Senjutsu - opinie na temat albumu

Wszystko na temat nowej płyty.

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Jak oceniasz nowy album Iron Maiden

10
9
8%
9
12
10%
8
17
15%
7
24
21%
6
12
10%
5
5
4%
4
19
17%
3
5
4%
2
6
5%
1
2
2%
0
4
3%
 
Liczba głosów: 115

Awatar użytkownika
cellman
-#Clairvoyant
-#Clairvoyant
Posty: 1233
Rejestracja: ndz kwie 16, 2006 5:58 pm
Skąd: Głogów/ZG/Wawa

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: cellman » śr wrz 01, 2021 2:42 pm

Dobra, jeszcze raz na szybko.

Senjutsu - super otwieracz, cieszę się, że nie było przydługiego intro, tylko od razu do rzeczy. Wszyscy się zastanawiają co to za plemienna perkusja, czy to Tool, czy co? Nie. To 'Gods of War' z 'Balls to Picasso' solowego Bruce'a ;) Dla mnie start tej płyty na plus, nie było nareszcie durnego i wymuszonego rocker'a tylko coś bardziej ambitnego, ale fakt, że do 'If Eternity Should Fail' trochę jeszcze brakuje. [8/10]

Stratego - poprawy, dobry numer Maiden. Wypada dość słabo na tle całej płyty, ale lepszy od innych Janickowych paszkwili typu 'The Pilgrim' albo 'The Alchemist'. STOPA NICKO! [6.5/10]

The Writing on the Wall - na początku byłem niezadowolony z tego singla, ale muszę przyznać, że po osłuchaniu się stwierdzam, że to zajebisty numer. Rockowo do przodu. Lepszy od singlowego 'Speed of Light' z poprzedniczki. [7.5/10]

Lost in the Lost World - to intro to jakieś mistrzostwo. Super klawisz w tle, 'aaaaa', to są momenty dla których warto być fanem Maiden. Potem jest dobrze, ciekawa linia wokalna. W zasadzie to Maidenowy średniak, ale broni się. [7/10]

The Days of the Future Past - dobry kawałek, ale faktycznie nie wpada jakoś w ucho od razu. Lepszy od Stratego. A to zwolnienie w środku - geniusz! [7/10]

The Time Machine - od razu wpada w ucho wers i riff, to obok Senjutsu druga rzecz którą zapamiętałem podczas pierwszego odsłuchu. Intro oczywiście to The Legacy... Unosi się duch Uriah Heep nad tym utworem. Gdyby nie autoplagiat w postaci intro byłoby 10/10 a tak mogę dać [9/10], ale to i tak chyba najlepszy numer na płycie.

The Darkest Hour - Intro pięknie znowu. Ale trochę bezzębna ta tzw. ballada. Wers nuuuda. Refren, bo chyba tak można go nazwać, lepiej. Chyba wraz ze Stratego najsłabszy numer na płycie. Ale nadal nie słabo. [6/10]

Death of the Celts - intro i wers i melodia wokalna do 3:50 - 10/10, a potem (od 4:58) to już Maidenowe/Harrisowe kombinowanie i rozwolnienie przeciętnych solówek (poza Janikową) [8/10].

The Parchment - Ale riff (pobrzmiewa BNW ale trochę bardziej moody w stylu The X Factor). Są tu autoplagiaty w drugiej części utworu, momentami (od 8:39) When the Wild Wind Blows pobrzmiewa. Niemniej jednak muszę przyznać, że szczęka lekko opada po odsłuchu. [9/10]

Hell on Earth - słyszę octaver w intro (Whammy, czy coś), to chyba pierwszy raz na albumie Maiden? Maidenowy galop. Znowu słyszę When the Wild Wind Blows, ale mniej niż we wspomnianym fragmencie The Parchment. [7.5/10]

Średnia ocen - 7.55/10

Ogólne wnioski:
-Faworyci: The Time Machine, The Parchment, Senjutsu, Death of the Celts

-Powrót do galopady.

-Lubię klimacik tej płyty. Trochę mroku nareszcie.

-Solówki to już od AMOLAD słabo. Praktycznie nic mi nie wpadło w ucho.

-To chyba najrówniejsza płyta Maiden od czasów Brave New World? Ex aequo z 'The Final Frontier' (którą nadal uważam za bardzo równą płytę i do której wracam chętniej niż do AMOLAD czy też The Book of Souls), przy czym myślę, że ta oceniana będzie wyżej od The Final Frontier.

-Nie odstają jakoś wyjątkowo ani gorsze ani lepsze numery. Więc płyta równa, równiejsza od The Book of Souls i Dance of Death imo. Należy też dodać, że The Book of Souls miało jednak 'If Eternity Should Fail', 'When the River Runs Deep' i mój absolutnie ulubiony 'The Red and the Black'.

-Nicko. Chłop w wieku 67 lat zaliczył taki występ. Na pewno na moje wrażenie ma wpływ, nareszcie!, świetna produkcja perkusji. Chapeau bas.

-No i na koniec. Produkcja. Dzięku Bogu Wszechmogącemu jest naprawdę dobrze. Dużo lepiej niż na The Book of Souls na którym chyba zapomniano low pass filter zaaplikować i dudni to jak gdyby nagrywane w stodole. Perkusja jest super nagrana i zmiksowana. Gitary mają więcej mięsa. Uff. Produkcja nieźle potrafi zniechęcić do powrotu do niektórych płyt.
P.S. Może Bruce faktycznie trochę schowany, ale całość jest najlepiej wyprodukowana i zmiksowana od Dance of Death.

Disclaimer: Oceny na gorąco. Wszystko może się zmienić i zastrzegam sobie prawo do zmiany zdania.

Awatar użytkownika
Sardi
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 5571
Rejestracja: sob sty 23, 2016 11:06 pm
Skąd: Batumi

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Sardi » śr wrz 01, 2021 3:01 pm

Spodziewałem się średniaka, dostałem naprawdę niezły album. Chyba będzie top 3 po reunion (1. AMOLAD 2. BNW). W piątek przy premierze się lepiej oslucham, ogólnie jest gitara
JAN BO I RICHIE FAULKNER PONAD WSZYSTKO
https://www.last.fm/pl/user/sardynex
setlist.fm/user/matt01

PanPrezes
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1714
Rejestracja: czw paź 21, 2010 5:06 pm
Skąd: Żywiec

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: PanPrezes » śr wrz 01, 2021 3:22 pm

Cześć Wszystkim, czy ktoś dobry mógłby podrzucić mi link na priv? Rzucił bym uchem jakie klocuchy tym razem wyprodukowali.

Hospes
-#Long distance runner
-#Long distance runner
Posty: 837
Rejestracja: wt mar 20, 2012 6:39 pm

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Hospes » śr wrz 01, 2021 3:35 pm

Mimo nawet skrajnych tu na forum opinii, wydaje się, że nie jest tak źle z tym albumem. Pocieszające jest to, że dwa utwory już wcześniej oficjalnie zaprezentowane, nie są najlepszymi na krążku. Ale jak wiadomo, każdy ma swoje oczekiwania, lubi co innego, za rożne rzeczy (melodie, riffy, część instrumentalna, tzw. zwolnienia itd.) chwali, więc trzeba się samemu przekonać i spokojnie posłuchać.
"Still my heart calculate and pray"

Awatar użytkownika
krusejder
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9846
Rejestracja: wt sie 10, 2010 12:46 pm

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: krusejder » śr wrz 01, 2021 3:54 pm

Słucham tych przeciętnych mp3 i brzmią LEPIEJ niż większość płyt od 2000 roku. Dłużyzny mniej doskwierają niż w tym samym okresie. Dickinson nie pieje aż tak często jak kogut. Są galopady.

KURWA, JEST DOBRZE !!

p.s. znalazłem w sieci taką alternatywną okładkę i się podzielę nią z Wami. Bo chyba okładka jest tu najsłabsza ;)
Obrazek
Krusejder on tour 2024: I: Tierra Santa, Non Iron, Delain, II: Bonnie Tyler, Kazik & ProForma ... III: Helicon IV, Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, Piotr Cugowski, U.D.O., Kult, Lady Pank, Glenn Hughes, Riot V, Rob Cray, Pendragon, Bruce Dickinson

Awatar użytkownika
Saul
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 123
Rejestracja: wt gru 21, 2004 8:01 pm
Skąd: Łódź

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Saul » śr wrz 01, 2021 4:02 pm

Miałem czekać do piątku, ale nie wytrzymałem :mryellow:
Po pierwszym odsłuchu nasuwa mi się taka myśl, że każdy kto marzył/wyobrażał sobie jakby to były gdyby TXF i VXI było nagrane z Brucem na wokalu to chyba właśnie otrzymał odpowiedź :wink: Czy takiego albumu oczekiwałem? Zdecydowanie nie. Z zaskoczenia mnie wzięli bo przyzwyczaili do tych melodyjek i setek powtórzeń na ostatnich albumach, że musze przetrawić ten brud, ale morda mi się cieszy! Co do brzmienia, to poczekam na prawilny nośnik.
Nowe Maiden, w końcu! :jee: :jee: :jee:
Ostatnio zmieniony śr wrz 01, 2021 9:12 pm przez Saul, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: gumbyy » śr wrz 01, 2021 4:36 pm

Po pierwszym odsłuchu:

na duży plus: The Parchment - mega numer, Days of Future Past - fajna jazda, bez kombinowania.

na plus: ballada (o dziwo i zgrozo :D), Hell on Earth - pomijając 2 min intra, 1,5 outra. No i trochę zżynka z epika z TFF.

na minus: Celtowie... nawet rip-off Stefan spitolił, wieśniacki melodyjki w The Time Machine i jeszcze gdzieś tam po drodze.

na mega minus: Lost in a Lost World - co to ma być? Zagrywka rozciągnięta do rozmiarów numeru? :lol:

Ogólne wrażenie - niestety jest trochę daddy rocka (ale IM już takie ostatnio jest) i wieśniackich melodyjek (The Time Machine - serio?), ale są też momenty dobre. Mieszanka TFF i TBOS. Wspominane w recenzjach BNW to jakiś niesmaczny żart. Obawiałem się 3 epików Stefana, ale jeden super, drugi spoko, tylko jeden od czapy.
www.MetalSide.pl

Deleted User 2259

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Deleted User 2259 » śr wrz 01, 2021 6:00 pm

Tutaj też wrzucę:

Ja po jednym odsłuchu <jak na razie> Bruce najbardziej mnie zaskoczył, myślałem, że po wymęczonej poprzedniej płycie już nic mnie dobrego z jego strony nie spotka, ale pozytywnie się zdziwiłem. Nicko i Steve też trzymają poziom. Solówki trochę słabiej, ale gitarzyści też trzymają fason. Niezły album, moja ocena jak na ten moment to między 6-7/10. Najmniej mi się single podobają. Ulubiony utwór jak na ten moment to: Lost.

Edit: może ankietę zrobić na ulubiony utwór na płycie? bo takiego tematu nie ma, a zawsze był :twisted:

Awatar użytkownika
Geri666
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3696
Rejestracja: śr lis 17, 2010 11:47 pm
Skąd: Wwa

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Geri666 » śr wrz 01, 2021 6:01 pm

Edit: może ankietę zrobić na ulubiony utwór na płycie? bo takiego tematu nie ma, a zawsze był :twisted:
Załóż jeszcze na najlepszego muzyka :P

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: gumbyy » śr wrz 01, 2021 6:02 pm

Edit: może ankietę zrobić na ulubiony utwór na płycie? bo takiego tematu nie ma, a zawsze był :twisted:
Załóż jeszcze na najlepszego muzyka :P
I na najlepszego wokalistę i basistę :D
www.MetalSide.pl

Awatar użytkownika
wojczi
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner
Posty: 544
Rejestracja: pt cze 12, 2015 12:24 am

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: wojczi » śr wrz 01, 2021 6:10 pm

Jestem po 1 przesłuchaniu na wieży, wieczorem odpalam na słuchawkach. Póki co jeżeli Panowie są w stanie nagrywać takie płyty po tylu latach, to proszę, żeby grali jak najdłużej. Istna petarda! :dance:

Deleted User 2259

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Deleted User 2259 » śr wrz 01, 2021 7:30 pm

Słucham już 3 raz i jest trochę słabiej niż za pierwszym razem, ale wciąż podtrzymuję opinie, że to niezły album.

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: dostoevsky » śr wrz 01, 2021 9:40 pm

Powtórzę za innym użytkownikiem - mi wystarczy, że album wszedł gładko przy pierwszym odsłuchu.

Awatar użytkownika
vyrus
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3256
Rejestracja: śr gru 20, 2006 4:08 pm
Skąd: Bydgoszcz

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: vyrus » śr wrz 01, 2021 9:58 pm

Ogólna uwaga na temat piania. Imo dobrym rozwiązaniem byłoby (co jest czasem stosowane), żeby nałożyć dwa wokale. Niska partia nieco głośniej, a pianie schowane w tle. Wtedy brzmi to nawet dobrze.
Przysługa, jaką pieniądz daje społeczeństwu, jest niezależna od jego ilości.

Awatar użytkownika
Schizoid
-#Lord of light
-#Lord of light
Posty: 9515
Rejestracja: śr cze 25, 2014 3:01 pm

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Schizoid » śr wrz 01, 2021 10:00 pm

1. Hell On Earth
2. Lost In A Lost World
3. Stratego
4. Darkest Hour
5. Days Of Future Past
6. The Parchment
7. Senjutsu
8. The Time Machine
9. The Writing On The Wall
10. Death Of The Celts
Lord of infernal, gather my strength
Carry me through the gates

Awatar użytkownika
gumbyy
ZASŁUŻONY SANATORIANIN
Posty: 12059
Rejestracja: śr cze 01, 2005 1:49 am
Skąd: Wrocław

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: gumbyy » śr wrz 01, 2021 10:16 pm

Ogólna uwaga na temat piania. Imo dobrym rozwiązaniem byłoby (co jest czasem stosowane), żeby nałożyć dwa wokale. Niska partia nieco głośniej, a pianie schowane w tle. Wtedy brzmi to nawet dobrze.
Dobrym rozwiązaniem byłoby śpiewanie na poziomie swoich możliwości, oraz dostrojenie instrumentów do tych możliwości.
www.MetalSide.pl

Awatar użytkownika
vyrus
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3256
Rejestracja: śr gru 20, 2006 4:08 pm
Skąd: Bydgoszcz

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: vyrus » śr wrz 01, 2021 10:25 pm

Pełna zgoda gumbyy, ale ja szukam rozwiązań realnych :lol:
Osobiście to najchętniej przerobiłbym Maiden na klimaty solo Bruce'a już po AMOLAD. Btw, szkoda że Bruce zaprzestał nagrywania solo po ToS :/
Przysługa, jaką pieniądz daje społeczeństwu, jest niezależna od jego ilości.

Awatar użytkownika
Rainmaker.
-#Ancient mariner
-#Ancient mariner
Posty: 504
Rejestracja: śr paź 22, 2003 7:46 pm
Skąd: Będzin

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: Rainmaker. » śr wrz 01, 2021 10:28 pm

Niestety po przesłuchaniu albumu jest mi trochę przykro, sorki ale ta płyta daleko ma do poprzedniego albumu "The Book Of Souls". Senjutsu to muza trudna w odbiorze, jeśli chodzi o większość numerów. Dickinson naprawdę fajne na niej śpiewa, tylko co z tego jeśli kompozycje są co najwyżej średniawe, to taka analogia do albumu "A Matter of Life and Death", gdzie kompozycje były wyśmienite a wokal Bruca, no cóż niekiedy był tragiczny. Na plus na pewno to że dzisiejsze Iron Maiden jest zdecydowanie bardziej ambitne twórczo od tego co było kiedyś na "Dance Of Death", gdzie kicz i tandeta wylewała się wodospadem - nie mogę do dziś zrozumieć, jak mogli to wydać po tak zacnym albumie jak "Brave New World", ale to tak na marginesie, bo przecież mięło mnóstwo czasu od tych dawnych dziejów :) Najjaśniejszym punktem Senjutsu to zdecydowanie ""Stratego" którego słucha się bardzo namiętnie, ułożenie warstwy tekstowej w tym numerze to nowa jakość Maiden, chodź nie da się ukryć małego minusu w postaci solówki z przed ponad 20 lat należącej do albumu Brave New World...

Awatar użytkownika
sajki
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 14, 2015 9:01 am

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: sajki » śr wrz 01, 2021 10:29 pm

1. Stratego
2. The Writing on the Wall
3. nic
4. nic
5. nic
.
.
.
9. ewentualnie The Darkest Hour
10. reszta

Awatar użytkownika
vyrus
-#Lord of the flies
-#Lord of the flies
Posty: 3256
Rejestracja: śr gru 20, 2006 4:08 pm
Skąd: Bydgoszcz

Re: Senjutsu - opinie na temat albumu

Postautor: vyrus » śr wrz 01, 2021 10:33 pm

dzisiejsze Iron Maiden jest zdecydowanie bardziej ambitne twórczo od tego co było kiedyś na "Dance Of Death", gdzie kicz i tandeta wylewała się wodospadem - nie mogę do dziś zrozumieć, jak mogli to wydać po tak zacnym albumie jak "Brave New World
Dla mnie jedynym wyznacznikiem jest to czy mam banana na mordzie jak czegoś słucham. Albo inaczej, jak często sięgam po dany album. Gówno mnie interesuje jakaś "ambitność". Nie o to w muzyce chodzi. I DoD jest dla mnie bardziej słuchalny niż BNW, który jest jakiś taki do bólu wypieszczony. Wręcz powiem, że nie widzę tam numerów słabych. DoD zdecydowanie zjada wszystkie albumy które były wydane po nim
Przysługa, jaką pieniądz daje społeczeństwu, jest niezależna od jego ilości.


Wróć do „Senjutsu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość