SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden

The Soundhause Tapes

31 grudnia 1978r. za ciężko zarobione pieniądze do studia w Spaceword weszła grupa 4 muzyków: Steve Harris, Dave Murray, Paul Di'Anno i Doug Sampson. Po 24h mieli już swoją pierwszą taśmę demo (Spaceword Demo). Zdążyli nagrać 4 utwory: Iron Maiden, Invasion, Prowler i Strange World. Swoje nagranie zanieśli znanemu metalowemu DJ-owi z Soundhouse. Dzięki jego poparciu zespół postanowił swoją taśmę wydać publicznie. Pod nazwą "The Soundhouse Tapes" niezależna wytwórnia "Rock Hard" w 1979 r. wydała na EP-ce 3 utwory zarejestrowane w Spaceword.(nie opublikowano Strange World, gdyż zespół był niezadowolony z jakości nagrania tego kawałka. Aż do roku 1996 i składanki Best Of The Beast wersja Strange World z '78r. nie ujrzała światła dziennego). EP'ka została wydana na 7" winylu w ilości 20.000 egz. i była sprzedawana drogą pocztową. Zaskakująco cały nakład rozszedł się bardzo szybko lecz grupa postanowiła nie zwiększać nakładu. Wobec powyższego dzisiaj po wielu latach oryginalny winyl "The Soundhouse Tapes" jest prawdziwym "białym krukiem" wśród fanów a jego cena osiąga niebotyczne kwoty. We wkładce do płyty Neal Kay, wspomniany DJ z Soundhouse napisał parę słów:

Every so often, one special band emerges from the mass of untried and unknown hopefuls which fill the streets of the rock world. Iron Maiden is just one such band, bringing with their emergence, a style of rock music, so hard, gritty and honest in it's delivery that only success can justify their hard toil! The tracks on this E.P. were the first ever recorded by the band and are the authentic unremixed cuts taken from the demo tape recorded at Spaceward Studios in Cambridge on December 30th 1978, and, subsequently presented to me in the Soundhouse a week later. After one hearing it was obvious that Iron Maiden would become one of the leaders of present-day heavy metal, combining the sort of talent and hard drive that the music world must not ever ignore.

Neal Kay

W 2002r. zespół postanowił zrobić niespodziankę swoim fanom. Każdy kto kupił album z limitowanej reedycji płyt tzw. "Vinyl Replica" dostawał naklejkę z Eddie'm i adresem. Kiedy nazbierało się 6 takich naklejek, można je było wysłać (+ dopłacić 6,66 $ na przesyłkę) na podany adres a za darmo otrzymywało się specjalną limitowaną (666 egzemplarzy) edycję CD, Ep'ki "The Soundhouse Tapes".

"Iron Maiden" to pierwszy utwór na płycie. Od razu jest ostro. Mimo tego, że prawie wszyscy fani zaczynali słuchać tego utworu już w innej wersji z płyty "Iron Maiden" a ten kawałek tutaj jest grany trochę wolniej i tempo jest jakby nie takie to i tak czuć moc drzemiącą w tym w sumie już standardowym utworze.

Kolejny utwór to "Invasion" i opowiada o inwazji, Wikingów. Kawałek ten później nagrano jeszcze raz i wydano na singlu "Women In Uniform". W roku 1982r. po kolejnej interwencji Steve'a w tekst i muzykę "Invasion" przekształciło się w "Invaders" i pod tym tytułem umieszczone jest na albumie "The Number Of The Beast". Oryginalne "Invasion" z Soundhouse jest zagrane wolniej i mniej energetycznie niż ta późniejsza wersja ale i tak jest warta posłuchania.

Ostatni ale chyba najlepszy z całej płyty kawałek to "Prowler". Tradycyjnie zagrany wolniej i tylko z 1 gitarą ale jego moc jest porównywalna z tą, która emanuje z szybszej wersji na płycie "Iron Maiden".

Większość informacji na temat albumu nie pochodzi ode mnie, uzyskałem je dzięki "Baeleron's Commentary".

MaYeR

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2013