Gitarzyści na The Book of Souls

Wszystko na temat nowej płyty

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » ndz sie 30, 2015 2:59 pm

Temat poświęcony pracy gitarzystów na nowej płycie. Zarówno pod względem gitarowym (riffy, solówki) jak i kompozycyjnym. Co myślicie o tym, co nagrali na The Book of Souls?

Moim zdaniem autorem najlepszej kompozycji spośród gitarzystów jest Janick. Tytułowy utwór jest jednym z najlepszych na tej płycie. Autorem (no, współautorem) dwóch najsłabszych (ale wciąż dobrych) jest Adrian - Speed of Light i Death or Glory. Z kolei The Man Of Sorrows uważam za słabszy niż utwór który Dave napisał na poprzedni album, ale na dzień dzisiejszy i tak dałbym mu bardzo mocne 8/10. Dave zawsze trzyma poziom, szkoda, że tak mało pisze ;)

Jeśli chodzi o samą grę, to Dave nieco odstaje w solówkach, nadużywa kaczki i gra miejscami trochę chaotycznie, ale tylko w kilku utworach. Janick na dobrym poziomie, a najlepsze, najlepiej brzmiące i najciekawsze solówki zagrał moim zdaniem Adrian.

Ogólnie rzecz biorąc jeśli chodzi o grę gitarzystów to jest czego słuchać. Swoich ulubionych fragmentów gitarowych jeszcze nie podaję, bo chcę się osłuchać z płytą nieco lepiej.

edit: dodałbym jeszcze, że trochę bardziej wykorzystali na tej płycie potencjał jaki daje gra na trzy gitary.
Ostatnio zmieniony ndz sie 30, 2015 3:05 pm przez Dejavu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sajki
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 14, 2015 9:01 am

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: sajki » ndz sie 30, 2015 3:01 pm

Ja tylko o solówkach na razie- podobne jak na ostatnich albumach. Nie ma zapamiętywalnych motywów, świetnych melodii w solach. Są bo są. O takich rodzynkach jak sola w "Stranger in a Strane Land" czy "The Evil that Men Do" możemy na dobre zapomnieć.

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: dostoevsky » ndz sie 30, 2015 8:15 pm

Jan. :shock: Jak dla mnie to on zasługuje na wyrożnienie. Jego solówki bardzo mi się podobają, no i te wszystkie przejścia, w których gra melodie. Nawet ten pisk z pierwszej melodii w TRatB (1:23) jest uroczy. :)

Z pary Adrian i Dave zawsze wolałem tego pierwszego, i na tym albumie obaj grają na swoim poziomie (może Dave rzeczywiście trochę słabiej tym razem w ogólnym rozrachunku), choć w niektórych momentach zaskakują - i to na plus.

Poza tym każdy z nich zasługuje na brawa za swoje kompozycje.

W ogóle ten album sprawił, że kupiłem sobie cieńsze struny, wracam do standardowego strojenia i w najbliższych tygodniach rozpracowuję kompozycje z TBoS. :)

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » ndz sie 30, 2015 8:36 pm

Ja też mam zamiar sobie coś scoverować. Który utwór planujesz zrobić :)?

Przy okazji, solo (nie mam na myśli tego z intra, chociaż ono też jest dobre) Dave'a z jego utworu zasługuje na brawa.

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: dostoevsky » ndz sie 30, 2015 8:39 pm

Na pierwszy ogień na pewno pójdzie IESF, chcę też ogarnąć intro z WTRRD. Poza tym przyjemne do zagrania muszą być BOS i TGU. :)

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » ndz sie 30, 2015 10:13 pm

Ja też planuję If Eternity Should Fail, myślałem też nad The Great Unknown bo bardzo fajnie w tym utworze można się pobawić cleanowymi brzmieniami z intra i outra.

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: dostoevsky » ndz sie 30, 2015 11:01 pm

Solówka Jana na the Great Unknown jest po prostu miodzio!

Awatar użytkownika
hipcio_stg
-#Moonchild
-#Moonchild
Posty: 1676
Rejestracja: pn lip 08, 2013 7:13 am

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: hipcio_stg » pn sie 31, 2015 8:16 am

Tym razem prym na płycie wiedzie Janick [i te irytujące teksty po co trzymają Gersa...]. Trzymają Gersa, bo Dave się kończy, ale należy mu się miejsce w składzie do czasu kiedy sam zechce skończyć.

Awatar użytkownika
sajki
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 14, 2015 9:01 am

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: sajki » pn sie 31, 2015 8:58 am

A ja powiem coś, co uważam od jakiegoś czasu. Chciałbym, żeby więcej kompozycji było Gersa. Adrian to mój ulubiony gitarzysta Maiden, ale kompozycyjnie albo jest coraz bardziej wypalony albo nierówny. Podobnie jak na poprzedniczkach, tak i tutaj, najsłabsze utwory wyszły spod jego ręki- WTRRD i DOG. Poza tym Janick komponuje, mam wrażenie, najbardziej metalowe numery, z największą dozą kopa i ognia.
Także na następnej plycie (o ile będzie) poproszę więcej Janicka, mniej Adriana!

Awatar użytkownika
remi
-#Weekend Warrior
-#Weekend Warrior
Posty: 2570
Rejestracja: pn mar 14, 2005 7:01 pm
Skąd: Białystok

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: remi » pn sie 31, 2015 10:06 am

1. Janick 2. Adrian 3. Dave

RidingOntheWind
-#Trooper
-#Trooper
Posty: 317
Rejestracja: czw cze 18, 2015 7:25 am

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: RidingOntheWind » wt wrz 01, 2015 11:45 am

Solówki gitarowe to podobnie jak na dwóch ostatnich albumach największa bolączka Iron Maiden. Kiedyś to najpierw człowiek zakochiwał się w gitarowych solach i to one ciągnęły całe utwory Iron Maiden. Nie mogę zwłaszcza pojąć formy Dave'a Murraya. Ten facet kiedyś był moim idolem jeśli chodzi o całe gitarowe granie heavy-metalowe. Jego sola w "The Clairvoyant', "Sign of the Cross' , "Powerslave' "Brave New World' czy w 'Where Eagles Dare" to szczyt heavy-metalowego ognia. Teraz w zasadzie każde jego solo jest identyczne, to trochę tak jakby zagranie go było obowiązkiem, dość nieprzyjemnym. Smutne.

Na szczęście Adrian Smith spisuje się już znacznie lepiej i w jego przypadku jest czego posłuchać, Janick może nie błyszczy ale nie od dziś wiadomo, że to znacznie lepszy kompozytor niż specjalista od solówek.

Deleted User 2259

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Deleted User 2259 » wt wrz 01, 2015 1:09 pm

Moglibyście wypisać poszczególne solówki na kompozycje ? oczywiście jeśli rozróżniacie ich styl :P, zastanawiam się kto miał tym razem najwięcej solówek.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » wt wrz 01, 2015 1:16 pm

Moglibyście wypisać poszczególne solówki na kompozycje ? oczywiście jeśli rozróżniacie ich styl :P, zastanawiam się kto miał tym razem najwięcej solówek.
Mogę przy następnym odsłuchu wypisać, może dziś sobie włączę album od początku do końca, a tak ogólnie to wydaje mi się, że najwięcej ma Adrian.
Janick może nie błyszczy ale nie od dziś wiadomo, że to znacznie lepszy kompozytor niż specjalista od solówek.
A według mnie Janick nagrał bardzo dobre solówki na tej płycie.

Deleted User 2259

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Deleted User 2259 » wt wrz 01, 2015 1:36 pm

W takim razie czekam.Przykro to słyszeć, że Dave w najsłabszej formie, ale to już od dłuższego czasu tak jest, ale zobaczymy może jakiś przebłysk geniuszu tam usłyszę.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » wt wrz 01, 2015 1:38 pm

Invader, jeśli podobały Ci się partie solowe na TFF to tutaj też możesz być spokojny. A co do Dave'a to faktycznie najsłabiej, ale kilka dobrych solówek też zagrał, między innymi w swoim utworze.

Deleted User 1499

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Deleted User 1499 » wt wrz 01, 2015 1:39 pm

Kiedyś Janick był na 3-cim miejscu , teraz czas na Dave , pozycja Adriana jest zawsze taka sama , trzyma poziom od Killersów.

Deleted User 2259

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Deleted User 2259 » wt wrz 01, 2015 1:40 pm

Jeśli chodzi o jego partie to tak, IMO dał wtedy radę :), ok czekam.

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » wt wrz 01, 2015 1:40 pm

Jeszcze odnośnie solówek to zauważyłem, że po kilku przesłuchaniach trochę zyskują.
Jeśli chodzi o jego partie to tak, IMO dał wtedy radę :), ok czekam.
Miałem na myśli wszystkich - myślę, że w porównaniu do TFF to Dave nieznacznie gorzej, Adrian nieco lepiej i Janick też nieco lepiej. Ale poziom bardzo podobny.
Ostatnio zmieniony wt wrz 01, 2015 1:41 pm przez Dejavu, łącznie zmieniany 1 raz.

Deleted User 2259

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Deleted User 2259 » wt wrz 01, 2015 1:41 pm

Mówisz o wszystkich gitarzystach ?

Awatar użytkownika
Dejavu
-#Clansman
-#Clansman
Posty: 4927
Rejestracja: pt maja 31, 2013 9:30 pm

Re: Gitarzyści na The Book of Souls

Postautor: Dejavu » wt wrz 01, 2015 1:43 pm

Tak. Po kilku przesłuchaniach kolejność jest dla mnie taka sama jak po pierwszym odsłuchu: 1. Adrian 2. Jan 3. Dave, ale w przypadku Adriana i Davea po kilkukrotnym przesłuchaniu niektóre solówki bardziej mi się podobają.


Wróć do „The Book of Souls”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość