SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

SEVENTH SON OF A SEVENTH SON

Seventh Son Of A Seventh Son to wyjątkowy album, ostatni z tak zwanych klasyków Maiden. Ta płyta kończy pewien proces twórczości i popularności zespołu, która rozpoczęła się od "Piece Of Mind" a swoje apogeum osiągnęła poprzez eksperymentalny "Somewhere In Time" i podążającą w jej ślady "siódmą płytą". Właśnie, "Seventh Son Of A Seventh Son" to tytuł i motyw przewodni albumu, w którym główną rolę gra liczba siedem. A jeśli dobrze policzycie to ta płyta jest też siódmą w studyjnym dorobku grupy. (Podobne powiązania ma np. Virtual XI - tu z kolei jedenasta studyjna płyta).

Iron Maiden nagrało kilka albumów, o których można było spekulować, iż są "concept - albumami" np. Killers - głównie poprzez przewijający się motyw morderstwa, ucieczki i pokuty czy "Powerslave" - niesamowity klimat okładki, zdjęć zespołu oraz podobny klimat kawałków. Jednak dopiero "Seventh Son Of A Seventh Son" ma wyraźny temat i opowiada pewną historię, która przewija się przez wszystkie utwory. Płyta zaczyna się oraz kończy tą samą zwrotką:

"Seven deadly sins, seven ways to win Seven holy paths to hell, and your trip begins Seven downward slopes, seven bloodied hopes Seven are your burning fires, seven your desires....."

Nawiązując do starożytnej mitologii - siódma córka siódmej córki czy też siódmy syn siódmego syna posiada ogromne magiczne moce. Zespół swoją historię oparł na powieści Orson'a Scott'a Card'a, która właśnie opowiada o takim dziecku. "Wybraniec" już od urodzenia staje się obiektem manipulacji złych oraz dobrych sił a wraz z wiekiem uczy się używania swoich nadludzkich zdolności oraz kontrolowania swojej mocy.

"Seventh Son Of A Seventh Son" to zdaniem wielu majstersztyk heavy-metalu. Rozbudowana sfera muzyczna, wspaniałe teksty i niesamowity klimat tworzy wielki epicki album, który osiągnął ogromny komercyjny sukces (pierwsze miejsce w wielu krajach). W konsekwencji, zespół na fali rosnącej poularności został zaproszony jako gwiazda na festiwal "Monsters Of Rock" w Donington oraz rozpoczął tournee, które zaowocowało wydaniem kolejnego Video "Maiden England" (w 1994r. wydano specjalną edycję "Maiden England" - płyta + VHS).

Niestety "Seventh Son Of A Seventh Son" kończy pewien okres w karierze Maiden - ostatnia płyta w tzw. klasycznym składzie : Dickinson, Harris, Murray, Smith, McBrain. Skończyła się też pewna forma muzyków, na późniejszych albumach Bruce nie śpiewał już tak jak na tym albumie a reszta zespołu popadła w pewną stagnację, która na szczęście skończyła się wraz "The X Factor". 1988 rok to też koniec pewnego trendu w muzyce, metal już nigdy później nie był tak popularny i grany z takich rozmachem.

Pierwszy utwór na albumie to znakomity "opener" koncertów "Moonchild". Inspiracją był magiczny rytuał Aleister'a Crowleya Liber Samekh. Crowley opisał go jako mistyczne doznanie, które służy Bestii (Crowley'owi) po to aby ta posiadła Wiedzę i Konwersację świętego Anioła Stróża. Jeśli religijni bigoci myślą, że utwór/płyta "The Number Of The Beast" to peany na cześć Szatana, powinni zagłębić się w teksty albumu "Seventh Son Of A Seventh Son".

"I am he the bornless one the fallen angel watching you"

tu osobiście przedstawia się nam sam Szatan. Lucyfer, upadły anioł - ten, który się nigdy nie narodził. Wszyscy, którzy interesują się antyczną mitologią Greków z pewnością zauważą pewne podobieństwa pomiędzy Lucyferem (łac. niosący światło) a Prometeuszem. Obaj nieśli światło ludziom - Prometeusz dosłownie, Lucyfer w postaci wiedzy. Obaj zostali za to ukarani.

"Babylon, the scarlet whore, I'll infiltrate your gratitude"

The Scarlet whore to wg Apokalipsy Św. Jana :

... Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat, cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły, miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości i brudów swego nierządu. A na jej czole wypisane imię - tajemnica: "Wielki Babilon. Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi...

Ową niewiastę Aleister Crowley wpisał do swego panteonu półbogów. Przedstawiała ona wzorzec wszelkich pragnień i uczuć, ciała oraz umysłu. Osobę dającą i nie oczekującej niczego w zamian. To symbol "wiedzy", pełnego szczęścia i przeciwstawienie się ograniczeniom narzucanym choćby przez religie chrześcijańską. W pewien sposób także i to nawiązuje do antycznej mitologii, przypominając nam Dionizosa a w innych religiach - światło Brahmana czy też tzw. Nirvanę.

Wielki Babilon i jej nierządnica - czyli wszystko to co neguje chrześcijaństwo jest zarazem wielką zaletą i mądrością otrzymaną od Pana Światła. Nie powinniśmy ślepo podążać za altruistycznym i nędznym sposobem bycia, jak uczy nas i Nietsche w "Narodzinach Tragedii" - najgorszym grzechem jest odrzucenie egoizmu i podporządkowanie się ogłupiającej masie podludzi.

"Moonchild – hear the mandrake scream"

Korzeń mandragory (mandrake) to znany już starożytnym narkotyk o wielu zastosowaniach. Wierzono, iż prawdziwie skuteczna jest dopiero wtedy, kiedy urośnie przy szubienicy. Używano jej w wielu pierwotnych rytuałach, przy czym wcześniej zatykano sobie uszy woskiem, ponieważ bano się, iż podczas jej gotowania z rośliny wydobędzie się ogłuszający wrzask mogący spowodować stałą utratę słuchu. (mandrake scream). Obecnie wiadomo, iż używanie wywaru z mandragory może spowodować poronienie. Pomimo tego, iż matka nienarodzonego "Siódmego Syna" taki napój spożyła to jednak nie wpłynęło to na ciążę. Z tekstu "Moonchild" możemy wywnioskować, iż rodzicielka "Siódmego Syna" obawiała się, że może urodzić Antychrysta i dlatego wszelkimi sposobami chciała się dziecka pozbyć.

"If you die by your own hand as a suicide you shall be damned"

Lucyfer ostrzegł jednak, iż dzieciobójstwo karane jest wiecznym potępieniem.

Podsumowując pierwszą cześć opowieści, przedstawiono nam matkę Siódmego Syna, dowiadujemy się, iż dziecko od samego poczęcia jest potępione/chronione? ponieważ obserwuje je sam Szatan...

"Infinite Dreams" kontynuuje mistyczny temat płyty. W Moonchild dowiedzieliśmy się trochę o matce a w tym numerze mamy opis ojca Siódmego Syna, który jest dręczony przez nadprzyrodzone objawienia i koszmary.

"Help me – help me to find my true self without seeing the future Save me – save me from torturing myself even within my dreams"

Wygląda na to, iż osoba ta posiada pewne mistyczne moce, jednak nie rozumie ich działania i nie potrafi ich wykorzystać.

Tekst jest jakby dociekaniem gdzie jest granica życia i co nas czeka po śmierci - zresztą podobnie jak ostatnia zwrotka "Hallowed Be Thy Name". Z tą jednak różnicą, iż tu jest odpowiedź - proces reinkarnacji.

"I'd like to think that when I die I'd get a chance another time And to return and live again, reincarnate, play the game Again and again and again and again "

Kolejny kawałek to "Can I Play With Madness" - jest to ciąg dalszy opisu życia ojca Siódmego Syna. Będąc jeszcze młodzieńcem, chłopak czuje ,że dzieje się z nim coś dziwnego. Coś czego nie potrafi zrozumieć pomimo tego, że bardzo by chciał. Szukając wiedzy spotyka się z jasnowidzem i u niego próbuje dowiedzieć się czegokolwiek o swojej przyszłości. Magik z pomocą kryształowej kuli zagłębia się w duszę chłopca.

"Can I play with madness? – the prophet looked and he laughed at me Can I play with madness? – he said you're blind too blind too see"

"The Evil That Men Do" to najpopularniejszy utwór z tego albumu, najczęściej grany na koncertach. Tytuł jest cytatem z "Juliusza Cezara" Wiliama Shakespeare (Bruce często cytuje cały fragment). Jednak sam tekst nie ma nic wspólnego z dziełem słynnego Anglika, mówi raczej podobnie jak "Infinite Dreams" o kole życia i śmierci - refleksji na temat uczuć, cierpienia i wyrwania się z doczesnego świata.

"Love is a razor and I walked the line on that silver blade Slept in the dust with his daughter, her eyes red with the slaughter of innocence But I will pray for her, I will call her name out loud I would bleed for her, if I could only see her now"

Wydaje się, że są to wspomnienia jakiejś niespełnionej miłości naszego bohatera. Uczucia, które było tak głębokie i prawdziwe, iż teraz kiedy nie ma ukochanej, Siódmy Syn zastanawia się nad popełnieniem samobójstwa.

"Circle of fire my baptism of joy at an end it seems The seventh lamb slain, the book of life opens before me And I will pray for you, someday I may return Don't you cry for me, beyond is where I learn"

I wreszcie początek właściwej historii o siódmym synu, siódmego syna czyli "Seventh Son Of A Seventh Son". Pomysł tekstu opiera się na powieści Orson'a Scott'a Card'a "Seventh Son". W tym kawałku dowiadujemy się o narodzinach dziecka, które jest siódmym synem siódmego syna.

"Here the birth from an unbroken line, Born the healer the seventh, his time"

Poczęty malec posiada niezwykłe nadprzyrodzone moce.

"Unknowingly blessed and as his life unfolds, Slowly unveiling the power he holds "

Szatan, który obserwuje dziecko od samego poczęcia, liczy na to, iż chłopak będzie instrumentem w jego rękach. Jednak teraz i "dobro" wkracza do walki, chcąc ocalić kolejną duszę od potępienia.

"Then they watch the progress he makes The Good and the Evil which path will he take Both of them trying to manipulate The use of his powers before it's too late"

Pomimo tego, iż Siódmy Syn Siódmego Syna ma sam podjąć decyzję, którą ścieżkę wybrać to jednak bez względu na to, jego dalszy los i tak jest już przesądzony,.

"Today is born the seventh one, born of woman the seventh son And he in turn of a seventh son, he has the power to heal He has the gift of the second sight, he is the chosen one So it shall be written so it shall be done "

"The Prophecy" to dalszy ciąg sagi. Starszy już Alvin (siódmy syn siódemgo syna) ostrzega mieszkańców przed nadejściem katastrofy, która zniszczy całą wioskę.:

"The impending disaster it looms and the whole of the village is doomed"

Losu/karmy nie można jednak zmienić - jak miało się stać, tak będzie (So it shall be written so it shall be done).

Alvin prosi i błaga aby go posłuchano:

"I'll take your life in my hands, your fate your fortune's in my visions Heed what I say and you'll see what will be, please listen to me"

Niestety nikt mu nie wierzy a po tragedii wszyscy winią właśnie siódmego syna, iż to on sprowadził tę katastrofę.

"Now that they see the disaster is done, now they put all the blame unto me They feel I brought on a curse,"

"The Clairvoyant" to ostatni kawałek, który bezpośrednio odnosi się do historii rozpoczętej w "Seventh Son Of A Seventh Son". Tekst stanowi pewną refleksję na temat rosnącej mocy wybrańca i w przeciwieństwie do ojca zdolności kontrolowania swych wizji.

Niestety, w pewnym momencie ta wiedza zaczyna go przytłaczać a sam Alvin zaczyna mieć kłopoty z rozróżnieniem tego co widzi naprawdę a tym co jest tylko jego wizją. "Is this a dream or is it now? Is this a vision or normality I see before my eyes?"

Siódmy Syn, Siódmego Syna staje przed sytuacją, z której jest tylko jedno wyjście. Czy popełnić samobójstwo, czy też Moc sama dopełni czynu.

"There's a time to live and a time to die, when it's time to meet the maker"

Może jednak nie ma się czego obawiać, bez względu na to jak TO się stanie, w końcu przyjdzie czas na ponowne narodziny....:

"....and reborn again? "

Ostatnim utworem na albumie jest "Only The Good Die Young". Dopełniło się. Czytając tekst, słuchamy gorzkich myśli Siódmego Syna, Siódmego Syna, który najwyraźniej umiera. W tych ostatnich chwilach Alvin zaczyna rozumieć, iż przez całe swe życie był tylko pionkiem w grze pomiędzy Dobrem i Złem.

"Some innocent pawn in an end game one more stalemate"

Nikt nie wygrał a straciła rodzima wioska "wybranego". Zamiast uwierzyć w przepowiednie Siódmego Syna, wieśniacy woleli wiarę w Chodzącego Po Wodzie:

"Walking on water are miracles all you can trust"

Ślepa wiara w kaznodziei o "ograniczonych umysłach", doprowadziła do katastrofy:

"So I think I'll leave you with your bishops and your guilt So until the next time, have a good sin"

Utwór kończy się znajomą zwrotką, która zamyka koło. Kończy się życie, zaczyna się życie. Kończy się historia i rozpoczyna od nowa. Czyżby to pewna nauka, że ludzie nigdy się nie naucza i katastrofa ta oraz inne będą się powtarzać?

"Seven deadly sins, seven ways to win Seven holy paths to hell Seven downward slopes, seven bloodied hopes Seven are your burning fires, seven your desires..... "

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013