą się w wyspecjalizowanych laboratoriach a jedyną rozrywkę zapewnia specjalny film, który nie tylko można oglądać ale także dotknąć i poczuć.
Patrząc z perspektywy czasu widać, iż chociaż Huxley nazywał to Utopią to jednak staje się ona z roku na rok naszą rzeczywistością.
Zwrot "Brave New World" pojawia się też w sztuce Williama Shakespear'a pt. "The Tempest"
"O, wonder!
How many goodly creatures are there here!
How beauteous mankind is! O brave new world
That has such people in't!"
"Wrathchild" - tekst opowiada o desperacji gościa, który szuka swojego nieznanego ojca. Jego zamiary chyba nie są pokojowe:
"I was born into a scene of angriness and greed, and dominance and persecution"
Kolejny kawałek na płycie to jeden z najbardziej znanych czyli "2 Minutes To Midnight". Duet "Smith/Dickinson" opisał świat na krawędzi wojny nuklearnej. Świat do którego doprowadzają nas skorumpowani politycy i zdegenerowani generałowie.
"As the madmen play on words and make us all dance to their song
To the tune of starving millions, to make a better kind of gun"
Tytuł "2 Minutes To Midnight" odnosi się symbolu "zegara odliczającego czas do końca świata". Wskazówka osiągnęła 2 minuty do północy kiedy w 1953 roku Rosjanie zdetonowali bombę atomową o ogromnej sile rażenia, Obecnie mówi się, iż wskazówka pokazuje 9 minut do północy po tym jak Indie i Pakistan rozpoczęły próby z bombami własnej produkcji.
Następny na płycie jest "Blood Brothers" - podobnie jak wiele innych utworów Maiden tak i ten zadaje pytanie o życie i śmierć.
"Just for a second a glimpse of my father I see
And in a movement he beckons to me
And in a moment the memories are all that remain
And all the wounds are reopening again"
Obraz nieżyjącego ojca w pamięci to pewnego rodzaju nitka łącząca żywych z osobami, które kochamy a którzy już odeszli.
Wersy :
"And as you look all around at the world in dismay
What do you see, do you think we have learned
Not if you're taking a look at the war-torn affray
Out in the streets where the babies are burned"
nawiązują do tematu, który poruszony został w "The Wicker Man'ie - obojętność społeczeństwa i niewrażliwość na tych ludzi, którym jednak na czymś zależy.
Wreszcie pytanie o sens tego wszystkiego:
"Will we ever know what the answer to life really is?
Can you really tell me what life is?"
"Sign Of The Cross" - Utwór ten oparty jest na powieści Umberto Eco "Imię Róży". Powstał także film na podstawie tej książki - w rolach głównych wystąpił Sean Connery i Christian Slater.
"Eleven saintly shrouded men, silhouettes stand against the sky
One in front with a cross held high, come to wash my sins away"
11 mężczyzn to Święta Inkwizycja, założona przez Kościół Katolicki. Organizacja ta miała za zadanie tępić heretyków wszelkimi możliwymi sposobami, nie wyłączając tortur i morderstw.
Klimat tekstu "The Mercenary" jest bardzo podobny do "The Assassin" z płyty "No Prayer For The Dying". Podobnie jak w "Zabójcy" tak i tu mamy "łowcę", który tropi i zabija.
"Pay to kill, die to lose, hunted, hunter which are you
Diablo come again to make trophies out of men"
Inspiracją tego kawałka mógł być film "Predator" z Arnold'em Schwarzenegger'em w roli głównej.
W filmie predatorem był właśnie niewidzialny potwór - Diablo, który "kolekcjonował" ludzi.
"The Trooper", opowiada o Wojnie Krymskiej (1853 - 1856), opisanej przez Lorda Tennyson'a w "The Charge Of The Light Brigade"
Disc 2
"Dream Of Mirrors" - to kolejna kompozycja oparta na nocnym koszmarze Harris'a (podobnie jak np. "The Number Of The Beast")
Tekst opowiada o ciągle powtarzającym się czarno - białym śnie. Klimat i niektóre wersy przypominają "Infinite Dreams"
"'...scared to fall asleep again, In case the dream begins again"
'Infinite Dreams'
'Scared to fall asleep and dream the dream again"
'Dreams Of Mirrors'
oraz "Deja - Vu"
"Have you ever felt the future is the past, but you don't know how...?
A reflected dream of a captured time, is it really now, is it really happening?"
"The Clansmen" - epickie dzieło Harris'a. Inspiracją dla Steve'a były celtyckie klimaty z filmów "Rob Roy" i "Braveheart". Film "Braveheart" (Waleczne Serce w reż. Mel'a Gibson'a) opowiada o Szkockich klanach, które wywołują rewoltę mającą na celu wyzwolenie się spod jarzma angielskich okupantów.
"It is the right to believe in the need to be free
It's a time when you die and without asking why
Can't you see what they do, they are grinding us down
They are taking our land that belongs to the clans"
Refren "Freedom" to przypomnienie słowa wykrzyczanego w filmie przez Williama Wallace'a tuż przed egzekucją.
"The Evil That Men Do" - tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" Wiliama Shakespeare (Bruce często cytuje cały fragment).
Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika. Mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci.
"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems
The seventh lamb slain, the book of life opens before me
And I will pray for you, someday I may return
Don't you cry for me, beyond is where I learn"
"Fear Of The Dark"- To historia rodem z horroru. Ciemno, pusto i Ty sam, czując czyjś oddech na plecach.
"Fear of the dark, fear of the dark
I have a constant fear that something's always near
Fear of the dark, fear of the dark
I have a phobia that someone's always there "
Teraz szybsza wersja głównego koncertowego kawałka Iron Maiden, czyli "Iron Maiden"! Muzycznie jest to tak skomplikowany utwór jak "Running Free".:) Tekst jest z gatunku horror "
"I just want to see your blood, I just want to stand and stare
See the blood begin to flow, as it falls upon the floor"
"The Number Of The Beast" - jeden z kawałków, który był chyba najbardziej opisywanym utworem Iron Maiden w mediach. Z genezą jego powstania wiąże się wiele historii. Po pierwsze utwór oparty jest na horrorze z 1978r. Omen II. Po drugie Stevowi śniła się pewna historia, którą opisał w tekście. No i na sam koniec cyfra 666 często przewijała się w czasie nagrywania płyty. Chociażby rachunek za remont samochodu Martina Bircha, opiewał na sumę...66,6 funtów.
Utwór majstersztyk to "Hallowed Be Thy Name". Tekst tego kawałka jest moim zdaniem po prostu rewelacyjny. Przysłuchujemy się myślom i emocjom jakie towarzyszą skazańcowi na chwilę przed powieszeniem. Uczucia jakie niesie ten utwór odczuwa się wręcz jak własne.
"Somebody please tell me that I'm dreaming, It's not easy to stop from
screaming But words escape me when I try to speak..."
"Sanctuary" - nieśmiertelny utwór Maiden. Steve tak go polubił, iż nawet grupę swojego finansowego zaplecza nazwał tym tytułem. Kawałek opowiada o kryminaliście uciekającym z rąk prawa. Ten motyw był zresztą wielokrotnie powtarzany w piosenkach Iron Maiden: Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile, The Fugitive.
Koncertówkę zamyka drygi bis, który jest chyba najsłynniejszy utworem Iron Maiden - "Run To The Hills". Tekst opisuje walki pomiędzy najeźdźcami z Europy a rodowitymi mieszkańcami Ameryki - Indianami. Rytm przypomina galopujące konie a tekst dzieli się na opis ataku ze strony czerwonoskórych...
"The white man came across the sea, he brought us pain and misery
He killed our tribes he killed our creed, he took our game for his own
need..."
oraz ze strony białych...
"Chasing the redskins back to their holes, fighting them at their own game
Murder for freedom the stab in the back, women and children and cowards
attack
MaYeR
© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013