The Dillinger Escape Plan

Dyskusje o innych zespołach i albumach

Moderator: Administracja i Moderacja SanktuariuM

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » pn mar 15, 2010 6:06 pm

Jako, że objęła mnie chyba jakaś amnestia (maila z sanktuarium dostałem i myślę sobie: "nie dość, że mnie zbanowali lata temu, to teraz jakiś spam przysyłają...", ale sprawdziłem i myślę sobie "ło ho ho!" :lol: ), to robię coś, co zdaje się być naturalną koleją rzeczy: zakładam temat o mojej ukochanej kapeli, która lada dzień wyda nowy album. :mrgreen:

Będzie krótko, bo rozpisywać się nie lubię. ;]

http://www.myspace.com/dillingerescapeplan

...no dobra, napiszę coś jeszcze. ;)

Zespół należy do najstarszych wykonawców czegoś, co dziś niektórzy nazywają mathcorem. W wydaniu Dillingerów brzmi to tak, jak można usłyszeć w powyższym linku, a więc jest bardzo agresywnie, z połamanym rytmem, mnóstwem dysonansu, ale też pewnymi naleciałościami progresywnego rocka czy fusion. Zespół ma też wiele utworów nie pasujących do tego opisu, jak Milk Lizard czy Black Bubblegum, które również zamieścili na majspejsowej stronie, bo dalecy są od ścisłego definiowania własnego stylu i sięgają również po formy bardziej mainstreamowe, albo próbują się z muzyką elektroniczną.

Liderem zespołu, głównym songwriterem i obecnie jedynym, który się ostał z pierwszego składu, jest Ben Weinman. To on ma wizję ;), którą realizuje przez ten zespół.

Muzyka to piękna, dająca solidnego kopa, ambitna i wbrew pozorom całkiem dobrze przemyślana. Szczególnie udane kompozycje mathcorowe znajdują się moim zdaniem na ich ostatnim (już niedługo) albumie, Ire Works, gdzie mimo całego zakręcenia, utwory mają flow, wszystko jest płynne, doskonale wkomponowane w całość, wreszcie bardzo chwytliwe (jak na taką muzykę), albo, mówiąc prościej... daje kopa. ;)

Ich najnowsze dziecko, album "Option Paralysis" wg. słów Winmana narodzone w bardzo radosnej atmosferze, trafi na półki sklepowe w Europie już 22. marca. Dzięki ekskluzywnej ;) możliwości odsłuchu dzieła (wpuszczonego do sieci w postaci trochę kiepskiego ripu) mogę powiedzieć, że album radosnej muzyki, o dziwo, nie zawiera.

Zespół wyraźnie podąża ścieżką, jaką wytyczył na poprzednich swoich wydawnictwach, więc na "Option Paralysis" możemy wysłuchać utworów, w których Dillinger Escape Plan prezentuje się dosyć zaskakująco, jak jednak można było się spodziewać, sukcesywnie odsłaniając nieznane strony swojego łagodniejszego oblicza.

Zespół dokonał co najmniej jednej doskonale trafnej decyzji nagrywając tę płytę, mianowicie zaprosił do studia pewnego staruszka, Mike'a Garsona, który nagrał piękne partie fortepianu.

Na ich majspejsowej stronie dostępny jest utwór promujący album, zatytułowany "Farewell, Mona Lisa".



Kończąc już, dla pełniejszego obrazu tego, czym jest Dillinger Escape Plan, proponuję wysłuchać i zobaczyć jeden z ich koncertów z 2008r., znajdujący się o tutaj (kolejne części dostepne na pasku po prawej stronie lub profilu użytkownika udostępniającego to video). Jako, iż miałem możliwość być na ich koncercie trzykrotnie, uprzejmie donoszę, że to, co się dzieje na tym nagraniu, jest prawdziwe, ale zachęcam sprawdzić osobiście, bo to jedyne w swoim rodzaju doznanie. ;)

Buziaki :*

ps.
Właśnie zobaczyłem, co mam w podpisie... :lol: Co mi tam, niech zostanie. ;)
Ostatnio zmieniony pn mar 15, 2010 7:08 pm przez kirk_pazdzioch, łącznie zmieniany 2 razy.

mimski
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2090
Rejestracja: ndz wrz 07, 2003 3:23 pm
Skąd: Lubliniec/Falubazy

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: mimski » pn mar 15, 2010 6:54 pm

O kurka... Paździoch wrócił. Się dzieje :) Mam nadzieję, że na dłużej. :)

Co do kapeli, to jest tu jej paru fanów. Nawet trochę o DEP rozmawialiśmy, bo kiedyś sam założyłem temat o tej kapeli, ale coś go wsiąkło w niebyt. Osobiście uważam, że to jedna z lepszych i ważniejszych kapel w historii muzyki i osobiście uwielbiam. Calculating Infinity, a zwłaszcza Miss Machine katowałem dobre kilka miesięcy. Potem wyszło Ire Works i też przesłuchałem ten album wiele razy. Na nowe dzieło również czekam z niecierpliwością. Na pewno będzie warte uwagi.

Co zaś do samej kapeli, to byłem na Knockout Feście tylko z tego powdu że DEP tam było i kurcze, to był jeden z najlepszych koncertów na jakim byłem. Energia po prostu niesamowita, kompletny żywioł i zadyma. Po koncercie powiedziałem, że jeśli tylko będę wiedział, że DEP gra w Polsce albo gdzieś u naszych sąsiadów, to nie ma bata, muszę na tym koncercie być. Dla mnie rewelacyjny występ. Przybiłem sobie też piąteczke z Gregiem, bo chłopaki po koncercie zeszli do publiczności by podziękować za wspólną zabawę. Ogólnie rzecz biorąc to świetna kapela.
To nie demokracja, ale własność prywatna, produkcja i dobrowolna wymiana są źródłem dobrobytu.

Awatar użytkownika
syzygy
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5049
Rejestracja: śr lip 13, 2005 9:56 pm

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: syzygy » pn mar 15, 2010 9:25 pm

CI niesłuchalne, Miss Machine i Ire słuchałem sporo, Phone Home i Unretrofield bym wskazał, chociaż ten drugi mało DEPowy raczej :P Nową raz słyszałem, więc nic nie mówię na jej temat :wink:


Aha, oczywiście uwielbiam Irony is A Dead Scene z wiadomych względów :D

mimski
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2090
Rejestracja: ndz wrz 07, 2003 3:23 pm
Skąd: Lubliniec/Falubazy

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: mimski » pn mar 15, 2010 9:59 pm

Phone Home
Piona!! Jeden z najbardziej klimatycznych kawałków w historii muzyki jak dla mnie. Uwielbiam go.
To nie demokracja, ale własność prywatna, produkcja i dobrowolna wymiana są źródłem dobrobytu.

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » pn mar 15, 2010 10:45 pm

CI niesłuchalne
Ciężka, może nawet najcięższa w odbiorze jest ta płyta (Calculating Infinity, jesli ktoś nie jest w temacie), ale bardzo, bardzo dobra. Takiego klimatu nie ma żadna inna płyta Dillingerów. Under The Running Board jest bardzo podobne, ale to wciąż nie to samo, a poza tym to tylko kilka minut muzyki...

Daj jej jeszcze szansę. ;)



Z tego co widzę, to zamieścili na majspesie trochę więcej numerów z nowego krążka. W zasadzie, to jak patrzę teraz ponownie, jest ich więcej niż przed momentem, skąd łatwo się domyślić, że zaraz będzie całość. ;)

Miłego słuchania! :)

Awatar użytkownika
slayer
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6853
Rejestracja: pt kwie 04, 2003 9:03 pm

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: slayer » pn mar 15, 2010 11:00 pm

BARDZO DOBRE
Miss Machine
Calculating Infinity
Irony Is a Dead Scene

DOBRE
Under the Running Board
Ire Works

Z nowej słyszałem tylko utwór z teledyskiem, no i mi się nie podobał.
Ale całośc chętnie sprawdzę.
Koncert na metalmanii BAARDZO DOBRY!
Jazz is not dead, it just smells funny.

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: dostoevsky » wt mar 16, 2010 2:53 pm

Co tu dużo mówić, jeden z najlepszych zespołów świata. ;)

A tak poważnie, to jeden z niewielu zespołów, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Świetne albumy, kapitalne koncerty. Sam byłem świadkiem trzech (2005 w Warszawie ze Slipknotem, 2008 w Warszawie z Meshuggah i 2009 w Krakowie na Knockoucie), za każdym razem z innym perkusistą i muszę powiedzieć, że w Stodole było piekło (poszedłem tam przede wszystkim na DEPa), a w Krakowie super atmosfera i setlista (Mouth of Ghosts zmiażdzyło).

Option Paralysis jest super. Kawałki, które na początku wydawały mi się słabsze, są w tej chwili moimi ulubionymi. Jest więcej 'popu' i partii śpiewanych, co mi zupełnie nie przeszkadza, bo uwielbiam tę stronę DEPa, a Greg bardzo daje radę. Fragmenty na pianinie w wykonaniu Mike'a Garsona są po prostu fantastyczne, po wysłuchaniu "Widowera" oraz "I Wouldn't If You Didn't" wciąż nie mogę się pozbierać, jednak jeszcze za wcześnie na recenzje.

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » wt mar 16, 2010 9:41 pm

2005 w Warszawie ze Slipknotem
Ja byłem wtedy młody, głupi i nie pojechałem do stolicy, przez co ominęła mnie najlepsza okazja na zobaczenie ich koncertu z Chrisem na perkusji. :cry: Takim marnym pocieszeniem jest to, że wtedy Brian Benoit już nie grał w zespole (szkoda straszna, że ten uraz mu się przydarzył).

Trzeba wspomnieć, iż Billy Rymer, obecny perkusista, sprawuje się bardzo dobrze. Partie perkusji na Option Paralysis są w pompkę, chwilami bardzo chwytliwe. Nie wiem, na ile są to jego pomysły, bo Benji na pewno sporo włożył w to swoich idei, ale koniec końców chłopakowi udało się to świetnie zagrać, co przyjemnie posłuchać. Dopiero teraz też słychać wyraźnie, że Chrisa nie ma w zespole, bo na Ire Works większość partii perkusyjnych była jego pomysłu. Tym razem bębnienie jest wyraźnie inne, można zauważyć pewne prawidłowości, inny styl pisania beatów. Swoją drogą, w/g słów Bena i samego Billy'ego, przed decyzja o próbie dołączenia do grupy ten młody perkusista nie interesował się muzyką DEP, a pierwszy raz w akcji na koncercie widział zespół dopiero grając z nimi (pewnie zrobiło to na nim wrażenie ;) ), nigdy też przed DEP nie grywał "blast beat" (odsyłam do wywiadu tutaj ). I chyba właśnie taka świeża krew, nieskażona zapatrzeniem w Dillingera i jego perkusistów, było dla nich najlepsza w tym momencie.

El Dorado

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: El Dorado » sob mar 20, 2010 3:57 pm

option paralysis dobre jest

Awatar użytkownika
syzygy
-#Nomad
-#Nomad
Posty: 5049
Rejestracja: śr lip 13, 2005 9:56 pm

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: syzygy » śr kwie 21, 2010 1:50 pm

Fajna ta nowa płytka. Super są te "normalne" wokale, szczególnie w najlepszym na płycie Parasitic Twins- inspiracja Pattonem wyraźna, jak dla mnie. Dla mnie mogliby grać same takie kawałki, z takimi wokalizami. Super sprawa. Gold Teeth on a Bum- też bomba.
Musze jeszcze raz posłuchać na spokojnie, bo na razie to na mp3 w biegu słuchałem i takie to mało poukładane mam wszystko. chociaż.. czy DEP da sie poukładać? :P

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » śr lut 20, 2013 12:00 pm

Nowy album w maju. Po kliknięciu więcej info (i okładka): http://dillingerescapeplan.org/blog/new-album-details

Awatar użytkownika
dostoevsky
-#Assassin
-#Assassin
Posty: 2326
Rejestracja: pn sty 30, 2006 3:55 pm
Skąd: St Andrews

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: dostoevsky » wt mar 12, 2013 9:57 am

Zapowiadany utwór z nowej płyty: http://www.youtube.com/watch?v=n7vPMKObsjA

Premiera albumu 14 maja.

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » czw mar 14, 2013 12:45 am

Świetny numer. Spodziewam się zabójczej płyty. ;)

El Dorado

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: El Dorado » śr kwie 24, 2013 11:34 am

teledysk jest nowy do nowego utworu i rozwala, jest ok

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » śr maja 08, 2013 12:32 pm

Płyta już przedpremierowo dostępna w internetach. ;) Udała im się. :)

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » pt lip 29, 2016 9:05 pm


Zakkahletz
-#Rainmaker
-#Rainmaker
Posty: 6550
Rejestracja: sob sie 28, 2010 7:43 pm
Skąd: na północ (od W-wy)

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: Zakkahletz » pt sie 05, 2016 5:12 pm

Po promocji nowej płyty... zwijają się?
http://www.metalsucks.net/2016/08/05/di ... ing-quits/

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » sob sie 06, 2016 11:34 am

Będzie jeszcze dużo koncertowania przez następny rok. :)

Tymczasem nowy numer: https://www.youtube.com/watch?v=6p4tQUBtsBw

Kimkat
-#Prowler
-#Prowler
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 23, 2015 1:43 pm

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: Kimkat » śr wrz 07, 2016 1:25 pm

Wiecie gdzie można nabyć ich nowy album?

kirk_pazdzioch
-#Prisoner
-#Prisoner
Posty: 104
Rejestracja: pn lut 23, 2004 9:28 pm
Skąd: Jaworzno

Re: The Dillinger Escape Plan

Postautor: kirk_pazdzioch » śr wrz 07, 2016 9:33 pm

U nas jeszcze nie ma przedsprzedaży, przynajmniej jeśli chodzi o CD.


Wróć do „Zespoły i Albumy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości