SanktuariuM - Polski Fan Klub Iron Maiden


POWERSLAVE

IRON MAIDEN - POWERSLAVE Utwory:
1.Aces High
2.2 Minutes To Midnight
3.Losfer Words (Big 'Orra)
4.Flash Of The Blade
5.The Duellists
6.Back In The Village
7.Powerslave
8.Rime Of The Ancient Mariner
Tutaj mozesz kupić płytę
Recenzja

Skład zespołu:
Steve Harris: Bass
Adrian Smiths: Guitar
Dave Murray: Guitar
Nicko McBrain: Drums
Bruce Dickinson: Vocals

Producent: Martin Birch
Miejsce nagrania: Compass Point, Nassau
Miejsce nagrania: Electric Ladyland Studios, New York
Mastering: George Marino w Sterling Sound, New York
Manager: Rod Smallwood, Andy Taylor
Autor okładki: Derek Riggs

LP EMI POWER 1
CD EMI 77774604529

"Powerslave" na zawsze pozostanie kultowym albumem dla polskich fanów. To od tej płyty zaczęło się prawdziwe szaleństwo na punkcie Żelaznej Dziewicy. Jako jeden z pierwszych heavy-metalowych zespołów, Iron Maiden zawitało do Polski, dając przy tym aż 5 koncertów. To nasi fani przyjmowali muzyków najgoręcej na świecie - zresztą możemy to zobaczyć na dokumencie "Behind The Iron Curtain".

Można powiedzieć, że płyta "Powerslave" i późniejsza koncertówka z tego tournee "Live After Death" pozostają ze sobą nierozerwalnie złączone. Postarajmy się jednak skupić na albumie studyjnym - a tu jak u Hitchcocka czyli "śmiertelnie" dobre "Aces High a potem już tylko...lepiej.

Zespół dokonał rzecz prawie niemożliwej - doszlifowano mogłoby się rzecz doskonałą już produkcję obecną na "Piece Of Mind". Talent Dickinsona do pisania świetnych tekstów rozwija się coraz dynamiczniej - przykładem może być utwór tytułowy czy też pesymistyczny w swej wymowie "2 Minutes To Midnight". Reszta muzyków także nie odstaje - Steve stworzył prawie, że dzieło życia jakim jest "Rime Of The Ancient Mariner". Możemy tylko żałować, iż do dzisiaj kapela nie zdecydowała się na zagranie live takich kawałków jak "The Duellists" czy "Flash Of The Blade".

Nie zapomnijmy o Eddiem - monumentalnym sfinksie, który wydaje się także dojrzalszy, nie jest już "punkiem" znanym z pierwszej płyty. Mało powiedziane wydoroślał, przede wszystkim urósł - i nie tylko na okładce ale także na scenie.

Z tym całym bagażem muzycznym i scenograficznym Iron Maiden wyruszyło na trasę, docenioną jak już wspominałem przez polskich fanów a później przez cały świat.

Największy ówczesny heavy-metalowy band, wydał jedną z najlepszych płyt lat 80 i promując ją rozpoczął słynne, niewolnicze (sic!) tournee. Do zobaczenia za...rok.

© Sanktuarium - Polski Fan Klub Iron Maiden & Iron Maiden Holdings Ltd. 1999-2010